Kupovina tepiha donosi ne tako mali izdatak, ali ako primijenite ovih pet pravila, možete biti sigurni da ćete bar pametno uložiti novac i dobiti pravi detalj za svoj dom!
1. Pazite na veličinu
O veličini tepiha nikako nemojte odlučivati u prodavnici i ne dozvolite da zbog ljepote i dizajna kupite preveliki ili premali tepih. Izmjerite tačnu veličinu prostora koji želite da tepih pokrije i nemojte kupovati nešto što vam ne odgovara u nadi da ćete “već nekako” smisliti kako da ga uklopite.
2. Razmislite o materijalu i sobi za koju kupujete
Izbor materijala je veliki pa prije odlaska u salon tepiha dobro razmislite koji materijal najbolje odgovara vašem stilu života i navikama porodice. Tepisi mogu biti tradicionalni od vune ili pamuka, ali i od bambusa, lana, jute.
Tepisi od jute otporniji su kao i sintetički tepisi koji su jeftiniji i ne upijaju nečistoće. Sintetički tepisi dobar su odabir za ljubitelje ljubimaca, ali i za one koji žele jednostavno održavanje tepiha. Tepisi od vune i pamuka daće toplinu prostoru, ali budite oprezni jer lakše upijaju nečistoće, pa razmislite koju prostoriju u stanu želite da obogatite njima.
3. Razmislite šta želite postići tepihom
Ukoliko tepihom ujedno želite i da spriječite izazivanje buke, najbolji izbor su vuneni tepisi koji su mekani i najbolje prigušuju korake. Svakoj prostoriji daju toplinu, a mogu se dobro uklopiti u moderno i tradicionalno namještenoj prostoriji. Ukoliko tepisi služe za dekoraciju, dajte mašti na volju, pa nakon što uredite sobu i dodate detalje dobro razmislite koji uzorak, stil i materijal bi se najbolje uklopio u stil stana. Tepisi od bambusa, i jute prostoru će dati ‘morski ugođaj’ i podsjetiti na romantične kuće na plaži.
4. Sve prostorije zaslužuju tepih
Hodnik kao ulaz u domu mnogi smatraju mjestom na kojem tepisi nisu dobrodošli upravo zbog direktnog ulaska i teškog održavanja. Međutim uska staza na ulazu u dom može i te kako utopliti i dati mu novi šarm. Kako bi gostima dali do znanja da ulaze u dom ‘ bez cipela’ na vidljivo mjesto stavite malu klupicu i kućne papuče.
5. Pazite na odnos cijene i kvaliteta pri kupovini
Tepih treba kupovati zavisno od kućnog budžeta, ali i namjeni prostora. Važno je za koji prostor ili dom ga kupujete. Da li ćete ga upotrijebiti u vikendici, stanu koji iznajmljujete ili za vaš dom. Ukoliko ga kupujete i želite da što duže traje i ne planirate da ga mijenjate s dolaskom novih trendova onda izdvojite veću količinu novca. Svakako pitajte za sezonske popuste ili rasprodaje i strpite se kako biste po najpovoljnijoj cijeni dobili svoj tepih iz snova.
Izvor: lisa.rs