Imate li osjećaj da biste mogli iskočiti iz kože od zadovoljstva dok slušate glazbu koju volite? Ili kada naiđe vaša omiljena pjesma, prođu vas trnci i doslovno se naježite? Vjerovali ili ne, to je veoma rijedak slučaj i dokazuje da ste posebni.
Matthew Sachs, bivši student Sveučilišta Harvard, proučavao je ljude na koje glazba ima nevjerojatan utjecaj kako bi otkrio što točno pokreće takve senzacije. Za uzorak je uzeo 10 ispitanika kod kojih glazba potiče osjećaje i 10 njih koji su rekli da ne.
Otkrio je da oni koji pokazuju emocionalnu i fizičku privrženost glazbi zapravo imaju različite strukture mozga od onih koje glazba ne dotiče toliko intenzivno. Ispostavilo se da takvi ljudi imaju veću gustoću vlakana koja povezuju slušni korteks i dijelove mozga koji procesuiraju emocije, što znači kako ta dva područja mogu bolje komunicirati.
To znači da, ako dobivate trnce od glazbe, vjerojatno imate snažnije i intenzivnije osjećaje. Takva vrsta senzacija može značiti i da dublje proživljavate uspomene koje vas vežu uz određenu pjesmu.
Doduše, ovo istraživanje provedeno je na relativno malom uzorku, ali Sachs ga planira proširiti u budućnosti i bolje proučiti sve aktivnosti u mozgu koje bilježe određene reakcije tijekom slušanja glazbe.
Nada se kako će na taj način uvidjeti što neurološki uzrokuje takve reakcije i kako se to otkriće može primijeniti u liječenju psihičkih poremećaja i bolesti, piše Independent.