Akne na dekolteu, leđima ili vratu može biti simptom hormonskih promjena, ali i poremećaja u digestivnom ili urogentitalnom traktu. Ne ignorišite pojavu akni, to je način na koji nas tijelo upozorava da je vrijeme za promjenu.
Dermatolog dr. Sanja Gregurić:
Prema vrsti akni određuje se lokalna i/ili peroralna terapija, a njihovo pojavljivanje na određenim dijelovima tijela upućuje na izvor problema, prema tome i na liječenje drugih organa.Prema rasporedu i broju znojnih žljezda, iz svog iskustva sam ustanovila da ako se akne pojavljuju na leđima, između lopatica, to upućuje na promjene u probavnom traktu, a one na dekolteu ili gornjem dijelu leđa mogu upućivati na problem s urogenitalnim traktom. Dakle, prvo treba pronaći i ukloniti osnovni uzrok, a potom slijedi terapija prema preporuci dermatologa. Kućna njega uključuje redovnu higijenu, promjenu prehrane i dovoljno sna. Pomažu prirodni preparati s čajevcem, hidrolatom lavande ili maceratom kantariona (gospine trave).
Naturopat dr Nela Roje:
Akne kod starijih od 25 godina gotovo uvijek upućuju na intoleranciju na određenu hranu. Dok ne otkrijete na koje ste namirnice osjetljivi, preporučujem da iz prehrane izbacite prerađenu hranu, a da povećate konzumiranje ribe i povrća s manje vlakana. U liječenju mogu pomoći dodaci prehrani poput onih s cinkom i vitaminom A, probiotici koji će uspostaviti ravnotežu crijevne flore, kao i aminokiseline L-glutamin za obnovu crevnih ćelija. U kućnoj je njezi potrebno pripaziti da preparati za čišćenje kože ne sadrže štetne hemijske sastojke (npr. sintetičke mirise, natrijum lauril sulfat, mineralna ulja, parafin), a akne je dobro mazati cinkovom masti koja će ih isušiti.
Nutricionista Karmen Matković Melki:
Bijeli hljeb i peciva, bijeli pirinač, kukuruzne pahuljice, šećer, gazirani napici i niz drugih namirnica visokog glikemijskog indeksa u kombinaciji s prevelikim konzumiranjem mlijeka i masne prerađene hrane izazivaju lučenje veće količine insulina, što uzrokuje kaskadu endokrinih reakcija koje mogu uticati na nastanak akni. U prehranu je zato potrebno uključiti obilje svježeg voća i povrća, složene ugljene hidrate i namirnice bogate omega-3 masnim kiselinama, jer djeluju protivupalno, vitaminom A koji djeluje fotoprotektivno i cinkom zbog njegovog antimikrobnog djelovanja. Aktivne materije koje takođe mogu ublažiti nastanak akni su polifenoli resveratrol (iz grožđa i crnog vina) i epigalokatehin-3-galat (iz zelenog čaja) jer imaju protivupalni i antioksidacijski učinak, silimarin iz čička koji odlično regeneriše ćellije jetre, ključne za eliminaciju toksina, te kurkumin (iz kurkume) zbog njegovog protivupalnog djelovanja.
(Izvor: lovesensa.rs)