Christian Dior rodio se 21. januara 1905. godine u francuskom gradu Granvilleu. Njegova porodica nadala se da će jednog dana postati diplomata i usmjerila ga prema studiju političkih nauka, ali Christian je u duši bio umjetnik. Na sreću svih ljubitelja mode, odustao je od studija, posvetio se stvaranju nezaboravnih kreacija i modu pretvorio u umjetnost.
Modna karijera započela Christiana Diora započela je 1937. kada se zaposlio kod Roberta Pigueta koji ga je podučio dizajnerskom zanatu. Deset godina kasnije Christian je osnovao vlastitu modnu kuću uz financijsku pomoć francuskog bogataša Marcela Boussaca.
Svoju prvu kolekciju ‘Corrolle’ predstavio je 12. februara 1947. godine, ali ona je ostala poznatija pod nazivom ‘New Look’ koji je smislila Carmel Snow, tadašnja glavna urednica modnog magazina Harper's Bazaar.
Ova kolekcija označila je početak prave modne revolucije, a jedan odjevni komad u potpunosti je sažeo novu Diorovu estetiku. Bio je to takozvani ‘bar jacket’ – strukirani blejzer koji je obgrlio obline i širio se prema bokovima, a Dior ga je predstavio uz voluminoznu plisiranu suknju.
Iz današnje perspektive radi se o prilično konzervativnom modnom pravcu, međutim, u ono vrijeme takvo naglašavanje ženskih oblina bilo je pomalo šokantno jer su svijetom ženske mode dominirali ‘muškobanjasti’ krojevi.
Diorove kreacije istovremeno su postale meta kritika i obožavanja. Tako su mu Amerikanci zamjerali korištenje velikih količina raskošnih materijala koje nije bilo u skladu s tadašnjim poslijeratnim racioniranjem dobara.
U kratko vrijeme Dior je postao jedan od najcjenjenijih modnih dizajnera koji je odijevao dive poput Marlene Dietrich, Edith Piaf, Grace Kelly, Ave Gardner, Lauren Bacall i Rite Hayworth, a voljele su ga i članice kraljevskih porodica.
Utjecaj Diorove ostavštine na nasljednike
Današnje zvijezde rado nose modele iz recentnih kolekcija ove modne kuće, ali za posebne prilike često posegnu za vintage modelima slavnog dizajnera. Tako je Reese Witherspoon svog prvog Oscara primila u njegovoj haljini izrađenoj 1952. godine koju je pronašla u jednom pariškom butiku.
Christian Dior umro je iznenada 1957. u 53. godini života, a na mjestu kreativnog direktora modne kuće zamijenio ga je Yves Saint Laurent. Svi njegovi nasljednici, među kojima se posebno ističe John Galliano, u svojim kolekcijama uvijek su odavali počast njegovom modnom izričaju.
U ovom trenutku modni svijet s nestrpljenjem očekuje imenovanje novog kreativnog direktora. Ta pozicija prazna je od oktobra 2015. godine kada je ‘Dior’ napustio Raf Simons. Ovog dizajnera kritika i publika je cijenila upravo zbog toga što je ostao vjeran originalnoj estetici modne kuće i ponovo popularizirao krojeve iz bogate ostavštine nezamjenjivog i nenadmašnog Christiana Diora.
Izvor: zadovoljna.hr