Kako izgleda najveći KUKA robot Titan, šta mogu humanoidni roboti firme Pal Robotics, kako izgledaju HRC/MRK aplikacije, je li teško upravljati robote joystickom, kako izgleda sjedište firme KUKA, MRK Systeme GmbH ili možda Planetarium… O svemu tome govorili su nam učesnici ove grupe na koju smo i više nego ponosni.
U nastavku donosimo utiske učesnika i učesnica
„Kada sam saznala da idem na putovanje bila sam jako uzbuđena. Stvari koje su nam pokazali u toku ova tri dana bile su van svih naših očekivanja. Prvog dana smo posjetili firmu KUKA, gdje se proizvode roboti sa svojim standardnim konfiguracijama. Zatim smo išli u firmu MRK Systeme GmbH, gdje smo mogli vidjeli robote koji su programirani kako bi bili sugurni za čovjeka. Drugi dan imali smo radionice centralnog događaja na kojima smo mi programirali robote i takmičili se čiji će robot doći prije. Nakon svih događaja koje smo posjetili ovdje i svega što smo vidjeli, mogu reći da me robotika još više zanima“ – izjavila je petnaestogodišnja Džemila koja je bila učesnica ekskurzije.
Pored djece, ovaj vikend bio je zanimljiv i za njihove nastavnike, a tim povodom razgovarali smo i sa Valentinom Vidović, nastavnicom OŠ Kiseljak, koja smatra da je edukativa ekskurzija veoma korisna, prije svega što djeca ranije nisu imala priliku da se upoznaju sa humanoidnim i industrijskim robotima, te što je još važnije, njihovom primjenom. Prvog dana, kada su posjećivali tvrtke, djeci nije bilo sve jasno i zapitkivali su, ali već drugog dana već im je bilo jasnije kako sve funkcioniše. „Mislim da će, kada se vrate i kada se sve slegne, biti puni ideja, da će istraživati još više i proširiti svoje znanje. Veoma važna činjenica je da će njihov pozitivan feedback biti povod za radionice unutar škola.“ – dodala je Valentina.
U sedmici robotike u Augsburgu uživali su i oni najmlađi, a jedan od njih je i Adi (9) iz Tuzle, koji je podijelio svoje impresije: „Roboti mi se pravo sviđaju. Čak sam se i rukovao sa jednim. Vidio sam jednog robota koji može automatski puniti korpe jabukama ali i robota s kojim smo se takmičili u gradnji kule, te robot koji je plesao. Volio bih ponovo doći, kada bih mogao.“
Treći dan edukativne ekskurzije, zahvaljujući organizaciji Hilfe von Mensch zu Mensch e.V. iz Minhena, prisustvovali smo interkulturalnoj radionici i posjetili izbjegličko naselje u blizini jezera Starnberger, kao i samo jezero. Uživali smo u kulturalnim različitostima i upoznali prijatelje iz Afganistana, Gruzije i Iraka. Dječake je spojila ljubav prema fudbalu, pa ih ni minus nije spriječio da trčkaraju za loptom, dok su se djevojčice za to vrijeme bojile kanom. Razmijenili su se i pokloni, a to su, pored Vispak čokoladica, bili osmijesi na njihovim licima.
Pored euRobotics asocijacije, velika podrška u organizaciji događaja je došla od udruženja Naša Djeca Zenica i od Britanske Ambasade u Sarajevu. Naime, Vlada Velike Britanije se ove godine na samitu zemalja zapadnog Balkana obavezala da će pomoći BiH u izgradnji digitalnih vještina kod mladih, te je njihova podrška ovoj edukativno ekskurziji samo mali korak ka ostvarenju tog cilja. Tehnologija s kojom su se susreli učesnici ove edukativne ekskurzije zasigurno će im biti motivacija da nastave istraživati i razvijati svoje digitalne vještine.
Naravno, ništa ne bi bilo moguće bez društveno odgovornih kompanija koje su pružile podršku, a to su SPARK Mostar, Prevoz putnika Zavidovići, Biss Tours, ZeniLijek, Pero Zenica i naši slatki sponzori Vispak d.d. Visoko i Mak Zara praline. Velike zahvale što su vjerovali u ovaj projekat i našu djecu!