Na naše zdravlje utiče deset organa grupisanih u pet parova, od kojih se jedan sastoji od jednog jin i jednog jang organa.
Kako se jin i jang očitavaju na tijelu
Prema tradicionalnoj kineskoj medicini deset je organa u tijelu izuzetno važno za zdravlje. Grupisani su u parove po svojim jin ili jang svojstvima.
Označeni su kao jin ili jang prema funkcijama i smještaju (u gornjem dijelu tijela uglavnom su jang, jer su bliži nebu, u donjem uglavnom jin, jer su bliži zemlji), a svaki par sastoji se od jednog „čvrstog” (jin) i jednog „šupljeg” (jang) organa. Nepravilnosti u njihovom radu (posebno jin organa) mogu dovesti do neravnoteže zdravlja. Organi u svakom paru povezani su konkretnim anatomskim i funkcionalnim vezama – slabo funkcionisanje jednog oslabljuje funkcionisanje njegovog para.
Uzmimo za primjer par organa koji se sastoji od srca (jin) i tankog crijeva (jang). Srce reguliše rad ostalih organa kontrolišući cirkulaciju krvi. Tanko crijevo razdvaja čiste od nečistih nusproizvoda probave i upija hranjive sastojke koje onda šalje srcu da ga ono po cijelom tijelu šalje dalje. U slučaju da srce ne radi pravilno, iako krv može da bude bogata hranjivim sastojcima, oni neće biti dostavljeni do svake ćelije tijela. To će da uzrokuje njihov loš rad i postupno odumiranje. Ako tanko crijevo ne funkcioniše pravilno, krv neće sadržati sve hranjive sastojke potrebne za zdravo funkcionisanje tijela. Jin i jang organi su, dakle, nerazdvojni.
Svaki organ povezan je s određenim osjećajem
U održavanju zdravlja može da nam pomogne i shvatanje kako osim spoljnih jin (hladnoće, vlage) i jang (vrućine, suhoće) uzroka bolesti, postoje i unutrašnji uzroci razvoja bolesti – osjećaji. Svaki jin organ povezan je s određenim osjećajem (koji može biti više jin ili jang) – srce s radošću i uzbuđenjem, jetra s ljutnjom, pluća s tugom i tjeskobom, žučna vreća s emocionalnim šokom a bubrezi sa strahom.
U normalnim okolnostima osjećaji ne uzrokuju bolesti u tijelu, ali kada postanu nekontrolisano snažni (previše jin ili jang), posebno tokom dužeg razdoblja, uzrokovaće ozbiljna oštećenja unutrašnjih organa. Duži hronični strah (jin), na primjer, može da uzrokuje trajno oštećenje bubrega, a hronična ljutnja (jang) da naruši zdravlje jetre.
PAROVI ORGANA
Srce (jin) i tanko crijevo (jang)
Srce reguliše rad ostalih organa kontrolišući cirkulaciju krvi; tanko crijevo razdvaja čiste od nečistih nusproizvoda probave, upija hranjive sastojke koje šalje srcu da ga ono po cijelom tijelu šalje dalje.
Jetra (jin) i žučna vreća (jang)
Jetra skladišti i obogaćuje krv te reguliše njenu količinu puštenu u krvotok. Žučna vreća pohranjuje žuč pa je izlučuje u probavni sistem. Njena funkcija zavisi od pravilnog rada jetre – ona po tradicionalnoj kineskoj medicini upija iz nje višak „vrućine”. Naime, slab rad jetre može da stvori prekomjernu „vrućinu” čiji se višak izbacuje u žučnu vreću, što na tjelesnom nivou može uzrokovati poremećaje u probavi, a na emocionalnom napade ljutnje. Jetra je odgovorna za moć planiranja i organizovanja, a žučna vreća za odlučnost i izvršavanje zadataka. Njihovo usklađeno djelovanje omogućuje nam brz napredak na svim životnim područjima.
Gušterača (jin) i želudac (jang)
Gušterača kontroliše proizvodnju enzima važnih za probavu i metabolizam, kontroliše racionalno razmišljanje; ako prestane da proizvodi dovoljno enzima, probava u želudcu stagnira i hrana truli umjesto da se probavlja.
Bubrezi (jin) i mokraćna bešika (jang)
Višak vode i otpadnih tečnosti šalje se bubrezima koji ih pretvaraju u mokraću pa dalje šalju u mokraćnu bešiku; bubrezi upravljaju ravnotežom jina i janga u ljudskom tijelu.
Pluća (jin) i debelo crijevo (jang)
Pluća upravljaju disanjem, a samim time i tokom energije (chi) u tijelu. Kada je disanje plitko, osjećamo se kao da smo bez energije, što u stvari i jesmo. Problemi disajnih puteva često su propraćeni zatvorom, a on pak može da uzrokuje pritisak i nelagodu u grudima. Kad patimo od zatvora, vršimo pritisak prema gore na organe abdomena, što otežava disanje i može da uzrokuje i dodatne zdravstvene probleme.
Izvor: lovesensa.rs