Pedijatri savjetuju da djecu što više izvodite, čak i po minusu, jer im boravak u zatvorenom prostoru manje prija. Isto važi i za bebe, jer boravkom na svježem vazduhu, pa bio on i hladan, djeca jačaju imunitet i povećavaju otpornost na viruse i bakterije
Mnogi roditelji ne znaju da li i koliko djeca treba da budu napolju kada je temperatura u minusu, kako treba da ih obuku i kako da ih zaštite da se ne razbole.
Najbolje je da ih oblačite slojevito. Najzad je pao snijeg, a niko mu se ne raduje više nego mališani. Došlo je vrijeme za sankanje, vožnju na klisku, klizanje, pravljenje snješka, grudvanje… Međutim, mnogi roditelji ne znaju da li i koliko djeca treba da budu napolju kada je temperatura u minusu, kako treba da ih obuku i kako da ih zaštite da se ne razbole.
Djecu stariju od dijve godine, treba izvoditi svakodnevno. Vodite ih u park, na klizališta (to važi samo za djecu stariju od četiri godine jer do tog uzrasta nisu zreli da se održavaju na ledu), po mogućnosti sa vršnjacima, jer će im igra biti mnogo zanimljivija kada ih je više.
Naravno, mališani smiju da izlaze samo pod uslovom da su zdravi. Izvodite ih sredinom dana kada je temperatura najviša, a ukoliko se dijete pokvasi, odmah ga presvucite ili ako niste u mogućnosti da stignete do kuće uvedite ga u neki prostor koji se grije.
Ako možete, bilo bi odlično da dijete tokom zime odvedete na planinu, barem desetak dana, jer planinske temperature ne pogoduju virusima i bakterijama, ali su odlične za dječija pluća i imunitet.
Djecu treba da obučete adekvatno, a to znači da imaju skafander, kapu, šal, rukavice i nepromočive čizme. Roditelji najviše griješe što djeci oblače debele džempere ispod skafandera, jer se mališani oznoje, pa je veća vjerovatnoća da se prehlade.
Skafanderi koji su u ponudi na našem tržištu napravljeni su od materijala koji jako dobro griju, pa je ispod njih potreban samo laganiji duksić i hulahopke ili duge gaće za dječake. Stručnjaci preporučuju jednodijelne za stariju djecu, a skijaške pantalone i jaknu za mlađe. Starijima je lakše u jednodijelnom, mogu sami da ga obuku i svuku, dok su mlađi komotniji u skafanderu iz dva dijela, a i lakše ih je presvući.
Nemojte skafander da kupujete bez djeteta, jer je jako važno da mu je udoban i u dobroj veličini.
Šal i kapa treba da budu topli, po mogućnosti od prirodnih materijala, jer se od onih postavljenih sintetikom mališani znoje. Kupite im kapu sa dodacima preko ušiju jer one najbolje čuvaju toplotu glave.
Kada kupujete obuću obavezno obratite pažnju da li modeli propuštaju vodu, odnosno da li su napravljeni od materijala koji će spriječiti da im noge budu mokre. Takođe, rukavice treba da budu nepromičive, a stručnjaci tvrde da je bolje da dijete snijeg dira golim rukama nego vunenim rukavicama, koje se brzo pokvase i zalede.
Ušuškani u skafanderima dobro će se zabaviti, a boravkom na snijegu zarumeniti, umoriti i ogladniti.
Kada se sankaju ili grudvaju malo ih raskomotite, pogotovo ako su se zarumenili. Ukoliko nema vjetra, možete im skinuti šal da se ne bi oznojili. Kada prave snješka, ili se igraju tako što se ne kreću, ponovo im stavite šal. Najbolje je da mališane obučete slojevito. To znači da im obučete potkošulju, majicu sa rukavima, duks, pa preko skafander. Ako temperatura nije u minusu, duksić im nije ni potreban. Slojevita garderoba se preporučuje, jer sloj vazduha koji se pravi između garderobe predstavlja odličnu izolaciju i mnogo efikasnije čuva tijelo od hladnoće nego, na primjer, debeli vuneni džemper.
Odjeća koja je u dodiru sa kožom treba da bude od prirodnih materijala, a stručnjaci tvrde da pamuk nije dobar izbor jer upija vlagu. Poslednji sloj treba da bude nepromočiv sa spoljne i postavljen sa unutrašnje strane.
Najnezaštićeniji dijelovi tijela su nos, prsti i uši, pa ukoliko primijetite da su bljeđi, to je siguran znak da je mališanima hladno.
Ako dijete vodite na zimovanje, već sa dve godine može probati da skija. Ova aktivnost je odlična za razvoj, jer aktivira rad mišića i zglobova na nogama i poboljšava osjećaj ravnoteže.
Sankanje je odlično za djecu svih uzrasta, ali ako je dijete malo potražite model sanki koji ima naslon da ne bi palo dok ga vučete i nemojte ga samog puštati niz nizbrdicu. Dobar izbor su drvene sanke i one koje nemaju metalne dijelove. Kada se mališani spuste nemojte da idete po njih, jer kada sami vuku sanke uzbrdo jačaju tijelo, ramene i leđne mišiće.
Izvor: bebac.com
2 thoughts on “Kako mališane obući za snijeg”
Pingback: Kako mališane obući za snijeg - Kameleon M&M
Pingback: Kako mališane obući za snijeg - Kameleon M&M