Dženeta Begić, studentica četvrte godine Internacionalnog Univerziteta u Sarajevu, dobitnica je pune stipendije za magistarski studij međunarodnih studija, prestižnog Centralno-evropskog univerziteta (CEU) u Budimpešti.
Dolazi iz Lukavca, ima 23 godine i jedna je od uspješnijih mladih osoba u našoj državi. Njena želja za studiranjem Međunarodnih odnosa javila se kada je u srednjoj školi dobila Kennedy Lugar YES Exchange stipendiju, koja joj je omogućila da treću godinu srednjoškolskog obrazovanja provede u Čikagu.
“ Nakon toga upisujem Internacionalni univerzitet u Sarajevu, i nakon prve godine studija ostvarujem 100% stipendiju na osnovu svog prosjeka koju sam održala i do dana današnjeg. Tokom studija, učestvovala sam u mnogim aktivnostima pored onih univerzitetskih uključujući debate, seminare i konferencije na teme ljudskih prava i tekućih dešavanja u međunarodnoj areni. Ove aktivnosti su mi pomogle u usavršavanju liderskih, pregovaračkih i vještina javnog nastupa, a najvažnije, pruzile su mi priliku da aktivno učestvujem i pridonesem rješavanju problema na Zapadnom Balkanu, ali i šire.”
Prošlo ljeto je, u Kopenhagenu na Akademiji ljudskih prava, predstavljala našu državu kao dobitnica Humanity in Action Fellowship.
“Na ovoj jednomjesečnoj akademiji, učila sam o historiji diskriminacije i otpora, kao i o problemima sa kojima se manjine u Evropi suočavaju u 21. stoljeću. Tokom akademije, radila sam sa Sirijskim i Iračkim izbjeglicama u azilima u Danskoj, te su me njihove lične priče motivisale da se više aktiviram po pitanju izbjeglica u Evropi. Međutim, i prije ove akademije je postojao jak interes za demokratiju i ljudska prava koji sam mogla pretočiti u praksu kao članica Civitasa Bosne i Hercegovine. “
https://www.instagram.com/p/BG7q68rCIKF/?taken-by=dzeneta.begic
A na osnovu iskustva I akademskog uspjeha, izabrana je kao dobitnica Dayton Peace Accords Fellowship 2015 te dobila priliku da treću godinu svojih studija pohađa na Univerzitetu u Dejtonu u Dejtonu.
“Predstavljala sam mlade Bosne i Hercegovine na obilježavanju dvadesete godišnjice od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma koji je završio rat u mojoj državi. Ovo iskustvo je za mene predstavljalo ogromnu čast i zadovoljstvo s obzirom da sam imala priliku biti u gradu od tolikog historijskog značaja za Bosnu i Hercegovinu i upoznati mnoge ljude koji su igrali ključnu ulogu u odvijanju događaja u novembru 1995. uključujući Bill Clinton-a, bivšeg predsjednika SAD, te sina Richarda Hollbrooke-a koji je vodio mirovne pregovore. Tokom godine u Dejtonu, pokušala sam balansirati izmedju akademskog zivota i svih drugih aktivnosti koje je program uključivao. Pokušala sam predstaviti Bosnu i Hercegovinu u što boljem svjetlu, ali u isto vrijeme pricati o realnom stanju i problemima sa kojima se stanovnici u našoj drzavi i regionu svakodnevno suočavaju. Oba semestra na Univerzitetu u Dejtonu sam uspjela ostvariti 10.00 prosjek i biti na rektorovoj listi najuspješnijih studenata univerziteta.”
I dolazimo do krune školovanja, odnosno stipendije za magistarski studij međunarodnih studija, prestižnog Centralno-evropskog univerziteta (CEU) u Budimpešti.
Interesovalo nas je kako je došlo do toga.
“Kako se moje dodiplomsko školovanje bližilo kraju, istraživala sam opcije za moj nastavak školovanja tj. diplomski studij. Želja mi je bila studirati u Evropskoj Uniji s obzirom da sam već provela dvije godine školovanja u Americi i htjela bih sada iskusiti evropski sistem školovanja. Centralni-evropski univerzitet u Budimpešti se činio kao savršena opcija zbog svoje akademske izvrsnosti s obzirom da je 42. u svijetu u polju politike i međunarodnih studija i među 100 najboljih univerziteta svijeta u kategoriji društvenih nauka. Kada sam aplicirala za stipendiju, čak su i profesori govorili da su šanse za dobijanje stipendije na ovom univerzitetu minimalne te da se ne nadam, međutim, kroz nekoliko mjeseci sam dobila pismo u kojem je pisalo da mi je ponuđena puna stipendija za magistarski studij međunarodnih odnosa na CEU. Zaista sam presretna što sam dobila priliku da podignem svoje školovanje na jedan viši nivo i radujem se septembru i početku nove akademske godine.”
https://www.instagram.com/p/BRGPLw-gqwt/?taken-by=dzeneta.begic
Mnogo neprospavanih noći, mnogo rada i iscprljenosti se na kraju isplatilo, Dženeta je u potpunosti ispunila očekivanja a Bosna I Hercegovina je dobila svoju predstavnicu u Budimpešti
Po informacijama koje trenutno posjedujemo, Dženeta je jedina iz BIH koja je dobila punu stipendiju za ovaj prestižni studij. Zanimalo nas je koliko mladih u BIH zaista dobija ovakve prilike.
“U Bosni i Hercegovini je problematično što je značajan broj mladih pasivan na polju samostalnog usavršavanja. Prilika je zaista mnogo, ali vrlo često one prođu nezapažene jer mladima nedostaje motivacije i želje za promjenom statusa quo. Svima je poznato da je ekonomska i politička situacija u državi na nezavidnom nivou i ta je činjenica ponekad demotivirajuća. Međutim, baš iz tog razloga mislim da je potrebno da se mladi više trude i akumuliraju mnogo znanja i vještina kako bi sebi stvarali nove prilike. Svijet u kojem živimo se mijenja iz dana u dan i svaka promjena zahtijeva prilagodjavanje, nova znanja i nove vještine, a na nama je da se potrudimo biti u korak sa tim promjenama. Pasivnošću ništa ne dobijamo jer nijedna prilika ne dolazi sama (bar meni nije 🙂 ) te je na nama da preuzmemo odgovornost i inicijativu. “
Kaže da nije primijetila značajnu razliku između IUS univerziteta i Dejton univerziteta. Na oba fakulteta je stekla znanja i vještine koje je očekivala, a dopao joj se fokus na diskusije i razmjenjivanje mišljenja.
“Ja uživam u diskusijama jer koliko god mogu naučiti od profesora, mnogo naučim i od svojih kolega/kolegica. Baš iz ovog razloga se radujem odlasku na CEU jer su na tom univerzitetu uspješni studenti iz više od 100 različitih zemalja, i naježim se kada pomislim koliko ću novih stvari i od njih moći da naučim. “
Još uvijek nije razmišljala o tome da li otići ili ostati. Prilika je mnogo, a voljela bi raditi praksu u Evropskoj Komisiji ili nekoj drugoj od institucija Evropske Unije, ili čak mozda u Delegaciji EU u Bosni i Hercegovini.
Mi smo svakako ponosni jer imamo ovako predivnu I uspješnu mladu damu koja je odlična ambasadorica naše zemlje gdje god se pojavi.
Dženeta, sretno!
(Pripremila: Lejla F. za Ženski.ba)