Mnogi su i dalje uvjereni da ne možete jesti poslije 18 sati, drugi su pak ograničeni na čašu kefira za večeru, dok netko samouvjereno bira salatu od svježeg povrća.
No, što je zapravo ispravno i što smijemo, a što ne smijemo jesti navečer?
No, ne preporučuje se jesti večeru prije spavanja jer bolje je ostaviti tijelo bez energije cijelu noć. Mora imati vremena za probaviti svu hranu prije nego što zaspite jer inače ćete se ujutro osjećati umorno čak i nakon potpunog 8-satnog sna. U večernjim satima probavni sustav više nije tako aktivan kao ujutro ili za vrijeme ručka. Teška hrana nije pravilno probavljena, ne apsorbira se u stijenke tankog crijeva, a u debelom je izložena patogenoj mikroflori, što dovodi do stvaranja toksina.
Tijelo pati, a već nekoliko mjeseci nakon svakodnevnog prejedanje noću dolazi do poremećaja hormonalnog i probavnog sustava. A prekomjerna težina, koja će se definitivno pojaviti zbog poremećaja metabolizma i viška ugljikohidrata prije spavanja, neće biti jedini problem.
Najveća greška za zdravlje (i ne samo zbog figure) je gladovati cijeli dan i bacati se na hranu kad se vratite kući. Preskakanje punog obroka glavni je razlog razdražljivosti i želje da napunite želudac svime što vam se nalazi u frižideru i kući: sendvičem, čokoladom, knedlama, smokijem… Tolika količina hrane nakon svakodnevnog stresa i prisilne gladi stvorit će samo pretjerano opterećenje gušterače i cijelog probavnog sustava.
Ne štedite vrijeme na zdravlju, neka vaš raspored uvijek ima pola sata za srdačan ručak bez žurbe. Za početak se naučite odložiti telefon, ne dopustite da vas ništa ometa u uživanju u jelu. Česti usputni zalogajčići umjesto punog obroka, samo povećavaju apetit. Da biste spriječili osjećaj gladi u večernjim satima, možete se počastiti slatkim zalogajem u intervalu od 16:00 do 17:00. U ovom trenutku nam je potrebno novo punjenje energijom za produktivni kraj dana. Međutim, slatkiši za kojima bi trebali posegnuti nisu masni kolači ili čokolada, već su korisne alternative: zobeni keksi ili bomboni od suhog voća. Takav ukusni međuobrok uklanja psihološku senzaciju potrebe za slatkišima i poboljšava raspoloženje.
Ne možete otkriti uzrok nelagode u želucu ujutro? Sjetite se što ste jeli za večeru. Postoji uobičajena prehrambena navika; jesti noću svježe voće, povrće i salate jer se to smatra lakom hranom. Zapravo, sve je upravo suprotno jer sirovo voće i povrće koje ste pojeli nakon 16 sati uzrokuje nelagodu u crijevima i stvaranje plinova. Stvar je u tome što tijelo u poslijepodnevnim satima gotovo ne proizvodi enzime potrebne za njihovu asimilaciju. Jednom pojedeno u kasnijim satima, u želucu svježe voće i povrće probavlja puno slabije, a potom se dugo kreće po crijevima, izazivajući procese propadanja i fermentacije.
Odaberite kuhano povrće
Ako ste vegetarijanac, onda za večeru kombinirajte povrće s biljnim bjelančevinama, ako ne, dajte prednost ribi, ali ne mesu, jer je meso teže probaviti. Uz to, preporučujemo jesti crveno meso ne više od jednom tjedno, a najbolje za vrijeme ručka kada je probavni sustav na svom vrhuncu.
pečeni krumpir s kozjim sirom, krem čorbica od paradajza s kriškom hljeba i gulaš od povrća. Ako odaberete životinjske bjelančevine, večerajte 4 sata prije spavanja. Ako ste za večeru pripremali povrće ili krem čorbicu, onda 2,5 sata prije spavanja.
Čorbice se uvijek poslužuju uz hljeb jer razvijaju naviku žvakanja hrane, umjesto da se sve guta u nekoliko sekundi. Temeljito žvakanje hrane ne samo da značajno poboljšava učinkovitost probavnih procesa, već također sprečava prejedanje i debljanje.
Međutim, najvažnije pri odabiru večere jest čuti i nadoknaditi potrebe svog tijela.