Razvod braka je period koji svakoj ženi unese nemir u život i dovede do razočaranja. Pročitajte ispovijesti žena koje su iz razvoda izašle kao pobjednici i šta o tome misle psiholozi…
Mediji često prikazuju nasmijana lica tek razvedenih parova. Međutim, ukoliko razgovarate sa ženom koja je prošla kroz takvo iskustvo, shvatićete da je to jedna od najbolnijih situacija kroz koju žena može da prođe, piše Cosmopolitan.
“Za mnoge žene kraj braka je kao smrt, i one prolaze kroz slično iskustvo tugovanja, koje uključuje periode ljutnje, anksioznosti i dubokog osjećaja gubitka mjesecima ili čak godinama”, objašnjava klinički psiholog Edvard A. Drajfus, autor knjige “Neko Pravi za tebe”. “Teže je od klasičnog raskida, jer žena ne samo da je izgubila partnera, već i san da se skrasila sa pravim čovjekom i da je mogla da živi srećno do kraja života.”
Istražili smo, pitali čitateljke i eksperte gdje leže problemi i kako ih se osloboditi – na vrijeme.
REAKCIJA 1 – Tenzija prije konačnog udarca
Svađe i tenzije prije razvoda su česta pojava, koji se najčešće objašnjavaju razlozima koji su van braka, kao što su problemi na poslu, nedostatak novca i slično. Do trenutka kada situacija postane toliko ozbiljna i naglas pomenete razvod i advokata, ili ste shvatile da je to neophodno rješenje, ili se upravo tada suočavate sa tim.
“Često kod supružnika postoji želja da svoje loše odnose pravdaju teškom fazom poslije čijeg okončanja će stvari krenuti nabolje. Ta teška faza zapravo je obična iluzija koja sprečava supružnike da sagledaju probleme na realan način. Postojanje te faze je rezultat nespremnosti supružnika da prihvate stanje stvari onakvo kakvo jeste”, objašnjavaju psiholozi.
Vera D. (35) kaže da su svađe postale toliko česte u njenom braku da se i na poslu obraćala svima povišenim tonom. Nijedan razgovor sa mužem nije mogao da se završi bez prebacivanja, a kada je odlučila da želi da se razvede shvatila je da je za razliku od nje, njen muž bio šokiran. Ona je na vrijeme shvatila da nemaju zajedničku budućnost, dok je on još uvijek živio u nadi da stvari mogu da se poprave. “To je bio trenutak poslije mnogo vremena kada sam osjetila saosjećanje sa njim jer sam uvidjela koliko je iskreno slomljen…”
REAKCIJA 2 – Osjećate nedostatak vjere u sebe
Poslije razvoda na red dolaze preispitivanja, na prvom mjestu sopstvenog izbora. Osjećaj srama i gubitak vjere u sebe pojavljuju se u isto vrijeme kada rodbina i prijatelji počinju da postavljaju bolna pitanja. “Kada sam podnijela zahtjev za razvod i odvojila se od muža, osjećala sam se kao potpuni gubitnik, i jedini krivac za neuspjeh braka. Objašnjavala sam sebi ovako – da sam izabrala pravog čovjeka za sebe, brak ne bi propao, i moj pogrešan izbor je samo moja krivica. To što su mi slična pitanja postavljali svi u okruženju nikako nije pomoglo da se osjećam bolje”, kaže Mima M. (34).
Kada je muž onaj koji razvod pokrene, osjećaj neuspjeha je spojen sa osjećajem odbacivanja. “Ukoliko je brak bio uspješan i iznenadno se okončao, logično je da će se supružnici osjećati manje vrijednim jer su bili dio projekta koji nije uspio”, kažu stručnjaci.
REAKCIJA 3 – Bijes vam je postao duševna hrana
Osjećaj ljutine usmjeren ka vašem partneru ulazi u sve sfere vašeg života. Naročito tokom prve godine nakon razvoda braka supružnici osjećaju gorčinu i bijes koji je veći od onog koji je postojao posljednjih mjeseci trajanja braka. Tada se obično vodi spor o podjeli imovine, starateljstvu nad djecom… Bitno je istaći i jasnu psihološku potrebu supružnika da sačuvaju samopouzdanje nakon neuspjelog braka tako što za njegov neuspjeh krive onog drugog. Vašem bijesu doprinosi i sredina koja je još uvijek patrijarhalna i umije da za neuspjeh braka manje ili više direktno krivi vas.
I dalje vjerujem u ljubav do kraja života
“Poslije razvoda osjetila sam da me porodica prećutno krivi za razvod. Kada je moja majka rekla kako je na ženi da trpi i da sam ja razmažena potpuno sam izgubila kontrolu!
