Do sada smo već naučili da je važno da svakodnevno unosimo probiotike – bilo da je to iz jogurta obogaćenog probiotičkim kulturama, kefira, kombuhe ili fermentisanog povrća – i da to doprinosi zdravlju našeg digestivnog trakta. Međutim, koliko nas zapravo zna na koji način “dobre bakterije” utiču na zdravlje čitavog organizma, a ne samo sistema organa za varenje?
Donosimo šest korisnih činjenica o probioticima, zasnovanih, naravno, na naučnim istraživanjima, koje nam mogu pomoći da naš organizam maksimalno osjeti benefite probiotika.
1. Probiotici moraju biti “živi” kada ih unosimo.
Sama riječ probiotik znači “živa bakterija”. Većina probiotika u kapsulama je osušena zamrzavanjem (liofilizacija), ali su definitivno i dalje žive.
2. Probiotici nisu tek još jedan wellness trend.
Ideja o tome da mikroorganizmi mogu pozitivno uticati na naše zdravlje uopšte nije nova – u naučnim krugovima pominje se već duže od jednog vijeka. Takođe, od davnina se zna za blagotvorno dejstvo nekih mikoroorganizama u hrani, a oni su često korišteni i za fermentaciju hrane kako bi mogla duže da se sačuva i koristi.
3. U našem organizmu živi oko 100 biliona bakterija.
Istovremeno u jednom organizmu može se nalaziti i do 1.000 različitih sojeva bakterija. Ako vas je ovo šokiralo, pripremite se sada na još veće iznenađenje: Mikrobiom svakog čovjeka je jedinstven!
4. Nisu svi probiotici isti.
Različiti sojevi probiotika dovode do različitih zdravstvenih benefita. Ipak, najpoznatiji i najčešće korišteni su Lactobacilli i Bifidobacteria.
5. Probiotici jačaju imunološki sistem.
Da li znate da se 70% imunološkog sistema nalazi u crijevima? Eto još jednog razloga koji čini lakšim da povjerujemo u istinitost tvrdnje da zdravlje ulazi na usta i da je veza između hrane i raspoloženja veoma jaka.
6. Mikrobiom je značajan za sveopšte zdravlje.
Od njega, dakle, ne zavisi samo zdravlje probavnog trakta, već čitavog organizma.
Izvor: ljepotaizdravlje.ba