Jedna od najvećih dijaspora je bosanska. Gledajući po broju iseljenika iz BiH, negdje oko dva miliona Bosanaca i Hercegovaca. Time je BiH svrstana u red zemalja s najvećim brojem iseljenika u odnosu na ukupan broj stanovništva. Većina bh. državljana dobro je obrazovno, profesionalno i ekonomski etablirana u državama u kojima danas žive.
U ne tako dalekoj Republici Češkoj živi i radi mlada i perspektivna Selmom Kunosić. Rođena je u malom gradu na obali Drine, u Zvorniku. Još kao mala s roditeljima i sestrom se preselila u Tuzlu, gdje je živjela do svoje 22. godine. Po završetku dodiplomskog studija na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Tuzli, dobija stipendiju za nastavak studija u Republici Češkoj. Rezultati koje je ostvarila na Master studiju na Tehničkom Univerzitetu u Liberecu bili su prva stepenica za ulazak u WV koncern, tačnije „Škodu“.
Nakon završetka Master studija, Kunosić je aplicirala za „Škoda“ trening program, koji traje godinu dana i okuplja ljude iz raznih krajeva svijeta. Danas, Selma radi kao inžinjer za centralnu elektroniku u automobilu, u Tehničkom razvoju „Škode“. O tome koliko je bilo teško uspjeti van države u kojoj je rođena, Selma govori da su bile potrebne godine truda i odricanja, ali prije svega ulaganja u sebe i obrazovanje, vanredno usavršavanje, u njenom slučaju kroz muziku, ples, sport, i najvažnije – jezike.
“U sve ono u što uložite vrijeme, možete biti sigurni da će vam se isplatiti, ali nažalost samo van granica naše države”, govori Kunosić.
Jedna od najboljih stvari koja joj se desila je podrška koju je imala od države, budući da joj je Master studij u potpunosti bio pokriven od Vlade Republike Češke. Kako govori Kunosić, to je zemlja sa dobro organizovanim školstvom u kojoj postoji čvrsta veza između privrede i školstva, tako da mladi ljudi imaju opciju zaposlenja odmah po završetku studija.
Samo jedno mjesto na svijetu se zove dom
Iako uspješna u dalekom svijetu, nostalgija za onim što najviše voli ne prestaje, a ona je samo naučila živjeti s njom.
“U BiH imam roditelje, rodbinu i prijatelje i to je jedino mjesto na svijetu za koje mogu reći da je moj dom“, kazala je Kunosić.
Selma je bila prva Bosanka na Tehničkom Univerzitetu u Liberecu i prva Bosanka u Škodinom trening programu.
“Mnogi nisu znali mnogo o BiH, osim zastarjelih činjenica, a sada svi žele da dođu da bi posjetili bosanske piramide”, govori Kunosić.
O Bosancima se ne zna mnogo u svijetu, kao ni o muslimanskim običajima. Iznenađeni su činjenicom da većina Bosanaca ne jede svinjetinu i posti. Međutim, nakon upoznavanja sa turističkim atrakcijama, ljepotama i prirodom kojima obiluje BiH, većina ih se odluči za kampiranje po BiH kako bi iskusili dašak te ljepote.
Život u BiH može biti lijep, ali razlika života koju je iskusila u Češkoj je da do posla dolaze sposobni, a ne podobni. Osim toga, sve je u detalje regulisano ugovorom (radno vrijeme, godišnji odmori, plate).
“Standard života im nije puno viši od onog u Bosni. Rekla bih da su čak po načinu života vrlo slični Bosancima, osim što im je glavni državni sport hokej. Na to se nikada neću naviknuti”, kazala je Kunosić.
Za tri godine boravka u Češkoj, Selma nosi mnogo pozitivnih iskustava, ali ipak na nešto se još nikad nije navikla.
“Sve kolege koji su stariji od mene ili čak šefovi i direktor ne žele da ih se persira, to je nešto na što se teško navikavam na radnom mjestu“, govori Kunosić.
Možda malo neobično (za neke), ali Selma je vatrena navijačica slavnog engleskog kluba Manchester Uniteda, čije je utakmice imala prilike gledati sa legendarnog Old Trafforda.
Izvor: Avaz.ba