Čeka vas intervju s potencijalnim poslodavcem? Ovaj događaj možemo okarakterizirate jednakom dozom stresa kao i odlazak na ispit. Budući da je riječ o događaju koji je neizbježan u životu, najčešće i više puta, cilj ga je prevladati na što jednostavniji i bezbolniji način, a opet uspješno.
Prema statistikama agencija za zapošljavanje, uspjeh na razgovoru za posao uvelike ovisi o pripremi. Uzmite si vremena i pažljivo prođite kroz ovih 6 najvažnijih koraka.
Koliko će mi vremena oduzeti priprema za razgovor za posao?
Nažalost nije riječ o nekoliko minuta i par jednostavnih radnji. Ako ste uistinu zainteresirani za ponuđeni posao, morate biti svjesni da svoju pripremu trebate odraditi detaljno i s jasnim ciljem u glavi.
1. Uzmite si vremena i istražite web stranicu poslodavca. Kako ću to napraviti?
Prije svega, upoznajte se s osnovnim informacijama o tvrtki, njenim kupcima, proizvodima ili uslugama. Vaš cilj nije samo saznati što određena organizacija radi, nego i shvatiti kakav dojam ona ostavlja na tržištu, čemu uistinu služe njezini proizvodi i što sa svojim postojanjem želi postići. U stvarnosti, kompanija u kojoj se pokušavate zaposliti vjerojatno nudi istu stvar kao i stotine drugih na ovome svijetu, ali vaš zadatak je dobiti jasnu ideju po čemu se ona razlikuje od svoje konkurencije.
Jednom kad to uvidite, cjelokupno poslovanje i filozofija kompanije postat će vam jasniji, a vaš razgovor s poslodavcem bit će konstruktivniji. Kada svoje znanje prenesete na intervju, izgledat ćete kao da razumijete suštinu brenda, što je uvijek veliki plus. Osim toga, što bolje razumijete kontekst u kojem rade, bolje ćete moći prilagoditi svoje odgovore.
2. Pažljivo pročitajte zahtjeve poslodavca na oglasu za posao. Na što se morate skoncentrirati?
Uzmite malo vremena i dobro proučite oglas za posao. Razmislite o tome kako vaše iskustvo može pomoći poslodavcu da bolje obavlja svoj posao ili uspije u određenom segmentu. Savjetujemo vam da osmislite 4-5 primjera iz svoje poslovne prošlosti koji jasno oslikavaju vještine koje posjedujete, a odnose se i na tražene vještine u poslu za koji se prijavljujete. To će vam poslužiti kao dokaz da ste jednostavno stvoreni za to radno mjesto te da ćete se prirodno uklopiti.
Uvijek spominjite samo relevantno radno iskustvo koje ostavlja pozitivan dojam. Recite im kako ste naišli na slične probleme i kako ste se s njima nosili. Dozvolite vašem sugovorniku da formira sliku o vama u kojoj ste sposobni djelovati u kriznim trenutcima, sliku gdje sugovornik ima jasan dojam o vašim postignućima i onome u ćemo ste zaista dobri i uspješni. I na posljetku, najbitnije je da vaš budući poslodavac osjeti ‘ono’ što tek možete učiniti baš za njega.
3. Vježbajte naglas odgovore na pitanja. Koja su najčešća pitanja?
Pitanja kojima sigurno neće promaknuti su: Zašto želite napustiti svoj trenutni posao?, Zašto ste se odlučili prijaviti baš na ovo radno mjesto?, Koje su vaše prednosti, a koje slabosti?, Kakvo iskustvo imate?
Nemojte biti lijeni i dobro razmislite o onome što govorite. Naime, nemojte samo zamišljati neke nejasne slike u glavi, nego sastavite potpune i smislene rečenice te ih izgovarajte na glas sa samouvjerenim tonom glasa. Možda ćete si zvučati smiješno, ali u ovom procesu postoji nešto što se zove kategorizacija odgovora u mozgu. Jednom kada ste smisleno odgovorili na bilo koje pitanje, sljedeći put kad se pojavite u situaciji gdje vas netko to pita, vaš će mozak lakše aktivirati pravi odgovor. Osim toga, vježbanje na glas utječe i na vašu sigurnost, jer ste si oduzeli pravo izmišljanja i formuliranja rečenica u žurbi što najčešće ispade nespretno.
4. Pripremite se za ‘neugodne’ trenutke. Na što obratiti posebnu pažnju?
Hvata li vas panika od neugodnih pitanja kao što su pitanje otkaza kojeg ste možda dobili ili pitanje plaće koju tražite? Koliko ste puta rekli manji iznos nego što vam je to ikada palo na pamet kod kuće, i to samo zato što se niste snašli i uhvatila vas je nelagoda? Najčešće ovu vrstu tematike u potpunosti izbjegavamo, do te mjere da kad nam prođe misao, odlučimo je izignorirati jer se potajno nadamo kako ćemo izbjeći taj trenutak. Vrijeme je da se trgnete jer to se neće dogoditi. Itekako vas čekaju neugodna pitanja na razgovoru za posao.
Kako bi prevladali besmislenu paniku i ne biste se zapleli u odgovorimo koje zapravo ne želite dati, jednostavno vježbajte. Uvježbajte odgovore na glas, iznova i iznova dok vam nelagoda ne preraste u nešto potpuno beznačajno.
5. Razmotrite što trebate pitati. Kako doći do pravih pitanja za poslodavca?
Do kraja intervjua, vaš će vas sugovornih sigurno pitati imate li kakvo pitanje za njega ili nju. Suprotno uvriježenom mišljenu, to ne znači da vam je dano dodatno vrijeme za hvalisanje i pričanje o svojim postignućima. Naravno, pametno je razmisliti o tome kako će ta pitanja utjecati na cjelokupni dojam već odrađenog razgovora, ali ono što je sad najvažnije su informacije koje vi želite saznati kako bi vi odlučili je li posao dobar za vas (još jedan naglasak na VI). Nemojte se bojati postaviti konkretna pitanja, jer upravo će vas ovih 5 minuta možda spasiti od mjeseca i mjeseca noćnih mora na ranom mjestu koje nije za vas.
Razmislite o sljedećim pitanjima: Koje se poteškoće mogu očekivati na radnom mjestu?, Koliko je vremena prijašnji zaposlenik proveo na tom radnom mjestu?, Možete li mi opisati standardni radni dan?, Što se vama sviđa u kompaniji u kojoj radite?…
Ne trebate pamtiti pitanja, nego si ih napišite u svesku. Sasvim je normalno pogledati u bilješke koje ste unaprijed napravili. Vama će pomoći jer nećete propustiti neko od važnih pitanja koje imate, a vaš će budući poslodavac vidjeti kako ste se pripremili i kako ste ozbiljno shvatili razgovor za posao, a samim time i buduće radno mjesto.
6. Kako kontrolirati nervozu i emocije prije razgovora za posao?
Ako ste nervozni prije intervjua, sjetite se kako je poslodavac već pročitao vaš životopis i smatra vas kvalificiranim za radno mjesto, inače ne biste niti bili pozvani na razgovor. Razgovor za posao nikada se odvija s osobom za koju poslodavac smatra da nije prikladan kandidat.
Zamislite da je razgovor za posao zapravo poslovni sastanak. Kako biste vodili razgovor s partnerom ili klijentom? Riječ je o suradnji, dijeljenu iskustva, ispitivanju o zadatcima koje se tek treba obaviti. Razgovor za posao je u suštini upravo to. Vi i vaš poslodavac pokušavate shvatiti ima li smisla raditi zajedno.