Hormoni i ljepota neposredno su povezani nevidljivom vezom. Održavanjem hormonske ravnoteže, pravilnom prehranom i životnim stilom moguće je usporiti biološki sat te dugo zadržati mladolikost i vitalnost.
Unutrašnji sklad za vanjsku ljepotu
Hormoni imaju važnu ulogu u našem životu, čega je posebno svjesna većina žena, pogotovo tokom menstruacijskog ciklusa i u vrijeme menopauze. No jeste li znali da su hormoni odgovorni i za izgled kože i kose?
Naime, praktički svaku aktivnost u našem tijelu kontroliše koktel hormona, hemijskih glasnika koje u krvotok izlučuju endokrine žlijezde i druga tkiva kako bi uticali na ciljane stanice. Diktiraju najrazličitije tjelesne funkcije kao što su rast, imunitet, reprodukcija, metabolizam, pa čak i glad te nivo energije i stresa.
Kao što možemo zaključiti i po porijeklu riječi, od grčkog glagola hormân koji znači: poticati, hormoni nas bukvalno pokreću, a većina njih ima višestruko djelovanje na različite sustave. Tako, među ostalim, hormoni mogu napraviti čudo – pomladiti kožu i kosu. Ali i najmanja neravnoteža može pokrenuti lavinu problema budući da su hormoni međusobno ovisni.
Žene su osjetljivije
Zagrebačka dermatovenerologinja Ivana Nola objašnjava kako hormonska neravnoteža izaziva raznolike neželjene promjene na tijelu. „Disbalans hormona može promijeniti kvalitetu i teksturu kose, pospješiti prijevremenu pojavu sijedih vlasi te uzrokovati lomljivost i prorjeđenje kose. Na licu se, pak, može očitovati otečenošću, blijedim, umornim tenom bez sjaja te suhom, istanjenom i naboranom kožom, kao i smeđim mrljama, a na tijelu može izazvati nastanak celulita i proširenih kapilara te gubitak mišićne mase.“
Iako hormonska neravnoteža pogađa oba spola, dr. Nola naglašava kako su žene ipak osjetljivije na promjene u hormonskom sustavu. U prosjeku, od tridesetih godina života kreće vožnja na hormonskom vrtuljku, što, prije ili poslije, osjeti svaka žena. „Mnogi simptomi koje osjećate, kao i fizičke promjene, sastavni su dio prirodnog procesa starenja, no dobra je vijest da pozitivnim promjenama životnog stila možemo pomoći organizmu u održavanju optimalne ravnoteže hormona, pa i u zrelijoj dobi, kad se prirodno smanjuje njihovo lučenje, čime ćemo uvelike usporiti proces starenja“, ističe dr. Nola.
Što manje šećera, što više obroka
Kad govore o povezanosti ljepote i hormonske ravnoteže, stručnjaci ističu kako je prehrana od presudne važnosti. Primjerice, konzumiranje šećera u većim količinama postupno dovodi do slabljenja elastina i kolagena, proteinskih vlakana odgovornih za očuvanje mladalačkog izgleda. Oni kožu održavaju napetom i čvrstom te usporavaju stvaranje bora. Ako prečesto uživate u hrani bogatoj šećerima (ne samo slatkišima nego i tjestenini od bijelog brašna, bijeloj riži i sokovima), možete imati višak inzulina, regulatora šećera, koji luči gušterača kada detektira glukozu u krvi.
Da biste taj hormon držali pod kontrolom i očuvali kožu mladolikom, kanadska naturopatkinja Natasha Turner, savjetuje da manje konzumirate namirnice s visokim glihemijskim indeksom, poput spomenutih, te da svaka 3 – 4 sata jedete manje obroke bogate bjelančevinama, ugljikohidratima i zdravim masnoćama koji će pomoći organizmu u održavanju optimalne nivoe inzulina. U svojoj knjizi The Hormone Diet Turner piše kako radimo veliku pogrešku kad zbog nedostatka vremena jedemo samo jednom ili dvaput dnevno.
