Majčinstvo u ranim 20-im donosi stres i niz prednosti. Trudnoća, porođaj i oporavak je lakši i brži, a kasnije ima vremena za snove i ambicije.
Imala je 20 godina kada je zatrudnjela. O sebi je i dalje mislila kao o djevojčici koja ima samo jednu obavezu – da polaže ispite. Bila je ušuškana u roditeljskom gnijezdu, a sada je trebalo da svije svoje. Sa saznanjem da je trudna, srušio joj se svijet. Danas, deset godina kasnije, kada njena djevojčica ide u treći, a sin u prvi razred, shvatila je da je srećna što je život izrežirao baš takvu priču. Obje trudnoće je fizički lako podnijela, majka joj je pomagala oko djece, prije dvije godine je završila fakultet, prije godinu se zaposlila. Zaboravila je one bolne dane u kojima je morala naglo da odraste, trenutke očaja dok su se njene vršnjakinje zabavljale, a ona brinula o bebinim grčevima i pelenama, usahle ambicije, planove o sasvim drugačijoj budućnosti. Sve je, kaže, došlo na svoje i sada može da se posveti sebi.
Djevojka koja je svoju ispovijest podelila na internetu, dobila je podršku pripadnica ljepšeg pola, među kojima su bile i one koje su proživjele sličan scenario. Iako se o majčinstvu u ranim dvadesetim ne govori uvijek pozitivno, istraživanje sprovedeno na Harvardu je pokazalo da ima brojne prednosti. Na osnovu kvaliteta života, zdravstvenog stanja i stepena zadovoljstva, tim naučnika je zaključio da su žene, koje su prvi put rodile u tim godinama, zdravije i ispunjenije od onih koje se do četvrte decenije još nisu ostvarile kao majke. Čak 72 posto ispitanica je odgovorilo da ne bi mijenjalo svoj život, iako je polovina od njih priznala da im je na početku bilo veoma teško i da im se činilo da prolaze kroz pakao. Psiholog Vesna Petrović kaže da je to razumljivo, jer većina mladih djevojaka najprije doživi šok kada sazna za trudnoću, ali se vremenom pomiri sa tim i prihvati novi život.
– Ako izuzmemo mlade žene koje su zaista željele da rano postanu majke, sve burno reaguju na saznanje da su trudne. Pomisao da u njima raste biće za koje još nisu spremne ili da će morati da se udaju za dečka sa kojim možda nisu imale velike planove, već samo da se zabavljaju, izlaze, putuju i da će snovi o karijeri ostati samo to jer moraju da napuste školovanje – veliki je stres sa kojim malo koja djevojka u početku može da se izbori. Situacija se mijenja tek kada prođe malo vremena, a one sagledaju i pozitivne strane – kaže sagovornica “Života plus”.
Djevojka koja je svoju ispovijest podijelila na internetu, dobila je podršku pripadnica ljepšeg pola, među kojima su bile i one koje su proživjele sličan scenario. Iako se o majčinstvu u ranim dvadesetim ne govori uvijek pozitivno, istraživanje sprovedeno na Harvardu je pokazalo da ima brojne prednosti. Na osnovu kvaliteta života, zdravstvenog stanja i stepena zadovoljstva, tim naučnika je zaključio da su žene, koje su prvi put rodile u tim godinama, zdravije i ispunjenije od onih koje se do četvrte decenije još nisu ostvarile kao majke. Čak 72 posto ispitanica je odgovorilo da ne bi mijenjalo svoj život, iako je polovina od njih priznala da im je na početku bilo veoma teško i da im se činilo da prolaze kroz pakao. Psiholog Vesna Petrović kaže da je to razumljivo, jer većina mladih djevojaka najprije doživi šok kada sazna za trudnoću, ali se vremenom pomiri sa tim i prihvati novi život.
– Ako izuzmemo mlade žene koje su zaista željele da rano postanu majke, sve burno reaguju na saznanje da su trudne. Pomisao da u njima raste biće za koje još nisu spremne ili da će morati da se udaju za dečka sa kojim možda nisu imale velike planove, već samo da se zabavljaju, izlaze, putuju i da će snovi o karijeri ostati samo to jer moraju da napuste školovanje – veliki je stres sa kojim malo koja djevojka u početku može da se izbori. Situacija se mijenja tek kada prođe malo vremena, a one sagledaju i pozitivne strane – kaže sagovornica “Života plus”.
Medicinski gledano, djevojke koje rode do 25. godine su u velikoj prednosti u odnosu na starije prvorotke. Sve im je lakše, trudnoća i oporavak, a prirodni porođaj se gotovo podrazumijeva. Organizam se brže obnavlja, bezbolnije podnose neprospavane noći. Petrovićeva podsjeća da uz mladost često ide i ludost, pa se tada obično ne razmišlja “previše”, djevojke se manje plaše, to je prednost nepotpune zrelosti.
– Mlade trudnice su bezbrižnije i gotovo po pravilu se oslanjaju na majku ili svekrvu, o mnogim stvarima i problemima ne razmišljaju već sve rade rutinski. Beba ne smije da bude gladna i mokra, a sve drugo ih ne opterećuje, jer se u mladim godinama o svemu manje zna. Starije majke su daleko brižnije, jer su iskusnije, a time i opreznije – objašnjava sagovornica.
Pravi benefit ranog majčinstva se prepozna kada djeca završe srednju školu, a one shvate da su još mlade. Tada mogu da se posvete sebi i nadoknade sve čega su u mladosti morale da se žrtvuju i odriču, jer nisu bile samo djevojke već i majke. Petrovićeva kaže da se tada mnoge žene okreću karijeri, studijama, javljaju im se ambicije iz mladosti, a imaju vremena i prostora da ih ostvare. Istraživanje u Australiji je pokazalo da su takve žene produktivnije i uspješnije. Čak 80 posto ispitanica je izjavilo da je zadovoljno što su rano postale majke, jer se poslu posvećuju bez trudničkih i porodiljskih prekida, brige o tome ko će čuvati klince i dječjim bolestima, pa mogu da uživaju u poslu, hobiju, putovanjima, izlascima sa prijateljima.
– Žene se u četrdesetim godinama najbolje osjećaju, imaju dovoljno iskustva i mudrosti, a još su mlade i mogu da žive punim plućima. Ako su im djeca tada u srednjoj školi ili na fakultetu, daleko su bezbrižnije jer imaju manje obaveza oko njih. Tada mogu da se posvete sebi, grade karijeru, putuju same, sa partnerom ili prijateljicama, studiraju – kaže sagovornica “Života plus”.
Istina, u godinama kada su mnoge žene na vrhuncu karijere, one prvi put konkurišu za posao. To je stresno, ali i izazovno, jer sebe doživljavaju kao ličnost koje treba da se dokaže u novoj ulozi, a nije majčinska. Tu su i estetske prednosti, brže i lakše vraćaju djevojački stas poslije porođaja, jer se s godinama sve teže oslobađamo viška kilograma. Ako mlada žena poslije prvog, odmah rodi i drugo dijete, samo nekoliko mjeseci poslije porođaja može biti vitka. A, zbog mladosti ima dovoljno energije za djecu i za trening. Petrovićeva kaže da mladi imaju i jači motiv, jer to doba prirodno želi što savršenije tijelo. I što je još važnije – prija im osjećaj slobode od obaveza, kada ostave bebu i odu da vježbaju. Sat vremena odsustva od kuće je dovoljno da se “izmjeste” iz stvarnosti, svih obaveza i ponovo osjete svoje i slobodne.
Izvor: novosti.rs