Ako ste roditelj, onda ste vjerovatno zainteresovani za to da pronađete način komunikacije sa djetetom kojim ćete ostvariti jaku povezanost, negovati pristojno ponašanje i uspješno odgovoriti na moguće probleme u ponašanju.
Sve police u knjižarama koje razgledate su prepune savjeta. Međutim, nalaženje strategija koje su zaista djelotvorne je veliki izazov.
Psiholog Ejmi Novotni je pitala razne dječje psihologe koje su to najbolje taktike roditeljstva. Njena potraga za odgovorima nije se odnosila na pronalaženje nečije ideje o najboljem pristupu roditeljstvu, već na pronalaženje strategija koje su podržane i opravdane raznim istraživanjima, putem kojih su pokazale svoju efikasnost u poboljšanju ponašanja, jačanju povezanosti roditelja i djece i reagovanju na nadolazeće probleme.
Rezultat je sljedećih sedam empirijski testiranih strategija:
KONKRETNE POHVALE
Istraživanja su pokazala da ono ponašanje kojem poklonite pažnju je ponašanje koje ćete više dobijati. Usmjeravanje pažnje na neželjena ponašanja – često u vidu kazni i opomena – povećaće ispoljavanje takvog ponašanja. Na isti način, ako pružate konkretne pohvale zbog željenog ponašanja, povećaćete ispoljavanje upravo takvog ponašanja. Roditelji ne bi trebalo tek tako samo da hvale, kaže profesorica psihologije Šila Ejberg. Umjesto toga, roditelji bi trebalo djetetu da daju konkretne povratne informacije, odnosno da pohvale tačno određenu stvar koju je dijete uradilo.
IGNORIŠITE MANJE PROBLEME U PONAŠANJU
Ukoliko se jave manji i bezopasni problemi u ponašanju, ignorišite ih. Na primjer, ako ignorišete kada dijete baci hranu na pod ili kada tinejdžer zalupi vratima, a poklonite im pažnju kada pristojno pitaju ili kada izraze svoja osjećanja, naučićete ih da će pažnju dobiti upravo takvim, kulturnim ponašanjem.
UČITE KAKO TEČE RAZVOJ DJETETA
Razumijevanje značajnih prekretnica u razvoju može pomoći roditeljima da prisustvuju i pohvale put djeteta ka tim prekretnicama. Ako znate da četvorogodišnjak voli da ugađa svojim drugarima, više ćete postići onda ako ga pohvalite upravo pred drugarima. Takođe, ako razumijete da se mladi tinejdžeri uglavnom osjećaju nesigurno po pitanju svog izgleda, tijela i odjeće, ignorišite pretjerano stajanje pred ogledalom.
KOMBINUJTE „TAJM-AUT“ SA KVALITETNIM PONAŠANJEM
Pokazalo se da su kratke, instant pauze najbolja taktika, naročito kada se uz to i Vi sami trudite da budete model pravilnog ponašanja i kada pohvalite djetetovo lijepo ponašanje. Održavanje smirenosti – često veoma veliki izazov kada se dijete ne ponaša lijepo – i iskazivanje pohvale i ponosa kada dijete shvati i prihvati način na koji bi trebalo da reaguje i da se ponaša čine „tajm-aut“ još efikasnijim.
FOKUSIRAJTE SE NA prevenciju LOŠEG PONAŠANJA
Veliki dio lošeg ponašanja i nervoze kod djeteta možete spriječiti ako obratite pažnju na to kada dijete postaje umorno ili gladno. Planiranje i predviđanje potencijalnih problema i poznavanje određenih strategija za borbu sa nevoljama sa djetetom može dovesti do eliminisanja upotrebe prethodno pomenute strategije, odnosno „tajm-auta“, kaže Džon Lucker, direktor Centra za zdravi razvoj u Džordžiji.
PRIJE SVEGA, VODITE RAČUNA O SEBI
Prema istraživanjima iz 2010, na djecu negativno utječe stres i nervoza roditelja, gdje je 86% djece izjavilo da ih muči stres pod kojim su roditelji. Znamo da izgleda skoro pa nemoguće pored obaveza koje Vam nameću roditeljstvo, posao i život, ali veoma je značajno izdvojiti neko vrijeme za malo fizičke aktivnosti, hobije i druženje sa prijateljima, kao i sa partnerom.
IZDVOJITE VRIJEME ZA – NIŠTA
Provedite određeno vrijeme (eksperti predlažu oko sat vremena nedeljno) sa djecom ne radeći ništa, osim što ćete biti sa njima, biti zainteresovani za njih i tako što ćete im iskazivati pozitivne misli i emocije. Izbegavajte podučavanje, zahtijevanje, ispravljanje ili nuđenje alternativnih rješenja.
Biti roditelj ponekad izgleda kao vožnja avionom usred turbulencije i oluje, sa sve maskama za disanje koje vise sa plafona. Kao i u takvoj vožnji, i u vaspitavanju je bitno biti smiren i prije nego što priđete djetetu da stavite tu masku sa kiseonikom. Kada to odradite, onda možete da savjetujete dijete i da mu predlažete šta da uradi i zapamtite – uvijek im dajte povratnu pozitivnu informaciju kada se ponašaju lijepo.
Izvor: Lola magazin