Omiljeni parfem, najdraža boja, omiljeno jelo … sve su to kockice koje slažu mozaik o vama. No u 21. stoljeću, detalje o osobnosti su dešifrirale i društvene mreže, čiji je predvodnik Facebook.
Profil na Facebooku spontano ukrašavamo nespretnim igrama riječi, fotografijama na kojima izgledamo smiješno te statusima koji su začinjeni ljutnjom, tugom, ogorčenošću i drugim dnevnim emocijama i upravo je stoga on autentičan odraz osobnosti, tvrde istraživači sa Sveučilišta Texas.
No, dok na Facebooku ležerno objavljujete fotografije, razmišljanja, novosti iz svog života te lajkate i komentiramo postove, vaši će prijatelji stvoriti sliku o vama. Otkrijte koju biste Facebook etiketu mogli dobiti, a koju ćete vi dodijeliti svojim prijateljima.
Likeovi otkrivaju najintimnije detalje
Osim fotografija i statusa koje objavljujete i popularni Facebookov „Like“ o vama govori više no što možete zamisliti. Lajkovi ispod fotografija, statusa, komentara i sl. otkrivaju vašu seksualnu orijentaciju, političke i religijske stavove, stupanj inteligencije, pa čak i to jeste li konzument droga ili alkohola, tvrde istraživač sa Sveučilišta Cambridge.
Tipovi fejsbukovaca
1. Spikeri
„Obama je upravo pobijedio na izborima!“ . Spikeri uvijek žele biti na izvoru informacija te prvi objaviti najnovije vijesti. Nerijetko zbog silnog uzbuđenja ne provjere istinitost vijesti, stoga su upravo oni često krivci za pokretanje lavine glasina i dezinformacija poput one o smrti glumca Owena Wilsona, koja se proširila upravo Facebookom. No ako je vijest istinita, ovi neslužbeni izvjestitelji su itekako dobar izvor informacija iz prve ruke.
2. Status: reporteri
„Čekam autobus…“ , „Pijem kafu…“
Reporteri preko svog Facebook zida obavještavaju prijatelje o doslovno svemu što rade, od kako su ustali iz kreveta pa do odlaska na spavanje. Pripadate li ovoj skupini, napravite selekciju te objavljujte samo najinteresantnije.
3. Blogeri
„Imao sam loš dan. Kasno sam se probudio pa sam morao bezglavo juriti na posao, a kada sam konačno stigao ugledao sam šefa kako pomno prati ko će zadnji doći. Uslijedilo je jednosatno ispiranje mozga u šefovu uredu. Kad sam napokon stigao kući i uvalio se u kadu, zazvonio je telefon i začuo sam bijesni Anin glas, tada sam shvatio da sam zaboravio na dogovor s njom.“
4. Hvalisavci
„Eh, kada bi bar prestala ta kiša poslovnih ponuda kojima me ovih dana obasipaju razne tvrtke.“ Hvalisavci su nametljivi i neumjereni samopromotori.
5. Indigo mudraci
Oni najčešće citiraju velike misli i izreke slavnih ljudi, ili objavljuju stihove iz pjesama. U oba slučaja, ne koriste svoje već tuđe riječi, no citati i stihovi koje objavljuju najčešće su odraz okolnosti u kojima se nalaze ili njihovih razmišljanja.
6. Filozofi
„Jedina stvar koju u životu ne možete kontrolirati su vaše misli.“ Filozofi su slični indigo mudracima jer i jedni i drugi statusima stvaraju auru misterije.
7. Gunđala
Oni su izvor negativne energije, jer se njihovi statusi uvijek vrte oko onoga što je u životu loše. Time pokušavaju motivirati i druge da se žale na ono što njima smeta, bilo da se radi o prometnoj gužvi ili o potezima Vlade. Nerijetko su njihove objave začinjene vulgarnošću kako bi privukli pozornost drugih, no reakcija je najčešće suprotna, te njihove ljutite statuse prijatelji prestaju lajkati i komentirati.
8. Samosažaljivi emotivci
„Zašto moj život mora biti tako težak?“ Kao i gunđala, i oni koji sažalijevaju sami sebe šire negativnu energiju. Oni vjeruju da je čitav svijet protiv njih,zauzimaju obrambeni stav te traže suosjećanje i podršku prijatelja.
9. Zbunjivači
„Još uvijek tražim… u vječnoj sam potrazi za svojim plijenom.“ Njihovi su statusi vrlo nejasni, zvuče pomalo psihotično i može ih se interpretirati na više različitih načina.
10. Komičari
„Upravo sam shvatio da se još igram lovice, a počeo sam još 1993.“ Komičari su definitivno autori najsimpatičnijih objava. Njihov pristup životu je vedar, stoga njihove statuse svi rado čitaju jer su odmak od svakodnevnog stresa i problema.
I oni drugi…
Hijene – nikada ništa, ne komentiraju, komuniciraju samo smajlićima
Špijuni – tu su, ali ne ostavljaju trag, ne pišu statuse, nikada ne komentiraju vaše objave i nikada ništa ne lajkaju, no redovito sve čitaju te nerijetko komentiraju vaš status kada se sretnete u društvu
Pijetlovi – smatraju da je njihova dužnost da svim prijateljima s Facebooka redovito požele dobro jutro.
Gospodična i gospodin „popularni“ – imaju gotovo popunjen profil, opasno se bliže brojci od 5 000 prijatelja, a sve to bez ikakvog konkretnog razloga.
Lajkeri – gotovo nikada ništa ne komentiraju, no redovno, marljivo klikaju „Like“
Igrači – satima sa svojim prijateljima igraju on line igrice te o njima diskutiraju.
Emotivci – mrze svoj život i sve u njemu pa su svi njihovi statusi obojeni mračnim tonovima.
Promotori – šalju pozivnice za događaje ili objavljuju linkove sa svojih web stranica.
Lopovi – ne lajkaju i ne dijele, već redovito kradu tuđe statuse predstavljajući ih kao svoje.
Drama kraljice – statusi im nerijetko počinju s „Bože, ne mogu vjerovati … Nadaju se da će nedorečenim objavama s katastrofičnim uvodom privući pažnju i da ćete ih pitati što im se to dogodilo i što nije u redu, no kada ih pitate rijetko dovrše svoju priču.