Poljsku već mjesecima potresa velika društvena bitka. Na jednoj su strani oni koji traže liberalizaciju poljskog zakona o abortusu iz 1993. godine, a na drugoj prolife pokret koji zahtijeva još restriktivniju primjenu prava na pobačaj, a u nekim slučajevima i kažnjavanje žena koje se odluče na taj korak.
Abortivni coming out, tako su neki poljski mediji senzacionalistički opisali razgovor koji je poznata pjevačica Natalia Przybysz u oktobru dala za Wisokie Obcasy, subotnji “ženski” prilog lijevo-liberalne Gazete Wyborcze.
U njemu je Przybysz potanko opisala svoje iskustvo odlaska u Slovačku na abortus na zahtjev (onaj koji je u Poljskoj zabranjen). Putovanje iz Varšave do Krakova, ukrcavanje na autobus koji je vozio nju i druge žene u slovačku ginekološku kliniku, “nasmijano osoblje”…. a potom:
“Sve je trajalo pet minuta… Pet minuta i potom ponovno imaš svoj život nazad”, rekla je.
Njezino priznanje podijelilo je poljsku javnost koja je već bila rastrgana raspravama o abortusu koje su i prije njega trajale sedmicama. Neki su je hvalili, ali bilo je mnogo više onih koji su je kritikovalali ponajviše zbog pojašnjenja motiva njene odluke. Napisala je, naime, među ostalim i da se ne želi vraćati pelenama nakon dvoje djece koje je već rodila i kako ima premali stan za treće dijete.
“Prolife pokret treba biti zahvalan Nataliji. Rekla je istinu o razlozima za abortus. U većini slučajeva nije riječ ni o kakvim životnim dramama nego o vlastitoj ugodi”, tako je katolički publicist Tomasz Terlikowski opisao istup pjevačice.
Kritiku su uputile i neke osobe koje su stajale iza “Crnog ponedjeljka”, oktobarskih protesta protiv nedavnog zakonskog prijedloga potpune zabrane pobačaja koji su, u to sada nema sumnje, natjerali vladajuću stranku Pravo i pravednost da taj prijedlog odbaci. Čule su se čak i izjave kako pjevačica može naškoditi ideji protesta, koji je ponajviše okupio žene koje su se suprotstavile ideji mijenjanja zakona iz 1993., a ne toliko i one koje bi ga dodatno “liberalizirale”.
Bez izuzetaka
Ali, ta potencijalna “šteta” u tom trenutku više i nije bila toliko prijeteća. Do priznanja Natalie Przybysz “Crni ponedjeljak” ostvario je već što je htio – odbacivanje prijedloga iza kojeg su stajali građanska inicijativa Stop abortusu i pravni Institut Ordo Iuris i koji je predviđao potpunu zabranu abortusa, te ukidanje izuzetaka koje su sada na snazi, osim one u slučaju ugroženosti života majke.
Emilia Kaczmarek, bioetičarka i publicistkinja koja objavljuje za časopis Liberalna kultura, među onima je koji su podržali proteste, ali i istup Natalie Przybysz.
“Mislim da je Natalia imala pravo na svoje osjećaje”, kaže mi Kaczmarek.
“Govorila je o svom doživljaju trudnoće, o tome kako je plod za nju gost u njezinu tijelu i ona odlučuje o tome hoće li ga primiti ili ne”, objašnjava svoja stajališta poljska publicistkinja. Slaže se, međutim, kako je taj istup donekle naškodio cijelom “pokretu”, ili barem onom dijelu koji nije na umu imao samo odbacivanje zabrane pobačaja nego je htio ići i korak dalje.