Budite svjesni svog izvora stresa
Kad je u pitanju ono što nam izaziva stres, teško da ćemo svi odgovoriti isto. Nekome su to kolege, nekome rokovi, nekima radno mjesto i posao s kojim općenito niste zadovoljni, nekima nadređeni. Tek nakon što definirate izvor svog stresa, moći ćete utjecati na njega.
Naučite reći ne
Ovo nikako ne znači da ne trebate biti timski igrač i da odbijete kolegu ako mu je potrebna vaša pomoć, suprotno, timski igrači najtraženiji su na tržištu rada. Međutim, ako će kvaliteta onoga na čemu vi radite i za što ste zaduženi padati jer uskačete kolegama i uskraćujte sebi vrijeme koje vam je potrebno da projekt izgurate do kraja, tada je vrijeme da naučite reći ne. Zamolite kolege da vam se obrate u pauzi, pošalju mail ili sačekaju da prvo riješite svoj problem.
Postavite granice
Isto kao i u prethodnom slučaju, morate znati postaviti granice. Ako imate još samo nekoliko sati ili dana da završite vrlo bitan projekt, budite jasni prema svojim kolegama i zamolite ih da vas ne prekidaju i zahvalite im se na razumijevanju. Fokusirajte se na prioritete, a kolegama pomozite tek kada ste ispunili svoja zaduženja.
Čuvajte energiju
U gotovo svakom uredu ili na radnom mjestu postoje kolege koje crpe energiju ako im to dopustite. „Energetske vampire“ pokušajte izbjegavati koliko god možete. Suočavanje s besmislenim svađama s kolegama potrošit će vašu prijeko potrebnu energiju, ali i otežati rad s njima u budućnosti. Prije nego poludite, razmislite možete li si to dopustiti.
Pitajte za pomoć kad vam je potrebna
Zatražiti pomoć kad vam je potrebna nije znak slabosti, pokazuje želju da nešto naučite i napredujete. Zamolite kolege da vam pomognu kada budu imali slobodnog vremena.