Rak dojke je najčešća je zloćudna bolest kod žena, a statistički podaci govore kako u Hrvatskoj svaka 10. žena oboli od te opake bolesti. Upravo zbog toga vrlo je važno poduzeti sve moguće mjere kako bi se ova brojka smanjila. No, obolijevanje od raka dojke povezano je s nizom faktora, na većinu kojih možemo uticati sami
1. Pretilost
Pretilost kod žena povećava rizik obolijevanja od raka dojke za čak 30 do 60 posto. Ovo istraživanje provela je svjetska organizacija za borbu protiv karcinoma dojke.
Masne stanice potiču razvoj ženskog spolnog hormona estrogena. Pojačana proizvodnja estrogena pak potiče razvoj stanica tumora.
“Rizik od obolijevanja od raka dojke kod žena koje vježbaju barem 3 sata sedmično smanjuje za čak 30 do 40 posto.“
2. Fizička neaktivnost
Fizička aktivnost značajno utiče na naše tijelo. Djeluje protuupalno, jača imunitet i snižava nivo inzulina u tijelu. Na taj način tijelo se lakše samostalno bori protiv bilo kakvih potencijalnih uzročnika bolesti među kojima je i rak dojke.
Rezultati gotovo 30 znanstvenih istraživanja potvrđuju kako se rizik od obolijevanja kod žena koje vježbaju barem 3 sata sedmično smanjuje za čak 30 do 40 posto.
3. Loše prehrambene navike
Brojna istraživanja su potvrdila kako crveno meso i šećer potiču razvoj stanica tumora. Ispijanje veće količine alkoholnih pića utiče na jače i brže stvaranje estrogena, a time povećava rizik od raka dojke.
Povrće pak ima potpuno suprotan efekt. Ono iz skupine kupusnjača (kupus, karfiol, brokula, kelj) djeluje protuupalno te balansira nivo estrogena u organizmu. Sličan efekt ima i crveno povrće (paradajz i mrkva) te lisnato (salata i špinat).
4. Genetika
Žene koje u genima BRCA1 i BRCA2 nose određenu mutaciju imaju značajno povećan rizik obolijevanja od raka dojke. Genetičko testiranje na nasljednu sklonost za rak dojke i jajnika u Hrvatskoj se radi u laboratoriju za nasljedni rak na Institutu Ruđer Bošković.
No, nažalost, ovaj postupak nije pokriven od strane HZZO-a, a njegova cijena iznosi visokih 8.800 kuna.
5. Porodična anamneza
Ako je neko u vašoj užoj porodici (majka, sestra, baka) obolio od raka dojke, čak i ako niste nositelj spomenutih gena, šanse za obolijevanje od ove bolesti se udvostručuju. Ako u porodici ima više od jedne osobe koja je oboljela od raka dojke vaš rizik je trostruko veći.
Spadate li u ovu rizičnu skupinu preporuka je da potražite savjet ljekara specijaliste koji će vas upoznati sa svim mogućnostima preventivnog liječenja, odnosno postupcima smanjivanja mogućnosti obolijevanja od raka dojke kao što je preventivna mastektomija.
Izvor: zadovoljna.hr