Iako manji dekorativni elementi obično zadnji dolaze na red pri uređenju, to ne znači da su manje važni od osnovnih komada namještaja ili boja zidova. Drugim riječima, što su u kuhanju začini, to je u dnevnom boravku završni dekor.
Kao što su već poznati začini koji dobro idu uz određene vrste jela, tako se i dekorativni elementi mogu lako razvrstati po stilovima uređenja. Ipak, dekorom uvijek možete i eksperimentirati i tako postići onaj idealan omjer koji prostor čini jedinstvenim i nekako “našim”.
Za minimalistički uređene dnevne sobe predlažemo vaze i svijećnjake od prozirnog stakla ili jednobojne keramike. Općenito, ovaj stil ne trpi puno dekorativnih dodataka, već odiše jednostavnošću, ravnim linijama i jednostavnošću. Imajte to na umu prilikom odabira detalja, kao i onu “manje je više”.
U rustikom inspiriranim prostorima dobro će izgledati vaze i svijećnjaci od gline, mjedi, grubog i neobrađenog drva, vijenci od suhog cvijeća i jastučići kariranog uzorka.
Shabby chic odlazi i korak dalje – dekorativni elementi poput čipkastih prekrivača za sofe, stolnjaci s izraženim cvjetnim motivima čak na granici kiča, bijeli, željezni lusteri i svijećnjaci koji se još mogu dodatno okititi umjetnim lišćem bršljana i sl. Ovakav izbor detalja dodatno upotpunjava sliku interijera po mjeri nepopravljivog sanjara kojima je dnevno boravak mjesto gdje se san i stvarnos naoko isprepliću.
U klasici je važan element dekora porculan u svim oblicima – od dekorativnih figurica do starinskih kompleta za čaj izloženih na policama vitrina, kao i veći kristalni ili mesingani svijećnjaci.
Ponekad je dovoljan samo jedan predmet da i najjednostavniji interijer zablista novim sjajem, poput žarko žutog zidnog sata ili velike crvene zdjele za voće.
U svakom dnevnom boravku nezamjenjivim dekorom pokazat će se umjetničke slike i skulpture, kao i različiti oblici svjetiljki.
Svakako predlažemo da se usudite probati najrazličitije kombinacije i spojiti naizgled nespojivo – često je rezultat bolji nego što mislite.
Izvor: indizajn.rtl.hr