Ako odgovorimo u momentu ljutnje nećemo odgovoriti dobro, ako šutimo, dajemo sebi šansu da razumijemo drugog, tvrde psiholozi.
Kažu da u svađi ili prilikom kritike nikada ne treba kritikovati osobu već njeno ponašanje. Na primjer, nije dobro reći “Ti si loš,” već “Nisi to dobro uradio.” Takve stvari mogli smo da osjetimo na svojoj koži kada smo bili mali. Ovu nepravdu imamo priliku da ispravimo ne samo kao roditelji, već i kao prijatelji, kolege, rođaci… Međutim, kad nastupi bijes, kad želimo da istjeramo svoje, sve zaboravimo i krećemo kako ne treba.
Iako djeluje teško, najbolja stvar kada se svađate, na primjer sa svojim partnerom ili bračnim drugom, jeste da ga NE ubijedite da ste upravu. To samo hrani negativna osjećanja. Prema psihološkinji sa Harvarda Amy Cuddy, najbolja stvar kada ste u poziciji moći (tj. onda kada znate da ste upravu) jeste da slušate. Ta pozicija moći omogućava da utičemo na moć drugih, bilo da ih osnažujemo ili želimo na neki način da ih potčinimo.
“Kada dođete u konfliktne situacije,” kaže Cuddy, “Prva stvar je biti dovoljno “prisutan” da omogućite drugoj osobi da priča prva. Ne odajete svoju moć; dajete im osjećaj da su saslušani i da ih razumijemo.”
Slušanjem druge strane, dajete im šansu da postanu dio razgovora. “Morate da se ujedete za jezik, da zastanete, neizbežno je,” kaže Cuddy i nastavlja, “Kao prvo, ako odgovorite u momentu ljutnje nećete odgovoriti dobro. Ako dozvolite drugoj strani da kaže šta ima, dobićete više informacija oko čega se dešava “cijela frka”. Možda ćete čak dođi do tačke da ćete zastati i reći: “Moram da se odmaknem od ovoga za trenutak.”
Kada zašutimo, dajemo sebi šansu da razumijemo drugog. A kako piše Business Insider, treba da poštujemo perspektivu drugog, ma kako ona smiješno zvučala. “Kada ljudi osjete da ih cijene i priznaju na neki način, pokazujju tendenciju za prihvatanjem informacija koje nisu u skladu sa njihovim uvjerenjima,” kaže politički psiholog Peret Ditto, sa Univerziteta Kalifornija.
Izvor: lovesensa.rs