Čemu postavljanja pitanja ako si zadovoljna? Čemu preispitivanja ako si zadovoljna? Čemu dilema ako si zadovoljna? Čemu čakuljanja sa prijateljicama ako si zadovoljna? Čemu povlačenja u samoću ako si zadovoljna? Čemu koketiranje ako si zadovoljna? Čemu prikrivanje i brisanje SMS poruka ako si zadovoljna? Čemu odlazak u krevet sa mobilnim telefonom ako si zadovoljna? Kako objasniti suze ako si zadovoljna? Kako objasniti divljanje hormona ako si zadovoljna? Kako objasniti hipertenziju ako si zadovoljna? Kako objasniti «višak» kilograma ako si zadovoljna? Kako objasniti zapuštenost (izrastak na kosi, umjetni nokti, lak koji se skida na noktima) ako si zadovoljna? Kako objasniti letargiju, ravnodušnost ako si zadovoljna? Kako objasniti poroke ako si zadovoljna? Kako objasniti sate i sate provedenih pored kompa ili telefona na nekoj od društvenih mreža? Zašto se osjećaš kao ispuhani balon ako si zadovoljna? Zašto se prepireš sa partnerom ako si zadovoljna? Zašto šutiš danima u kući ako si zadovoljna? Zašto odlaziš na posao sa podočnjacima i nateklim očima ako si zadovoljna?
Koliko još toga «čemu», koliko još toga «kako», koliko još «zašto» i DOKLE sve to?
Možete sebe zavaravati, ali mene NE! A znate zbog čega, sve to sam prošla?! Izgovori, izgovori i opet samo izgovori uz potku nebrojeno mnogo razloga, a razlozi povlače izgovore i tako u krug. I u tom krugu se ponavljate. Reći ću vam zašto se tako osjećate… RAZOČARALE STE SE, NESTALI SU ŠMEKERI! Da, da…nestali su ŠMEKERI, oni pravi ŠMEKERI koji su znali da organizuju lud provod, da nasmiju , učine da se osjećate kao boginja, da vam skinu zvijezdu sa neba. Nema ih!
U međuvremenu, izborile smo se za svoja prava pa smo preuzele od muškaraca bolesti uzrokovane stresom, njihovu fizičku i psihičku iscrpljenost. Nedostaje nam slobodno vreme. Izgubile smo usput sebe, takmičenjem u davanju. Ugušile smo muškarce svojom težnjom za emancipacijom i htjele, ne htjele da priznamo, pomogli smo rađanje nove kategorije «ŠABANA» ili «DŽIBERA» (negdje se zovu «džiberi», a negde «šabani»).
Gledale smo filmove i zamišljale svoje momke nekako drugačije od onoga što smo dobile. Jedan od najvećih beogradskih šmekera svih vremena, muzičar, pisac i scenarista, Dušan Prelević Prele to što danas nedostaje opisuje na sljedeći način “Nije mangup dripac, nisu to ova đubrad što se danas šetaju gradom. Mangupi su vaspitana djeca spremna na život. Nisu pi*kice, ni cinkaroši”.
Takvi se traže. To su oni koji su nestali! Otuda pitanja, otuda preispitivanja, otuda razlozi i izgovori. Otuda sve naše boli.
Rijetki , jako su rijetki oni vaspitani, oni koji imaju svoj stav, oni koji znaju da se ponašaju, znaju šta im je činiti, znaju za odgovornost. Nemojte brkati šmekere i džentlmene. Šmekeri imaju tog vragolastog mangupa u sebi, a džentlmeni puno polažu na manire …otvoriti vrata, izvući stolicu, izvinuti se uz čokoladu, na poseban način izrazi divljenje, itd…
Današnji “šabani” ili kako se u mom kraju zovu “džiberi”, dobacuju na ulici, ne mogu se baš pohvaliti svojim vokabularom pa rečenice počinu sa “brate” ili “kontaš”, hvale se osvojenim trofejima (trofej je cura, žena), sebičan je, uvijek mu je drugi kriv, on nikada, ne pamti rođendane ni godišnjice…Ne može se pohvaliti stilom I istančanim ukusom. Baš je onakav kakvog prava cura ne želi.
Šta smo to uradile i gdje smo to pogriješile?
Neću da budem jaka!
Neću da budem dominantna!
Neću da mijenjam gumu na automobilu!
Neću da nosim pantalone!
Neću da sve znam!
VRATITE SE ŠMEKERI!
Marijana Šećibović svoju karijeru je započela kao novinar u Informativnoj kući «Ibarske novosti» u Kraljevu, te je dugi niz godina radila u srednjim školama u Kraljevu, u Ministarstvu prosvjete i sporta Vlade Republike Srbije, Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike, te Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja. Naučna usmjerenja su joj komunikologija, akademske vještine i obrazovanje. Iz ovih oblasti, objavila je više naučnih radova.Posljednjih dvanaest godina intenzivno piše i govori o odnosu politike prema obrazovanju, kao i nemoći komunikacije u suvremenom svijetu.