Prije 50 godine Kathrine Switzer uklonila je rodne barijere kada je postala prva žena koja je istrčala Bostonski maraton.
Noseći na sebi karmin i minđuše, tada dvadesetogodišnja Kathrine pojavila na maratonu kao prva takmičarka. Organizatori nisu ni slutili da će ovaj događaj ući u historiju jer je ona umjesto punog imena za prijavu iskoristila inicijale. Iako tvrdi da to nije namjerno uradila, ovaj potez osigurao joj je učešće u događaju koji je bio rezervisan samo za muškarce.
Dok je prilazila startu, njen tadašnji momak Tom Miller pokušavao je nagovoriti da skine karmin sa usana, jer se plašio reakcija. Kathrine je to odbila i nastavila dalje.
Nakon samo nekoliko pretrčanih kilometara, direktor maratona Jock Semple obratio je pažnju na ovu djevojku. Sustigao ju je i pokušao silom da skine broj 261 koji je nosila.
“Ogroman čovjek iskeženih zuba je nasrnuo na mene i prije nego što sam mogla da odreagujem, uhvatio me je za ramena i povukao. ‘Gubi se sa mog maratona i daj mi taj broj’, vikao je na mene“, prisjeća se Kathrine.
Fotoreporteri su zabilježili ovu scenu, koja je postala simbol seksizma u sportu, a fotografija je proslavila Kathrine i inspirisala je na dugogodišnje zalaganje za jednakost žena.
Pedeset godina kasnije, Kathrine je ponovo istrčala Bostonski maraton. Sada 70-ogodišnja starica, ponovo je nosila broj 261 i prešla je cilj kao 121. takmičar. Trčala je četiri sata i 45 minuta, samo 25 minuta duže nego 1967. godine. Ovaj put je trčala rame uz rame sa 125 članova njene fondacije “261 bez straha”, koju je osnovala 2015. godine kako bi kroz trčanje radila na osnaživanju žena.
Kako ističe, njene tehnike pripremanja za maraton su ostale iste, ali ritual ne mijenja.
“Nikada ne izlazim iz kuće bez karmina. Karmin, ajlajner i minđuše”, navodi ona za časopis Boston Globe.
Organizatori Bostonskog maratona sve do 1972. godine nisu dozvoljavali ženama da se prijave, a prije Kathrine je djevojka po imenu Bobbi Gibb 1966. godine istrčala ovaj maraton iako nije bila prijavljena.
Zalaganje Kathrine Switzer značajno je uticalo na to da ženski maraton postane dio Olimpijskih igara 1984. godine, a ona je zbog stvaranja mogućnosti i jednakog sportskog statusa za žene, 2011. godine uvrštena u “Kuću slavnih”.
Bostonski atletski savez ove godine je objavio da će u njenu čast povući broj 261 iz upotrebe.
“Kad sam 1967. godine istrčala maraton jedan novinar me je pitao šta sam htjela dokazati. Nisam ništa željela dokazati, željela sam samo da trčim. Kada jednom počnete da trčite, onda propitujete ostale stvari u svom životu koje vas ne usrećuju. Ako ste istrčali maraton, možete uraditi sve!” kaže Kathrine.
Izvor: Huffingtonpost.com / Lola magazin