Preporučuje jesti češće, i to manje porcije hrane, kako bi nivo šećera u krvi bio stabilan. U tim obrocima treba biti više bjelančevina (mesa peradi, ribe i grahorica) i složenih ugljikohidrata (cjelovitih žitarica, voća i povrća) jer se duže razgrađuju i polako ulaze u krvotok pa nivo šećera u krvi postupno raste, kao i lučenje inzulina. Povišeni nivoi inzulina također se povezuju s nedostatkom tjelesne aktivnosti i kvalitetnog sna.
Manjak progesterona
Loš i kratak san može biti uzrok i nizu drugih hormonskih poremećaja, među ostalim i neravnoteže lučenja kortizola. Prema dr. Gottfried, visok nivo kortizola, koja izaziva osjećaj umora i napetosti te potiče nakupljanje masnih naslaga oko struka, jedan je od najčešćih oblika hormonske neravnoteže koji pogađa žene današnjice. Hronično visok kortizol, zajedno s drugim hormonima stresa, uzrokuje ubrzano starenje stanica kože jer izaziva gubitak kolagena, i to 10 puta više u koži nego u drugim tkivima. Zbog toga, kad ste duže vrijeme pod stresom, koža može izgubiti elastičnost te postati naborana i tanka.
Stoga, naučite prepoznati znakove da je stres preuzeo kontrolu te ga obuzdajte svjesnim disanjem, opuštajućom kupkom, šetnjom u prirodi ili vježbanjem. Stručnjaci predlažu da kod kuće ugasite TV, radio, isključite telefone, po potrebi i zatvorite prozore, te uživate u tišini. Njegujte optimizam i pozitivan stav jer to je jedan od najučinkovitijih načina kontrole stresa.
Time ćete osigurati ravnotežu i brojnih drugih hormona, primjerice, progesterona. Osim što njegova proizvodnja počinje opadati u kasnim tridesetim godinama života, a pogotovo u menopauzi, njegov nivo može sniziti psihička ili fizička napetost.
Dr. Nola kaže kako je u svojoj dugogodišnjoj praksi često imala pacijentice s manjkom tog hormona. Snižen nivo progesterona može uzrokovati neplodnost, noćno preznojavanje, nesanicu i neredovite menstruacijske cikluse, a kad je posrijedi koža, očituje se otečenošću, tenom bez sjaja, crvenilom i preuranjenom pojavom bora, objašnjava dr. Nola.
Manjak ili višak estrogena
U doba kad se prirodno smanjuje lučenje progesterona, pridružuje mu se i opadanje nivoa estrogena. Njegov se nivo kod većine žena postupno snižava nakon tridesete godine, a pogotovo od četrdesetih godina života. Njegovu smanjenju pridonosite ako ste hronično iscrpljeni, pod stresom, loše spavate, prehrana vam je neuravnotežena ili ste često bolesni. Taj ženski hormon pospješuje nastanak hijaluronske kiseline, a povezan je s proizvodnjom kolagena i elastina, vlakana zaduženih za volumen i zaglađenost kože.
Prema tome, njegov nedostatak, kako ističe dr. Nola, kožu može učiniti suhom, tankom i manje elastičnom, što će neizbježno izazvati prijevremeni nastanak bora, a kosa može postati prorijeđena, a vlasi stanjene. Budući da estrogen ima i protuupalno djelovanje, njegov manjak nakon menopauze kod žena često uzrokuje rozaceju.
S druge strane, zbog viška tog hormona, obično izazvanog uzimanjem kontracepcijskih pilula, trudnoćom ili hormonskim disbalansom, mogu nastati smeđe mrljice, tj. hiperpigmentacija. Kanadska naturopatkinja Natasha Turner za održavanje kolagena, punoće i elastičnosti kože preporučuje svakodnevnu konzumaciju namirnica bogatih fitoestrogenima. Predlaže da pomiješate organsku soju i dvije kašike sjemenki lana pa ih za doručak dodate u frape ili za ručak u salatu. Podršku estrogenu pružaju i biljni preparati na bazi sladića, anđelike, crvene djeteline i cimicifuge.
Hormoni koji obnavljaju kožu
Drugi par hormona koji se povezuju s vitalnošću kože čine dehidroepiandrosteron (skraćeno DHEA), hormon nadbubrežne žlijezde, i hormon rasta. Osim s očitim, hormon rasta povezuje se i s obnovom i volumenom kože, pa ako vam je koža opuštena i obješena, pogotovo na obrazima, oko čeljusti i iznad koljena, moguće je da vam manjka tog hormona. DHEA potiče stvaranje sebuma, važnog za hidrataciju kože, te sprečava nastanak bora. Usto, posredno utiče na proizvodnju kolagena koji kožu čini zaglađenom te joj daje punoću.
