Sve mlade širom svijeta znaju da je vjenčanica najbitnija…
U većini zemalja mladina haljina – vjenčanica predstavlja naslijeđe novog bračnog para. Boja, oblik, kao i svaki detalj na njoj su dizajnirani prema mladi, ali i religioznim vjerovanjima. Od zemlje do zemlje se haljine, nakit i boje razlikuju prema vjerovanjima, ali i dugotrajnoj tradiciji koja varira prema religiji.
Ni jedna mlada ne može da izgleda isto i svaka je posebna na svoj način, a vi pogledajte kako izgledaju mlade širom svijeta…
1. U Turskoj, prije nego što mlada napusti očev dom, sam otac ili ujak joj vezuju oko struka crveni djevičanski kaiš oko struka. Crvena boja predstavlja sreću, radost i seksualnost.
2. U Ribnovu, Bugarskoj, mladino lice se boji u bijelo i dekoriše sa šarenim štrasom, a to rade žene sa mladoženjine strane (njegova majka, sestre, tetke…). Ovaj običaj datira od prije nekoliko vijekova i predstavlja najvažniji događaj u dvodnevnoj ceremoniji.
3. Mlade u Šri-Lanci miješaju zapadnu i istočnu tradiciju, oblačeći vezene svilene sarije i stavljajući velove nalih evropskim. Nakit bi trebalo da uključuje neparan broj dragog kamenja.
4. Kako bi se uklopila sa “Tzniut”-om, jevrejskim vodičem za skromnost, pravoslavna mlada nosi široku vjenčanicu koja prekriva sve osim šaka i lica. Uglavnom je to haljina od čipke koja je dugačka do poda.
5. Tradicionalna mlada u Tadžikistanu nosi jednostavnu bijelu haljinu preko pantalona. Tokom ceremonije, koja može trajati i po nekoliko dana, mlada može mijenjati svoju odjeću.
6. Nekih 8000 nastanjenih ostrva koriste izgled Indonežanskih mlada, dok moda varira od religije. Mnoge mlade se oblače u vesele boje sa komplikovanim vezovima.
7. Tri dana prije nego što se mlada iz Indonezije uda, njoj se nokti, ruke i stopala mogu iscrtati sa kanom, a uglavnom se crtaju motivi ptica i cvijeća.
8. Tamno crvena, roze i ljubičasta su boje koje bira mlada u Pakistanu na njen dan vjenčanja. Neki parovi stavljaju vijence oko sebe kao simbol ljubavi i prihvatanja.
9. 16 detalja koji se slažu sa srećno – crvenim sarijem ili suknji “lehenga”, stavljaju se mladama u Indiji, od glave do pete. Na slici se može vidjeti “solah šringar” koji uključuje crveni prah koji se stavlja u kosu, minđuše i lančiće oko zglobova nogu.
10. U Nubiji mlada nosi tri vela; šareni preko glave, providni preko lica i neprozirno bijeli koji maskira cijelu glavu.
11. Tradicionalno Eritrejsko vjenčanje uključuje tamno ljubičaste krune i odoru u ljubičastoj i zlatnoj. Mladina odjeća se slaže sa odjećom budućeg mladoženje.
12. Tuvanski nacionalni kostim reflektuje nomadski način života. Komadi odjeće se sa lakoćom mogu nositi i tokom jahanja konja i uvijek je u svijetlim bojama sa bogatim detaljima.
13. Dan prije vjenčanja na Tibetu, mladoženja poklanja mladi vjenčanicu i nakit, koji može da uključuje komad za preko glave, srebrne dijelove koji se stavljaju na mlladine pletenice ili amajliju koja sadrži malu metalnu Budinu statuu.
14. Dok mlade u Palestini nose prelijepe bijele haljine na dan vjenčanja, njena “henna” haljina – koju nosi veče prije ima posebno mjesto u njenom srcu. Boja se bira prema mladi, a njena majka je ručno ukrašava.
15. U Peruu, tradicionalne mlade nose upečatljive crveno – crne haljine, koje su napravljene od nekoliko slojeva pamuka i ukrašene podsuknjama.
16. Malo zapadne mode je uspjelo da se provuče u Jordan, u kojem mlade nose tradicionale bijele haljine i zlatni ili srebrni nakit. Često im se na glavu stavlja zeleni, svileni komad tkanine koji simbolizuje rast, harmoniju i sigurnost.
17. U Maliju, mladin pulover, odnosno kaftan se slaže po boji sa mladoženjinim dašikijem – majicom/košuljom. Dok je bijela česta boja, na nekim vjenčanjima se bira boja lavande ili ljubičasta, koje prikazuju afričko kraljevstvo.
18. Tradicionalni korejski kostim se zove Hanbok i mlade nose već hiljadama godina. On uključuje jaknicu sa dugim rukavima i visoko strukiranu suknju koja je napravljena od bijelog pamuka ili svile.
19. Snježno bijeli kimono se nosi među tradicionalnim mladama u Japanu. Komad koji se nosi preko glave se slaže uz kimono i naziva se “cunokakuši” i krije mladine “rogove ljubomore” i signalizira njenu namjeru da bude dobra supruga.
20. Marokanska mlada “nastupa” sa tri promjene haljina. Za prijem, ona mijenja bijeli kaftan za stajling koji pokazuje religiju njene familije.
21. Nigerijska mlada nosi čipkanu bluzu svjetlije boje i kaftan za dezenom koji se uglavnom pravi od indijskih uvoznih tkanina. Koralni biseti i kapa upotpunjuju izgled.
22. U Čečeniji, gdje je isforsiran skroman način oblačenja, mlada nosi bijelu haljinu koja je prekriva od glave do pete. Metalni pričvršćivač (ili steznik) se nosi na grudima, a srebrni kaiš, koji se prenosi sa majke na ćerku u porodici, visi sa njenog struka.
23. Tradicionalna mlada u Iraku je vjerovatno rekorder u promjeni odjeće, bar što se tiče vjenčanja. Sva od sedam haljina je u drugačojoj boji duge, a crvena predstavlja ljubav i romansu.
24. Italijanske mlade nose zelenu vjenčanicu ili neki detalj u toj boji, jer se vjeruje da ta boja donosi sreću i plodnost. Ali, većina mlada se opredijeljuju za tradicionalnu bijelu vjenčanicu.
Izvor: zenskimagazin.rs