Moj bijes je inače bio konstantan, a sa njenom osudom porastao je do tolikih razmjera da sam tog dana morala da odem kod ljekara zbog užasne glavobolje i krvarenja iz nosa koje je bilo izazvano visokim pritiskom sa kojim ranije nisam imala problema”, uzbuđeno objašnjava Vera D. sa početka naše priče.
REAKCIJA 4 – Konačno: osjećaj olakšanja
Poslije nekog vremena, bez obzira na bijes i tugu koju doživljavate, polako se javlja osjećaj olakšanja. Koliko brzo će se javiti osjećaj olakšanja prije svega zavisi od stepena harmonije u braku. Ukoliko je brak uspješno trajao dugi niz godina osjećaj olakšanja će se javiti kasnije. Sa druge strane, u vezama koje odlikuje destrukcija ili agresija jednog od supružnika olakšanje će se javiti odmah po razvodu braka.
“Kada sam se razvela postojao je period tuge u mom životu, ali, iskreno, vrlo brzo je došlo i olakšanje. Nisam morala više da budem robinja, služavka… perfekcionista koji nikada nije bio zadovoljan šta god da uradim. Jednog dana sam primijetila kako i dalje slažem garderobu kako je on to tražio, pod specijalnim uglom i namjerno sam neuredno složila odjeću, i što je komično, osjećala sam se kao revolucionar u tom trenutku. Ne vjerujem da je iko ikada osjetio takvu slobodu pred brdom veša”, kaže Sanja (32).
Reakcija 5 – Praznina na mjestu onog “mi”
Mi idemo u restoran. Mi smo vidjeli taj film. Mi idemo na more. Šta sada kada više nema tog mi, kako povratiti svoj identitet i uživati u životu bez vašeg drugog ja? Prijatelji se mijenjaju, kao i vaše navike, i zato morate da ponovo nađete svoje mjesto, da se izborite samogućom krizom identiteta.
“U posljednjim fazama braka supružnici ističu u prvi plan sve ono što im nedostaje u vezi, a nakon razvoda postaju svjesni svega što su imali a nisu primjećivali u istoj toj vezi”, kažu psiholozi. Između ostalog, može da vam se desi da iznenada spoznate da su vaši prijatelji uglavnom zajednički. Kad je riječ o prijateljima, nekadašnji zajednički teško nalaze način da ostanu u dobrim odnosima sa oba supružnika. Često izbjegavaju da komentarišu novonastalu situaciju, a kolege sa posla se po pravilu distanciraju od privatnih komentara, pa je rezultat svega toga gubitak vitalne podrške u vrijeme kada je razvedena osoba najranjivija.
“Kada sam se razvela, morala sam da se podsjetim šta ja želim i šta ja volim. Navikla sam da radim sve po dogovoru i da nalazim stvari koje nas oboje zanimaju. U početku je bilo teško, ali onda sam osjetila veliku slobodu kada sam shvatila da sada mogu da radim stvari koje samo ja želim. I volim!”, kaže Vera D.
REAKCIJA 6 – Ponovo zabavljanje: užasavajuće, ali i obećavajuće
Upoznati muškarca koji vam odgovara je u svakom slučaju teško, ali situacija u kojoj se nalazi razvedena žena to umije da učini još težim. Poslije prekida bilo koje veze teško je navići se na pomisao da će neko ponovo ući u vaš život. Strah od ponovnog vezivanja i eventualnog povrijeđivanja često umije da sputa pokušaje da se opustite i upoznate nove muškarce.
Osoba poslije razvoda ima poljuljano samopouzdanje i gubi svijest o vrijednostima koje posjeduje. Starosno doba kada dolazi do razvoda braka takođe nije zanemarljiv faktor. Što je osoba mlađa, lakše će sebi pružiti novu priliku. Takođe, ukoliko je brak trajao kratko, supružnici koji su se razišli lakše će se odlučiti na novu vezu. Navikli ste na intimnost koju ste mislili da ćete dijeliti sa svojim mužem do kraja života i često vas oprez, a i strah od stigme kao razvedene žene, sprečava da se opustite i uživate u novostečenoj slobodi.
Međutim, ne zaboravite da sada imate veliku prednost: znate tačno šta želite i ne želite od muškarca i naoružani ste nezamjenljivim iskustvom. Naučili ste nešto iz svojih grešaka, i kada budete naišli na muškarca koji je pravi za vas, sada ćete umjeti da ga i prepoznate. Izdržite. Ako tako budete željeli i voljeli.
Izvor: lovesensa.rs