Mlada i uspješna Šejla Glinac svoje muzičko akademsko obrazovanje završila je u Bosni i Hercegovini i Švedskoj. Svojim trudom i nesebičnim zalaganjem doprinosi kulturnom razvoju BiH, te kroz muziku povezuje Skandinaviju i Balkan. Najveću inspiraciju pronalazi u ljubavi, a sa nama je razgovarala o svojim trenutnim angažmanima na muzičkoj i kulturnoj sceni…
Svoje akademsko obrazovanje završila si u Bosni i Hercegovini (BiH) i Švedskoj sa odličnim rezultatima, a nedavno si se vratila u Tuzlu gdje svojim nesebičnim zalaganjem doprinosiš razvoju umjetnosti u BiH. Kako si donijela odluku o povratku?
Švedska za mene predstavlja jedno veliko putovanje na kojem sam stekla mnoga iskustva. Itekako možemo mnogo toga naučiti od Šveđana te sam neke svakodnevne rutine donijela i u Bosnu. Kao pojedinac smatram da dosta toga mogu učiniti i biti dio promjene u našoj državi. Život u Švedskoj je odigrao bitnu ulogu u mom životu i samo to putovanje je jako duhovno uticalo na moju odluku o povratku.
Ljubav prema muzici i prema BiH povezuješ na jedinstven način. Ostvarila si veliki broj suradnji na ovim prostorima, a trenutno radiš i na projektu “Musica Bosnae” sa gitaristom Elvisom Sivčevićem. Kakva ideja se krije iza tog projekta?
Naš projekat podrazumijeva koncertno izvođenje originalno pisanih kompozicija bosansko-hercegovačkih autora. Kompozitor Asim Horozić je napisao kompoziciju ’’Balkanska igra’’ koju je posvetio Elvisu i meni a na našem repertoaru će se naći kompozicije Milana Prebande, Elvisa Sivcevića i mnogih drugih… Elvis je magistrirao gitaru na Kraljevskoj akademiji u Den Haagu i zajedno smo odlučili udružiti snage i promovisati ’’domaće’’ kompozitore našoj publici a i šire.
Neprestano se usavršavaš kroz razne radionice sa svjetski poznatim imenima, kao što su: Stefan Milenković (Srbija), Paul Rotzek (Austria), Sergej Kravchenko (Rusija), Alena Baeva (Rusija), Manhattan String quartet (USA)… Da li smatraš da je takav način usavršavanja neophodan u tvom zanimanju?
Za jednog muzičara je jako bitno imati priliku usavršavati se i biti u okruženju muzičara koji ulažu u sebe i svoje muzičko obrazovanje. Danas imamo priliku slušati jako kvalitetne seminare preko youtube i društvenih mreža, lako nam je doći do muzičke literature i samim tim nam je dosta olakšano.
Još jedna fantastična i interesantna suradnja kojom povezuješ Švedsku i BiH kroz muziku je poznata pod nazivom „Samuel i Šejla“ . Koliko je izazovno kombinirati Balkan i Skandinaviju kroz ovaj oblik umjetnosti?
Duo ’’Samuel i Šejla’’ kreže još od mog samog odlaska u Malmo. Samuel i ja smo dosta svirali u Švedskoj i kada sam napustila Švedsku odlučili smo da ćemo pronaći način da održimo našu muziku. Odlučili smo se za online sviranje i promovisanje klasične muzike ali i švedske folk muzike u kombinaciji sa balkanskom tradicionalnom. Kada je korona tek nastupila i vrijeme izolacije nas zarobilo u stanove, krenuli smo sa ozbiljnijim radom svakodnevno izbacivajući nova videa. Mi se nadamo i našem zajednickom koncertu koji bi se trebao održati u gradovima BIH i Švedskoj.
Trenutno radiš i u Srednjoj muzičkoj školi u Tuzli. Da li se, po tvom mišljenju, dovoljno ulaže u razvoj muzičkog obrazovanja mladih u Tuzli?
Apsolutni sam zagovornik toga da se može i mora više ulagati u obrazovanje mladih. Uvjerili smo se da i u nemogućim uslovima, umjetnost pronađe put i dopre do ljudi.
Prije nekoliko dana si bila dio performansa „Husinski rudar“, koji je ujedno bio i završna manifestacija Artističke Radne Akcije koja se tokom augusta sprovodila u Zlatarskoj ulici, kao jedna od projektnih aktivnosti Udruženja građana „OBLIK“. Kakve aktivnosti planirate u narednom periodu?
Mi smo jos pod utiskom naše Artističke radne akcije koja je zaista nadmašila očekivanja svih nas. U septembru radimo na produkciji našeg kataloga i same izložbe koja u dogovoru sa Galerijom Portreta treba biti realizovana drugog oktobra na dan Oslobođenja Tuzle. Tu je svakako i škola bubnjeva i udaraljki, škola crtanja te jazz ansambl koji će se uskoro predstaviti.
U čemu pronalaziš inspiraciju za rad?
Toliko toga nas lijepog okružuje da samo trebamo naučiti ‘’gledati’’. U ljubavi se krije moja najveća inspiracija.