U mnogim zemljama glavni obrazac u vaspitanju muškog djeteta je da mora biti jak, hladan, odsječan i strog poput vojnika.
Mada je namjera da se vaspita snažna ličnost, često je ishod sklonost ka emocionalnoj izolaciji – u partnerskom odnosu, takav muškarac nema kapacitet za saosjećajnost. Međutim, zarad emocionalnog razvoja, ličnost može i sama da se mijenja – da postane otvorenija, ali i ranjivija.
Znake emocionalne zrelosti koji slijede možete tumačiti i kao ciljeve ka kojima stremite, a oni su jednako važni i za muški i za ženski rod.
1. Prihvatanje osjećanja
Emotivno zreli miškarci ne kriju osjećanja, ne opiru im se, niti ih suzbijaju. Naprotiv, oni prihvataju svoja osjećanja koja postoje i normalno ih izražavaju. Neprijatnost je dobar učitelj. Kada jednom do kraja osjetite intenzivnost neprijatnih osjećanja kao što su bol ili tuga, prihvatićete sebe. Vaša osjećanja vas neće ubiti. Ali bježanje od njih će prouzrokovati vaše neprihvatanje i povlačenje u sebe.
2. Otvorenost za nova saznanja i neprestani rast
Ako osoba želi da stalno bude ista i izbjegava promjene, nema sumnje da će joj se neprekidno javljati isti problemi. Međutim, ako probleme shvati kao izazov i priliku da postane bolja osoba, počeće da preuzima neophodne korake da bi postao otvoreniji prema osjećanjima. To vodi zrelosti, snažnijim partnerskim vezama i srećnijem životu.
3. Spremnost na teške razgovore
Sposobnost da otvoreno razgovaramo o svojim osjećanjima u poznatom okruženju donosi i otvorenu komunikaciju u vezi. Obavljanje teških i emotivnih razgovora je teško za sve, ali posebno za ljude koji su ranjivi ili nisu imali iskustvo sa ovakvom vrstom razgovora. Najbolji način da ovo savladate jeste da vježbate. Napravite par osnovnih pravila i granica u takvoj konverzaciji, izbjegavajte rasprave i uvijek se obraćajte jedno drugom sa poštovanjem.
Prihvatanje svojih emocija je početak promjena
U redu je da pokažete strah ili nesigurnost, to su prvi koraci u savladavanju svog ega i početak pozitivnih promjena.
4. Poniznost
Muškarcima je teško da pričaju o emocijama zato što ne žele da djeluju ranjivi. Za mnoge od njih ranjivost se definiše kao slabost, a niko ne želi da bude slabić. Dio emotivne zrelosti je razumijevanje da ranjivost zahtijeva određenu snagu da bi se priznala. Sasvim je u redu da se kod vas primijeti strah ili nesigurnost. Da bi ste to prihvatili, morate da budete jaki i savladate svoj ego – to je početak promjene.
5. Svijest o štetnim obrascima ponašanja
Kad god životne okolnosti probude u nama reakciju koju smatramo nepoželjnom ili neku neprijatnu emociju, imamo dvije mogućnosti – da na to odgovorimo ili da je ignorišemo. Konačni ishod je bijes – i želja da se borimo ili hlađenje – i želja da pobjegnemo iz situacije. Ako imate svijest o ovakvim štetnim obrascima ponašanja, bićete u stanju i da upravljate svojim reakcijama na neprijatne događaje.
6. Stvaranje prostora za partnera
Emotivna zrelost uključuje i stvaranje prostora za partnera – za to je potrebno da budete prisutni, slobodni i otvoreni za konverzaciju bilo koje vrste. Za to je potrebno da istrajete u odnosu čak i onda kad vam je prvi impuls da pobjegnete. Za to je potrebno da ne osuđujete ljude, da ne budete emocionalno sebični i da budete spremni da pomognete partneru kad je to potrebno.
7. Poštovanje granica
Emotivna zrelost znači i spremnost da se poštuje tuđa privatnost – granice se mogu pomjerati, ali za to je zadužen onaj kome su granice potrebne, a ne druga osoba. Dakle, ne treba da ih povređujete već da se trudite da zrelim pristupom doprinosite njihovom pomjeranju ako je potrebno.
8. Slušanje bez potrebe da “popravljamo”
Niko od nas nije psihoterapeut (osim ako, baš slučajno, vi niste psihoterapeut?) I zato, kad slušate partnera (ili bilo koga drugog) dok priča o svojim emocionalnim problemima ili, generalno, snažnim osjećanjima, ne treba da podležemo želji da nešto tu “popravljamo”. Ako je partner povrijeđen, ako pati, najvažnije je da ga slušamo ispunjeni ljubavlju.
9. Otkrivanje emocija
Emotivna zrelost ponekad zahtijeva da otkrijemo emocije zbog kojih se možda i stidimo. Ako smo vaspitavani da krijemo osjećanja a ne da ih ispoljavamo, važno je da u odnosu dostignemo takav stepen povjerenja da se bojimo povređivanja i budemo spremni da se otvorimo.
10. Sposobnost empatije
Emocionalno zrela osoba trudi se da razumije tuđa osjećanja, sposobna je da promijeni ugao posmatranja i više joj je stalo do rješavanja konflikata nego do toga da bude u pravu. Empatična osoba neće nikada iskoristiti trenutak kada partner izražava emocije za bilo kakav potez koji je može uplašiti ili povrijediti. Empatija se vežba strpljenjem i tolerancijom.
11. Emotivna darežljivost
Emocionalno zrele osobe ne ulaze u partnerski odnos da bi nešto “dobile” niti da bi u njemu “pobijeđivale”. Zrela ličnost spremna je da pruži podršku i razumije da ljubav nije igra u kojoj se gubi ili pobjeđuje. Ljubav je utjeha i briga, a kad uživate u zdravoj ljubavi, to je pobjeda samo po sebi.
12. Druženje sa emocionalno zrelim osobama
Muškarci su vaspitani tako da ne treba da plaču, već da budu snažni, strogi i hladni. Zato će samo oni koji dostignu emocionalnu zrelost moći da se osjećaju dovoljno udobno i prijatno u društvu muškaraca koji su spremni da zaplaču i priznaju svoje strahove.
13. Težnja za većom emocionalnom zrelošću
Već sama činjenica da čitate ovaj tekst, pokazuje da imate želju za samorefleksijom. Radoznalost i želja da znate više o svijetu emocija znači i da ste na pravcu emocionalnog napretka. Posvetite se osjećanjima i rastite kroz njih.
Izvor: lovesensa.rs