Tuzla je ponovo pokazala da je korak ispred drugih. Ovaj put, taj korak su napravile dvije studentice Edukacijsko-rehabilitcijskog fakulteta u Tuzli – Irma Dobrnjić i Aida Duraković.
Njih dvije će uskoro postati socijalni pedagoginje, a prije nego li zgrabe diplomu u ruke, odlučile su napraviti prvi profesionalni korak, a mogli bismo reći i poduzetnički. Odlučile su osnovati prvo online savjetovališta za djecu, mlade, i odrasle osobe „Svijet bez etikete“. Za ženski.ba Irma i Aida su govorile o samoj ideji, ali i putu od ideje ka realiziji.
“Nezadovoljne načinom na koji naša šira zajednica kako u Bosni i Hercegovini, a tako i na Balkanu funkcioniše, odlučile smo da napravimo neke pozitivne promjene u društvu, a samim tim i da promovišemo važnost mentalnog zdravlja. Fakultet smo obje i upisale upravo iz velike želje da pomažemo ljudima, i samo smo čekale pravi trenutak kada ćemo zapravo tu želju sprovesti u djelo“, započinje Irma naš razgovor.
“Taj dan kada smo došle na ideju za otvaranje Online savjetovališta prva nam je pomisao bila – nećemo ovo moći same! Tako da smo spremile kratku prezentaciju i posjetile naše profesorice Lejlu Kuralić-Čišić i Melihu Bijedić, te ih pozvale na suradnju. Srećom, ideja im se jako dopala i tada su zapravo i počele generalne pripreme za realizaciju projekta. Pozvale smo saradnice iz kadrova psihologije i psihoterapije, kao i psihijatrije, osnovale smo Udruženje”, dodaje Aida.
Budući da živimo u društvu punom predrasuda prema ljudima sa mentalnim i emocionalnim problemima i poteškoćama, logično pitanje koje se nameće u ovoj priči jeste kome je zapravo namijenjeno ovo Savjetovalište i kako će funkcionisati, budući da je prvi epitet koji osnivačice ističu “anonimnost“?
“Online Savjetovalište „Svijet bez etikete“ namijenjeno je svim našim građanima, tačnije, obuhvatamo rad sa djecom, mladima i odraslim osobama u potrebi za savjetom socijalnog pedagoga, psihoterapeuta ili psihijatra. Samim tim, mi smo i prvo Online savjetovalište u Bosni i Hercegovini koje u sebi sadrži multidisciplinaran tim, radi na online platformi te obuhvata ukupnu populaciju naše države, i šire”, objašnjava nam Irma, a Aida dodaje:
“Samim tim što smo prvi koji radimo na online platformi, i kao što je Irma već rekla, naš rad obuhvata i djecu i mlade i odrasle osobe, mi našim građanima pružamo nešto novo. A ako stvaramo i pružamo nešto potpuno inovativno i do sad neviđeno mi automatski mijenjamo i naše društvo i našu državu. Upravo i najveći cilj otvaranja Online savjetovališta jeste da se razbiju date predrasude u našem društvu, i kako sam naziv „Svijet bez etikete“ kaže, da se poskidaju te ružne etikete sa ljudi. Tu smo da pravimo pozitivne promjene i da pomažemo jedni drugima. Iskreno se nadam da će naša ideja da zaživi u što boljem i kvalitetnijem svjetlu te da ćemo uspjeti realizovati sve naše želje i ciljeve kroz ovakav jedan projekat.”
Još uvijek nemaju diplomu s kojom mogu zvanično raditi, zato su oko sebe okupile stručni tim. Ko, zapravo, čini taj tim i kako ste pridobile „na svoju stranu“ takve stručnjakinje iz oblasti poremećaja u ponašanju, psihologije i psihijatrije?
