Čišćenje organizma je proces kojim se tijelo na prirodan način rješava toksina. Detox (čišćenje) organizmu nije potreban samo onda kada se unesu štetne tvari poput alkohola i duhana, nego svaki dan jer sve što jedemo i pijemo sadrži određenu količinu štetnih tvari.
Osobine čajeva za čišćenje organizma
Čajevi koji pomažu izmjeni tvari u organizmu i pozitivno djeluju na metabolizam su na biljnoj bazi. Oni trebaju imati veliki postotak antioksidansa i ne smiju sadržavati kofein. Ako svaki dan pijemo detox čaj onda ne samo da pomažemo tijelu u čišćenju nego i povećavamo unos prijeko potrebne vode.
Ako nastojite smršavjeti važno je da znate kako se toksini nakupljaju u naslagama masti. Dok topite salo, bilo vježbom, bilo dijetom, ti toksini se oslobađaju i završavaju u krvotoku. Zato je izuzetno važno piti puno tekućine, a najbolje je ako je ta tekućina biljni detox čaj koji čisti organizam.
Ako ste stalno umorni, imate probavne tegobe, glavobolje i stalno ”kupite” viroze, onda je definitivno vrijeme da razmislite o detoksikaciji organizma. Osim što ćete se očistiti, zdravije navike doprinjeti će razvijanju pozitivnog stava. Detox možete preporučiti i kolegama na poslu. Ponudite im šalicu fino pripravljenog čaja – možda se iznenade pa započnu detox avanturu s vama. Zajedničkim snagama lakše se korača prema cilju.
Ako prakticirate ispijanje detox čaja onda nikako nemojte koristiti šećere ni zaslađivače. Ako vam je čaj previše bljutav ili čudnog okusa dodajte nekoliko kapi limuna ili malu žličicu domaćeg meda. Ako konzumirate limun možda ćete ubrzo nakon šalice čaja morati na toalet jer llimun sužava crijeva te tako tjera stolicu van.
Top čajevi za detoksikaciju organizma (čišćenje crijeva i jetre, pospješivanje probave)
- Zeleni čaj – dobiva se iz biljke čajevca. Radi se od svježih listova i sadrži tvari koje ubrzavaju metabolizam. On je pun antioksidansa i to onih koji nisu prisutni u voću i povrću. Ukratko, zeleni čaj slovi za najzdraviji čaj na svijetu.
- Čaj od đumbira – ovaj čaj je vatrenog okusa, pospješuje probavu i daje osjećaj sitosti. Đumbir je snažan antioksidans.
- Čaj od šipka – ovaj čaj sadrži i vitamin C i antioksidanse. Preporučuje se za jačanje imuniteta i detox kod prehlade i upala.
- Čičak– pomaže u procesu čišćenja, pogotovo kada je u pitanju jetra.
- Čičkov korijen – korištenjem ovog čaja pročistit ćete jetru, a pomaže i pri uklanjanju toksina iz krvi.
- Štavlje – ovaj čaj poboljšava apsorpciju hranjivih tvari
- Maslačak – čaj od maslačka pravi je odabir za vas ako se želite riješiti problema s kožom, osim što intenzivno čisti kožu ima i diuretska svojstva.
- Čaj od ružmarina, koprive ili cimeta – također će pročistiti organizma (posebno kopriva) i smanjiti napetost u trbuhu.
- Čaj sjemenki celera – pomaže u smirivanju organizma prije spavanja što će vam svakako dobro doći ako ste konstantno umorni.
- Čaj valerijane, lipe ili cvijeta klinčića – pomoći će vam u otklanjanju stresa pa tako i stresom uzrokovanih tegoba.
- Končara s bijelim sljezom – pomaže pri probavnim tegobama.
- Dvije žličice kadulje u šalici kipuće vode.
- Njemačka kamilica s komoračem ili paprenom metvicom ili samo ružmarin.
- Klinčić, cimet i đumbir – zajedno – otklanjanje probavnih tegoba.
- Čaj dunjinog lista – u slučaju proljeva.
Kako pripremati čaj?
Možete nabaviti kupovni čaj ili ga sami napraviti iz suhih ekstrakata ili iz svježe biljke. Kod čaja od đumbira preporučujemo da ga pravite od svježeg korjena, a za ostale kako vam više odgovara.
Čajeve je najbolje kupovati u biljnim ljekarnama ili specijaliziranim prodavaonicama sa začinima (ako ih imate u svojem selu ili gradu). Dodouše, ako ste na selu možete potražiti nekoga tko uzgaja razno bilje (tako i ono za čajeve), možete ga zamoliti i za koju sadnicu.
Ako već imate u vrtu neke biljke koje koristite kao začine, možete na internetu ili još bolje od mame, bake, tetke doznati stari recept. Stariji ljudi enciklopedije su zdravih recepata.