Većina roditelja vjerovatno nije svjesna u kolikoj mjeri se djeca ugledaju na njih, u svim oblastima i svim prilikama. Vaspitavanje djece zato i jeste najteži i najodgovorniji posao na svijetu, a vrlo bitan dio te vječne borbe za dobrobit potomstva jeste njihovo dobro zdravlje. Ovdje na scenu stupa pravilna ishrana. Kako objasniti djeci zašto moraju jesti više povrća i voća, do koje mjere ograničiti konzumaciju slatkiša – samo su neki od važnih pravila koje bi trebalo da uvedete u svoj porodični dom.
1. SERVIRAJTE MANJE PORCIJE SLATKIšA
Nemoguće je ali i bespotrebno u potpunosti ukinuti slatkiše djeci. Ipak, ako koristite manje posude ili tanjiriće za serviranje keksića, torti ili nekih drugih vrsta poslastica, postići ćete dva cilja, osim što će djeca jesti manje slatkiša, zalihe će duže trajati, pa možete i uštediti.
2. VODA JE NAJZDRAVIJA!
Kako sokovi i gazirani napici sadrže ogromne količine šećera, a samim tim su i kaloričniji, naviknite svoju djecu na sokove od cijeđenog voća, bez dodatka šećera, ponudite im čašu obranog mlijeka ili najbolje običnu vodu! Ona će im svakako najefikasnije ugasiti žeđ.
3. SLATKIŠ NIJE ADEKVATNA NAGRADA
Ako djeci kao nagradu za dobro ponašanje ponudite slatkiš, oni će ubrzo pomisliti da su poslastice bolja hrana od drugih namirnica. Neka nagrada bude knjižica ili zajednički izlet sa puštanjem zmaja, vožnjom biciklom, a ako baš insistirate na hrani napravite specijalnu voćnu salatu u činiji koja liči na pehar.
4. BUDITE KREATIVNI U KUHINJI
Ako ste sigurni da ne postoji drugi način da svoju djecu natjerate da jedu voće napravite im porciju u obliku lica koristeći kriške banane, narandže ili drugo voće. Isijecite na kolutiće jabuke, kruške ili dinju i koristeći modlice za vađenje kolačića u raznim oblicima, napravite šareniš na tanjiru. Možete izmiksati jogurt sa komadićima svežeg voća i malo leda ili ako koristite smrznuto voće preskočite led. U zavisnosti od vrste voća dodajte malo cimeta ili vanile.
5. ISKLJUČITE TV I TELEFON
Za vrijeme jela pokušajte da napravite dobru atmosferu laganim ćaskanjem bez potezanja ozbiljnih tema. Isključite televizor i mobilne telefone jer bi obrok zaista trebalo da predstavlja porodični momenat oslobođen svakog stresa.
6. POVRĆE NA ZANIMLJIV NAČIN
Djeca vole da umaču hranu. Napravite brzi umak od jogurta i malo isjeckanog peršuna ili drugog začinskog bilja. Servirajte bebi povrće kuv+hano na pari, mrkvu, brokoli i karfiol ili nasjeckajte na štapiće raznobojne paprike, krastavac i mrkvu i umak u koji će ih umakati.
7. SLATKIŠ NIJE VEČERA!
Imajte na umu da bombone, čokolada ili keks nisu zamjena za hranu i da ih ne nudite u vrijeme predviđeno za obrok. I svakako uvedite pravilo ako ne pojedu sve iz tanjira, neće dobiti ni obećani desert!
8. BUDITE UZOR SVOJOJ DJECI
Ako vi jedete dovoljno povrća, voća i žitarica, sigurno ćete tu zdravu naviku prenijeti i na vaše potomstvo. Djeca uče kroz primjere i zato vam prazne priče nikada ne pale.
9. KUPUJTE ZAJEDNO
Zajednički odlazak na pijacu ili u supermarket u nabavku voća i povrća može biti poučan i zabavan. Razgovarajte sa svojom djecom gdje raste koje povrće i voće i izaberite najzdravije.
10. PONUDITE ISTO ZA SVE
Krajnje je vrijeme da prestanete sa restoranskom praksom pripremanja više vrsta jela kako bi udovoljili vašim mezimcima. Planirajte zajedno nedjeljni jelovnik, kuhajte i ponudite cijeloj porodici samo jedno jelo za obrok. Osim što će naučiti da se pridržavaju dogovora, postići ćete i značajnu uštedu kućnog budžeta.
Izvor: kuharica.rs