“Kao što smo već navele, profesorice Lejla Kuralić-Čišić i Meliha Bijedić su bile prve osobe kojima smo prezentovale ideju, i svakako su bile naš vjetar u leđa. Na njihovu preporuku na suradnju smo pozvale i ostale saradnice, stručnjakinje iz oblasti psihologije i psihijatrije, tj. certificiranu psihoteraputkinju Dajanu Stajić i doktoricu Nerminu Kravić, psihijatricu iz oblasti dječije i adolescentne psihijatrije”, pričaju naše mlade ambiciozne sagovornice.
To je njihova strana priče. Profesorica Lejla Kuralić Čišić nimalo nije krila svoje odušeljenje potezom njenih studentica i za ženski.ba otkriva zašto se odlučila podržati ih i postati članicom njihovog stručnog tima saradnika.
“Mislim da je ovo genijalan projekat, na kome već duže vrijeme predano radimo. Jako je dobra stvar za djecu, mlade, ali i za njihove roditelje. Budući da je djelovanje Savjetovalište trojako – pomoć djeci sa poremećajima u ponašanju, pomoć onima koji imaju emocionalne probleme, ali i onima koji trebaju psihijatrijsku podršku, imamo tim koji može odgovoriti svim ovim zahtjevima. Drago mi je da sam dio ovog projekta i da svojim doprinosom mogu učiniti ovaj stručni tim adekvatnijim i kompletnijim”, kaže profesorica Kuralić – Čišić i naša SUPER ŽENA.
Mladi ljudi, najčešće tek svršeni studenti se žale na nemogućnost zaposlenja. Dobrnjić i Duraković nisu čekale ni da diplomiraju, a odlučile su napraviti prostor za stručno djelovanje, za sebe, ali i druge kolegice i kolege.
“Samim tim što je naša struka jako slabo prepoznatljiva, tj.posao socijalnog pedagoga još uvijek treba da ostvari svoje stručno mjesto u Bosni i Hercegovini, ja se nadam da će naše Savjetovalište otvoriti mnoga vrata drugim kolegama, zaposliti razne stručnjake kroz naš budući rad, i najveći cilj od svega jeste da se prepozna važnost rada jednog ovakvog kadra“, entuzijastična je Aida.
Je li ovo vaš recept za ostanak u Bosni i Hercegovini i dokaz da se sve može kad se hoće?
“Svakako da jeste. Želimo da naša država postane bolje mjesto za život i izvor velikih prilika za uspjeh. Samim tim kroz našu želju da ova ideja zaživi raste i moja želja da Bosna i Hercegovina postane moj stalni dom, te da ne tražim svoju sreću negdje u inostranstvu. Mislim da je sve moguće kada se dovoljno jako potrudimo za to”, odgovara Irma na pitanje koje je postalo svakodnevno u BiH.
“Jako se radujem trenutku kada ćemo dobiti naše diplome, završiti edukcije koje smo započele i intelektualno se ostvariti na što većem nivou kako bismo mogle i same započeti rad sa korisnicima kroz projekat odnosno sada i posao koji smo osnovale. Želim reći da zaista ništa nije nemoguće sve dok imate ideju i imate volju da je sprovedete. Mi svi sami sebi stojimo na putu ka uspjehu i sreći, bitno je pronaći resurse u nama samima da se motivišemo i potrudimo dovoljno da dođemo do cilja. Upravo u tome i jeste poenta našeg savjetovališta – pomoći drugima da uspiju i da se riješe svih svojih barijera i prepreka”, poručuju ove mlade dame svim mladim ljudima koji imaju ideju, a ne usuđuju se sprovesti je u djelo.
Više informacija o projektu, kako pristupiti njihovim programima, kao i članovima tima pronaći ćete na zvaničnoj Facebook stranici Savjetovališta, kao i na oficijelnom web site-u.
Redakcija ženskog.ba ovim mladim damama želi mnogo uspjeha u budućem radu, kao i cijelom njihovom saradičkom timu.