Sobne biljke predstavljaju dio unutrašnjeg uređenja, a pravi ukras će predstavljati samo ako su zdrave, redovno i pravilno održavane i dekorativne. Više o gajenju i održavanju sobnog cvijeća pročitajte u nastavku teksta.
Najvažniji zahtjevi svake biljke za njen opstanak i razvoj su:
- svjetlost
- temperatura i
- vlažnost vazduha
Sve ostalo zavisi od raspoloživog prostora: prozorska daska, balkon, zid, pod, stalak. U obzir teba uzeti i svakodnevne aktivnosti ukućana, ali i kućne ljubimce.
Savjeti pri kupovini sobnih biljaka:
- Najvažnije je da se konsultujete sa cvijećarkom o vrsti biljke koju želite kupiti (održavanje, otpornost, svjetlost, temperatura, vlažnost zraka, zalijevanje, hranljive materije, da li sadrže otrovne materije…)
- Biljke ukrasnog lišća mnogo bolje podnose nedovoljno osvjetljenje.
- Biljke koje cvjetaju i biljke sa šarenim listovima traže dobro osvjetljenje kako bi održale boju.
- Zagušljive prostorije i pojačano isparavanje u kuhinji najbolje podnose biljke s mesnatim lišćem.
- Ciklame, zvončići i puzavice vole prohladne prostorije.
- Za dijelove stana ili kuće koji nisu dovoljno osunčani, najbolje je izabrati ukrasne paprati koje imaju najmanje zahtjeva u pogledu osvjetljenja.
Potreban pribor za kućne biljke:
- ukrasne saksije, glinene, keramičke ili pvc
- mala lopatica
- obične i baštovanske makaze
- stubovi za oslonac biljci i
- zemlja za sadnju
- Sve biljke imaju minimalne zahtjeve: redovno održavanje, svjetlost, toplota, zalijevanje, hranljive materije.
Svjetlost je osnovni uslov da biljka opstane. Najbolja je prirodna, sunčava svjetlost, ali ne i direktna, jer vrlo malo biljaka voli direktno osvjetljenje.Ukoliko biljke nemaju dovoljno svjetlosti, onda postanu blijede, požute, stabiljka i listovi se istanje, to je naročito važno za mlade biljke. Biljke iz tropskih krajeva imaju “kratak dan”, potrebno im je 8 – 10 sati svjetlosti dnevno. Biljke iz umjerenih klimatskih pojaseva imaju “duži dan”, potrebno im je osvjetljavanje tokom 12 – 14 sati.
Temperatura zavisi od klimatskih uslova iz kojih potiče određena biljka. Veliki dio sobnih biljaka potiče iz tropskih i suptropskih oblasti, gdje im je potrebna temperatura između 18 i 22 stepena C. Tokom dana podnose i nekoliko stepeni više, a noću manje. Važno je da variranje temperature ne bude veće od 4 – 5 stepeni.
Voda je biljkama potrebna za apsorciju i transport hranljivih materija za rast i razvoj. Bez vode ni biljka nema života. Za zalijevanje je najbolja čista voda sobne temperature. Vodovodna voda je uredu, ukoliko ne sadrži previše hlora i krečnjaka. Ako ih ima previše , višak se može ukloniti tako što se voda prokuha, ohladi i tek po tom koristi za zalijevanje. Ukoliko ste u mogućnosti, bilo bi također dobro da prikupljate kišnicu i njome zalijevate biljke. Postoji više načina zalijevanja, zavisno do potreba za vodom svake pojedine biljne vrste. Najčešće se zalijeva odozgo, i to uz ivicu saksije, a ne uz samu biljku, ali snabdijevanje vodom je ravnomjernije i bolje ako je biljka upija odozdo, preko otvora na dnu saksije. Ako niste sigurni kako da zalijevate neku biljku, bolje je da je zalijevate malo manje, nego malo više, jer pretjerano zalijevanje može da izazove truljenje korijena biljke, koje se ne vidi odmah, a eventualni nedostatak vode ubrzo ćete primjetiti na opuštenim listovima.
Hranljive materije biljke uzimaju iz tla, preko korijenovog sistema. Biljke kupljene u cvijećari ili rasadniku imaju u tlu dovoljno hranljivih materija za šest do osam nedjelja. Poslije toga, potrebno je prihranjivanje. U cvjećarama postoji veliki izbor sredstava za prihranjivanje kućnih biljaka: u obliku tečnosti koja se rastvara u vodi za zalijevanje, ili štapića koji se zabadaju u zemlju u saksiji. Prilikom prehranjivanja, pazite da ne pretjerate, jer suviše prihranjivana biljka vremenom postaje podložnija oštećenjima i raznim bolestima.
Preko vazduha biljke dobijaju kiseonik i ugljen – dioksid, kao i vodu koja je u stanu ili kući prisutna u obliku vlage. Vrlo je važno da se prostorije redovno provjetravaju.
Kućne biljke mogu da budu većih i manjih dimezija. Sobna biljka većih dimenzija obično treba da stoji sama, ali može biti i centar čitave cvijetne kompozicije. Od manjih biljaka mogu se praviti grupe čiji sastav ne mora da bude stalan, nego se prilagođava godišnjem dobu i zahtjevima pojedinih vrsta. Ukoliko imate veliku saksiju u nju možete napraviti baštu u malom, sa raznim cvjetićima i ukrasnim dekoracijama.
Održavanje listova kućnih biljaka
Listove sobnih biljaka vremenom prekrije sloj prašine, što im mjenja boju i sjaj, ali i remeti životne procese biljke. Veliki i široki listovi čiste se pojedinačno, brisanjem vlažnom pamučnom krpom, a korisno je i učestalo prskanje. Brisanje pivom daje listu lijep sjaj, ali ga ne treba ponavljati suviše često. Osim piva, listove biljaka možete brisati korom od banane, koja daje listovima lijep prirodni sjaj.