Ako ste se odlučilli postati jutarnji tip osobe i iskoristiti dan (a ne ide vam baš najbolje) – možda vam možemo pomoći. Saznajte kako.
Bliži se vrijeme za buđenje. Vani je hladno, a temperatura spavaće sobe nije ništa ugodnija.
Šćućureni ste ispod beskrajnih slojeva deka i jorgana. Oglašava se budilica, a vama pada mrak na oči.
Ujutro bi dali sve za još pet minuta u krevetu…
Želite li da ove jutarnje borbe postanu prošlost i da i vi postanete jutarnji tip osobe?
Možda vam možemo pomoći.
Istražili smo kako iz pravog ljenjivca postati pravi ranoranioc.
STVORITE ZDRAVU HIGIJENU SPAVANJA
# SVAKI DAN SE BUDITE U ISTO VRIJEME
Ako se morate probuditi u šest ujutro, vaš cilj će biti buđenje u to vrijeme. I to svaki dan – uključujući vikende. No, bez brige, ne morate se odmah početi buditi u toliko sati. Realno gledajući, ako se inače budite oko devet sati, teško ćete ustati iz kreveta u zacrtanih šest sati. Možda će se to dogoditi jednom ili dva puta, ali ćete do devet ispijati kafu žaleći se na svoju glupu odluku.
Kako ne bi šokirali organizam najbolje se postupno prilagoditi, odnosno svaki dan se buditi sve ranije. Postavite budilicu na 15 minuta ranije – dakle u 8:45. Idući dan? 8:30. I tako nastavite sve do kad ne dođete do svojeg cilja.
# IDITE RANIJE SPAVATI
Kao što vam je cilj probuditi se sve ranije i ranije, tako bi trebali i odlaziti u krevet. Cilj je lakše ranojutarnje buđenje. Jer sva istraživanja govore jedno – lakše ćemo započeti dan s dovoljno kvalitetnog sna.
# STVORITE NOĆNU RUTINU PRIJE SPAVANJA
Čim imate zdraviji san to ćete se lakše probuditi. Na početku će to biti malo veći problem, pa bi zbog toga trebali stvoriti rutinu prije spavanja.
Rutina može biti tuširanje, ispijanje toplog mlijeka ili opuštanje uz glazbu. Činite to barem 15 minuta prije odlaska na spavanje.
# PRIGUŠITE SVJETLA U SPAVAĆOJ SOBI
Sat vremena prije spavanja prigušite ili ugasite svjetla u spavaćoj sobi. Svjetlo smanjuje aktivnost hormona melatonina koji nas čini umornima. Probajte ugasiti i sve elektroničke uređaje koji odašilju svjetlo. Svjetla se petljaju u naš biološki ritam spavanja i remete ga. Kada sjedite pred računalom ili TV ekranom do dva ujutro, vaše tijelo ne zna koliko je sati. Može biti dva sata ujutro ili popodne. Isključivanjem svjetla omogućujete mu da shvati kako je vrijeme za spavanje.
# VIZUALIZIRAJTE NEKI PRIZOR KAKO BI BRŽE ZASPALI
Ako nikako ne možete zaspati pokušajte vizualizirati neki smirujući prizor u glavi i opustite se. Jedno istraživanje je pokazalo kako je vizualizacija učinkovitija od brojanja ovaca ili jednostavnog ležanja u krevetu. Zamislite opuštajuću, smirujuću scenu sa što više detalja, na primjer šetnja uz plažu po zalasku sunca.
PSIHIČKI SE PRIPREMITE ZA RANOJUTARNJE BUĐENJE
# KAD SE PROBUDITE, BUDITE ENTUZIJASTIČNI
Trebate naći dovoljno dobar razlog kako bi s guštom iskočili iz kreveta. Dakle, pronađite nešto oko čega ćete biti uzbuđeni. Ako vam ništa ne pada na pamet, pokušajte biti ponosni na ono što sada radite – pokušavate stvoriti zdravu naviku ranijeg buđenja. Ako ni to ne pomaže, razmislite zbog čega jedva čekate sljedeći dan? A možda će sama po sebi biti dovoljna i pomisao na prvi gutljaj kafe.
# RAZMIŠLJAJTE ZBOG ČEGA VAM KORISTI RANO BUĐENJE
Rano buđenje je povezano s hrpom različitih pozitivnih stvari. Istraživanja pokazuju kako su ranoranioci produktivniji, organizovaniji i lakše rješavaju probleme. Imaju više vremena za aktivnosti, obitelj i prijatelje, pa su zbog toga i sretniji. Pokušajte razmišljati o tome kada ujutro zvoni alarm.
# PRIJE SPAVANJA ISPLANIRAJTE ŠTA SVE MORATE OBAVITI UJUTRO
Stvorite ranojutarnju rutinu. Kada ležite u krevetu recite sami sebi: ”Moram se probuditi u šest ujutro. Pripremiti kafu. Istuširati se. Izaći iz kuće u 6:45. Treba mi 15 minuta vožnje do posla.”
Ako imate već stvoreni plan u glavi kroz neko vrijeme ćete rutinski već sve obavljati i lakše ćete se dići iz kreveta.
I eto, ovo su samo neki od savjeta koji bi vam mogli pomoći u što lakšem ranojutarnjem buđenju. Nadamo se kako ćete ostati uz svoju odluku dovoljno dugo i pobijediti lijenost.