Sjećate li se malenog, drvenog lutka koji je sasvim slučajno nastao u Geppettovoj postolarskoj radionici i potom krenuo u istraživanje svijeta oko sebe, no nije mogao sakriti kada bi mu se potkrala koja nevina laž? Dakako, riječ je o Pinokiju.
„Rođen“ 1881., Pinokio ove godine slavi 138. rođendan, a još je uvijek rado čitano književno djelo među djecom. Rad je talijanskog autora Carla Lorenzinija, svima poznatijeg pod pseudonimom Carlo Collodi.
Vragolasti i živahni lutak koji je imao dvije velike želje – da postane dječak i dobije dugo željenu obitelj – na svom se putu suočava s posljedicama svojih loših odluka, uči o važnosti istine te iz svake svoje nepodopštine izlazi dočekavši se „na noge“ i još bogatiji za nova iskustva.
Pinokio je cijelo to vrijeme imao podršku u obliku vjernih prijatelja, brbljavog Zrikavca i Plave vile, koji su mu uvijek bili moralni kompas, pomagali mu da razlikuje dobro i zlo te ga poticali na to da odabere pravi put.
Odbačenost i različitost
Drveno obličje samo je dio Pinokijeve priče. Iza simpatične priče o lutku krije se mnogo dublja problematika – ona o odbačenosti među vršnjacima i teškom putu traženja svojeg mjesta pod suncem.
Iako netko na prvu može pomisliti da je Pinokio dječja bajka o drvenom lutku, ova priča govori o događajima s kojima se može poistovjetiti svako dijete na putu svog odrastanja – o različitosti i potrebi tuđeg prihvaćanja. U liku Pinokija može se prepoznati svako dijete koje je zbog svojeg ponašanja često neshvaćeno i odbačeno, napominje Dijana.
Pinokio je taj koji djeci može biti dobar suputnik u odrastanju uz kojega uče o pravim vrijednostima.