Mnoge stvari učimo kroz školovanje, ali ne i neke od najvažnijih – one u vezi sa međuljudskim odnosima. Iako kroz konflikte svi svakodnevno prolazimo, što one manje i beznačajne, što one velike i životno važne, rijetko ko zna kako da se zaista vlada u konfliktnoj situaciji.
Prirodno je da se u takvim situacijama osjećamo ugroženo, i da zauzimamo odbrambeni stav, ali upravo to i vodi do produbljivanja konflikta i gubitka prijateljstva ili ljubavi, ukoliko se obje strane uzjogune.
Izbjegnite negativne reakcije
Koliko god vam bilo primamljivo, važno je da se po svaku cijenu oduprete porivu da reagujete negativno. Umjesto toga, pokušajte da:
- Saslušate jedno drugo.
- Naizmjenično date jedno drugom priliku da kažete šta vas muči.
- Da se fokusirate na trenutni problem, umjesto što ćete vaditi prljav veš iz prošlosti.
- Da mislite i na potrebe i osjećanja druge strane.
- Ukoliko je u pitanju svađa sa supružnikom, nikada nemojte prijetiti (recimo, često supružnici prijete raskidom i razvodom ukoliko ne bude po njihovom).
- Kontrolišite ton – od buke niko neće profitirati, samo ćete izazvati drugu stranu da i oni zaurlaju.
- Nikada ne prebacujte krivicu s jednog na drugo.
- Nikada se i ni u kom slučaju ne vrijeđajte i ne unižavajte.
Važno je konfliktu pristupiti civilizovano i sa ciljem da se on razriješi, a ne da krivicu svalite na drugog.
Sagledajte svoje emocije i razmislite zašto se tako osjećate
Prije nego što prasnete na partnera zbog nečega što vam smeta u vezi, prvo dobro sagledajte svoja osjećanja. Zašto ste tužni i šta vas u vezi sa vašim odnosom čini nervoznim? Kada dođete do odgovora, recite to partneru. Smireno mu recite zašto ste tužni, ali i šta mislite, šta treba preduzeti da bi se to popravilo.
Postoje dva razloga zbog kojih ljudi forsiraju svađu sa partnerom – jedan je taj da se plaše da ih ne izgube, pa vikom i prijetnjama pokušavaju da od njih izvuku očajnička obećanja da će učiniti sve da spasu vezu. Uvijek imajte na umu da tako ne možete vječno i da će jednom i njima dojaditi da vam stalno dokazuju svoju čvrstu namjeru da ostanu sa vama.
Drugi, češći razlog je čisti bijes ili frustracija. Međutim, ukoliko vam je stalo do odnosa, u svaku svađu morate da ulazite smireni, kako ne biste rekli riječi koje kasnije nećete moći da povučete. Nasiljem se ne rješava ništa – tu pomažu samo logika, razum i samokontrola.
Sve je u perspektivi
Uvijek imajte na umu da za svaku situaciju postoje dva i više ugla iz kojih se ona može posmatrati. To dalje dovodi do toga da vaš ugao nije nužno ispravan. Zato je važan prvi korak naveden u ovom tekstu – saslušajte pažljivo i sa razumijevanjem šta vam druga strana govori. Zatim im recite koji je vaš ugao gledanja. Ukoliko im je zaista stalo da svađa bude produktivna, a ne samo puko nadjačavanje, razmisliće i o vašem stavu.
I – najvažnija stvar: uvijek imajte na umu da svađa ne mora biti riješena odmah po njenom izbijanju. Dajte sebi vremena, razmislite o svemu, i onda, ukoliko se ukaže potreba, ponovo sjedite i porazgovarajte.
Ne zaboravite – lako je posvađati se. Ono što čini odnos dvije razumne jedinke je da iz konflikta izađu civilizovano i sa rješenjem koje zadovoljava obje strane.
Izvor: dobrarec.rs