Nisu li večernji sat omiljeni dio dana mnogih od nas?
Koliko puta tokom dana žudimo za krevetom i zatvaranjem očiju barem na kratko? Kada bi ih krenuli brojati, bilo bi ih previše. Upravo je zato važno dobro se pripremiti nakon užurbanog dana na ovaj ‘poseban’ trenutak. No, činimo li to ispravno? Jeste li se ikada zapitali kako bi vaš san izgledao kada biste odlučili pratiti preporuke stručnjaka?
Sigurno ste bezbroj puta čuli kako je spavanje na leđima najbolji način. Međutim postoje i druge poze kao što je spavanje na lijevom boku, koja je možda i povoljnija od spavanja na leđima. Sve ovisi o vašoj osobnoj situaciji, ali i vašim zdravstvenim problemima. Donosimo vam pregled koji će vam znatno olakšati izbor one najbolje za vas.
najbolje poze za spavanje leđa bok trbuh
Spavanje na strani: prednosti i mane
Spavanje na strani, odnosno boku ima više prednosti nego što to mislite, iako veći ljudi ova poza se ne čini previše udobnom i prirodnom. Prema većini stručnjaka upravo je spavanje na boku najbolje za dobar odmor i to bez obzira ležite li na lijevoj ili desnoj strani. Osim toga, ako zaspete u fetalnom položaju, oslobađate napetost u donjem dijelu leđa.
Za trudnice je ovaj položaj najudobniji i najstabilniji, a ako stavite jastuk između nogu, dobiti ćete dodatnu stabilnost i udobnost.
Neki od osnovnih nedostataka ovog položaja su problemi s poravnanjem leđa,međutim važno je naglasiti da prirodan položaj kralježnice za vrijeme spavanja se postiže na srednje čvrstom madracu te je madrac najčešći uzročnik problema ove poze spavanja.
spavane poze na strani boku leđima trbuhu
Spavanje trbuhu: ovo je moguće najgora poza
Bez sumnje, spavanje na trbuhu je najmanje prikladna poza prema onome što su otkrili stručnjaci sa Sveučilišta u Grenadi. Osim što je lice ‘zatvoreno’ u jastuku, olakšavajući stvaranje bora, prištića i mitesera, spavanje na trbuhu nepogodno utječe i na disanje zbog pritiska težine tijela na pluća. Zbog zakretanja vrata ovaj položaj loše utječe na krivulju kralježnice te postoji velika mogućnost buđenja s vrlo snažnom boli i općom slabosti. Vjerovali ili ne, ovaj položaj nepogodno utječe i na ženske grudi te uzrokuje preranu opuštenost kože grudi.
Spavanje na leđima: prednosti i mane
Oduvijek slušamo kako je spavanje na leđima najbolji položaj, ali zašto? Razlog tome je što će se vaša kičma opustiti te nalaziti u svom prirodnom položaju, sve dok imate madrac srednje čvrstoće koji je prilagođen vašoj tjelesnoj težini. Ova poza dugoročno utječe i na fizičke znakove starenja, odnosno spriječit će raniju pojavu bora, a vaše će pore ostati zaštićene od dodatnog nakupljanja masnoća i prljavštine iz jastuka. Osobe koje pate od žgaravice posebno bi trebale pripaziti da spavaju na leđima. Međutim i ova poza ima svojih nedostataka, kao što je dugotrajno navikavanje, pronalazak pravilnog jastuka i naravno hrkanje.