Iako je mogućnost za trudnoću tokom “neplodnih” dana manja, ne može se predvidjeti vrijeme u mjesecu kada ne postoji mogućnost zanošenja. Ukratko ćemo prikazati kako se to može dogoditi.
Da, žena može ostati trudna čak i ako ima nezaštićene polne odnose za vrijeme menstruacije.
Tokom svakog menstrualnog ciklusa žena iz jajnika otpušta jajnu ćeliju, odnosno jajašce. To se naziva ovulacija. Tipično se ovaj proces događa 14 dana prije početka sljedeće menstruacije, međutim to varira iz mjeseca u mjesec čak i kod iste žene. Ponekad se ovulacija uopšte ne događa, pa žene nemaju menstruaciju i neplodne su (anovulacija, anovulatorni ciklus). Nakon ovulacije jajna ćelija se kreće prema materici kroz jajovod i tu se najčešće dešava oplodnja. Neoplođena jajna ćelija može živjeti 24 sata, a ako se ne oplodi izbacuje se tokom menstruacije zajedno s površinskom sluznicom maternice.
Žena će najvjerovatnije postati trudna ako je seksualni odnos bio neposredno prije ili poslije ovulacije. Spermatozoidi u polnim organima žene mogu preživjeti nekoliko dana, tipično dva ili tri. U idealnim slučajevima mogu ostati vitalni čak i pet dana. Tako, ako je sperma odložena ranije, npr. tokom menstruacije ili neposredno nakon nje, može ostati u tijelu dok se stvore uslovi za oplodnju.
Osim sposobnosti preživljavanja spermatozoida, istraživanje objavljeno u časopisu British Medical Journal ukazuje na drugi razlog zašto parovi ponekad zatrudne ako su imali odnos tokom menstruacije. Istraživanje pokazuje kako je “plodni prozor”, odnosno vrijeme tokom mjeseca kada žena može zatrudnjeti, vrlo teško predvidjeti kod većine žena.
Tokom tromjesečnog istraživanja naučnici su prikupili podatke o hormonalnom i ovulacijskom uzorku grupe u kojoj je bila 221 zdravih žena koje su pokušavale da zatrudne. Pronašli su da je kod otprilike 2% žena imalo plodni prozor u prva četiri dana ciklusa (prvi dan ciklusa je prvi dan menstruacije), a 17% do sedmog dana. Svaki dan između 6. i 21. dana ciklusa je postojala prosječna vjerovatnoća od 10% za trudnoću. Osim toga, žene koje su imale prethodno pravilne cikluse imale su do 6% vjerovatnoću da budu plodne na dan kad je trebalo da počne menstruacija. Ovulaciju je bilo još teze predvidjeti ako žena ima neredovne menstruacije.
Istraživači su, stoga, zaključili da je teško precizno odrediti vrijeme kad bi polni odnos trebao omogućiti (ili izbjeći) trudnoću. Tzv. plodni dani su period kad je najvjerovatnije da će se dogoditi ovulacija, međutim tačno vrijeme kad se može zatrudnjeti tokom mjeseca je očito vrlo nepredvidivo za većinu žena. U navedenom istraživanju je kod svega 30% žena plodni prozor bio između 10. i 17. dana ciklusa, koji se obično navode kao plodni dani. Zbog toga je najbolje uvijek koristiti kontracepciju za zaštitu od neželjene trudnoće, bez obzira na dan ciklusa, sve dok ne odlučite da imate djecu.
Izvor: stil.kurir.rs