Na manjak DHEA upućuje, među ostalim, suha koža i kosa. „Budući da njegov nivo nakon tridesetih godina života opada, koža i kosa postaju suše, vlasi su lomljive, stanjuju se i prorjeđuju. Na licu se može pojačati nepravilna pigmentacija, a podočnjaci postati tamniji i jače izraženi, a na bedrima može prouzročiti stvaranje celulita“, objašnjava dr. Nola. Da bi se osigurala ravnoteža DHEA i hormona rasta te usporio proces starenja, također su nužne promjene životnog stila, pogotovo ako ne vježbate redovito, ne spavate dovoljno i kvalitetno, pod velikim ste i dugotrajnim stresom ili ne konzumirate dovoljno bjelančevina.
Testosteron pod kontrolom
Treba pripaziti i na nivo testosterona, čiji porast kod žena može biti povezan sa sindromom policističnih jajnika. Posljedice viška testosterona su pojačana dlakavost i povećano lučenje sebuma, što i u zreloj dobi uzrokuje akne na licu, dekolteu i leđima. Kosa gubi mekoću, no osim što vlasi postaju oštre, mogu se prorijediti na tjemenu dovodeći do oblika ženske alopecije, objašnjava dr. Nola.
U slučaju viška tog muškoga spolnog hormona, naturopatkinja Turner preporučuje da se u prehranu uključe namirnice bogate fitoestrogenima (soja i proizvodi od nje, kao što su sojino mlijeko, tofu i tempeh; lan, sezam, orasi, slanutak, leća, mungo grah, zob, ječam, riža, pšenične i alfa-alfa klice). Te namirnice pomažu organizmu održati optimalnu razinu testosterona te potaknuti proizvodnju globulina, poznatoga kao SHBG, koji na sebe veže višak testosterona sprečavajući da on kruži krvotokom. Održavanju ravnoteže između ženskih i muških spolnih hormona koriste i vježbe izdržljivosti i snage, ali i opuštajuće aktivnosti kojima se smanjuje stres.
Uzrok umornog izgleda
Isprekidan ili loš san također može značajno povećati lučenje testosterona. Kvalitetno spavanje nužno je i zbog lučenja melatonina, hormona sna koji se u najvećoj mjeri otpušta noću kako bi regulisao biološke ritmove i poboljšao san. Iako se uglavnom povezuje sa spavanjem, melatonin obnavlja stanice kože, utiče na njen rast i štiti je od različitih bolesti, uključujući melanom. Dr. Nola objašnjava kako njegov nedostatak može biti uzrok umorna izgleda, otečenosti vjeđa i blijeda tena te prijevremene pojave sijede kose i drugih znakova starenja.
Da bi se melatonin pravilno lučio, važan je ne samo broj sati sna nego i da se spava u zamračenoj prostoriji jer njegovo lučenje prekida izloženost svjetlosti. Prema naturopatkinji Turner, ako taj hormon uzimate u obliku dodatka prehrani, zaštitit ćete kožu i kosu od negativnih vanjskih faktora, posebno UV zračenja. Osim što ćete bolje spavati, i vaša će se koža „probuditi“ odmornijeg izgleda.
Nevidljiva veza
Dakle, nadati se zdravom i mladolikom izgledu, a da ne uzmemo u obzir hormonsku ravnotežu gotovo je kao da se šminkamo bez ogledala. Šalu na stranu, hormoni i ljepota neposredno su povezani nevidljivom, hemijskom vezom koja upravlja procesom unutarnjeg starenja.
Za razliku od vanjskog starenja, na koje utiču faktori iz okoliša, unutarnjim upravlja biološki sat koji možemo usporiti holističkom njegom. Niste li sigurni kako, obratite se stručnjacima. Dr. Nola zaključuje da je u otkrivanju i liječenju hormonske neravnoteže izuzetno važan timski rad dermatologa i endokrinologa jer se samo tako postižu cjeloviti rezultati kad je riječ o izgledu kože i zdravlju cijelog organizma.