Zima ima svoje radosti, ali ne i za našu sirotu kožu koja se suši i puca pod naletima mrzlog vjetra. No osim što nam je prvi poriv gurnuti glavu u kantu hidratantne kreme (o čemu kasnije u tekstu kao metodi), ima nekoliko jednostavnih pravila zimske njege koje vrijedi implementirati.
Osnažite svoju zaštitnu barijeru kože
Voditi računa o zaštitnoj barijeri zadatak je za svako godišnje doba, ali nebriga se najviše osjeti u zimskim mjesecima. Ako osjećate da vas koža lica zateže, svrbi ili djeluje dehidrirano, to su osnovni znaci da njezi vaše cijenjene kože treba dodati korak koji će osnažiti zaštitne barijere, a u ovoj je borbi najvažniji sastojak niacinamid. Dermatologinja dr. Thivi Maruthappu objasnila je za Vogue da preparati koji sadrže niacinamid „potiče stvaranje ceramida, djeluje protuupalno i opire se neujednačenoj pigmentaciji“. Isti učinak imaju i preparati koji sadrže ceramide, lipide i bogatije kreme koje zadržavaju u koži hidrataciju.
Znamo i da nije samo važno što stavljamo na kožu, nego i što unosimo u tijelo iznutra pa tako Maruthappu preporuča da tijekom zimskih mjeseci povećamo u prehrani unos masnih kiselina te kaže jednostavno: „Brinite za svoje zaštitne barijere i one će brinuti za vas.“
Doradite noćni režim njege
Noć je vrijeme za rekuperaciju, uma, tijela, pa tako i kože, i upravo je zato ključno održavati večernju rutinu. Kozmetičarka Debbie Thomas preporuča čišćenje kože preparatima koji ne sadrže kiseline: „Potražite polihidroksi kiseline (PHA) koje su nježniji srodnici alfa hidroksi kiselina (AHA)“ i čišćenje zatim popratite aktivnim proizvodom. „Izmjenjujem retinol i peptide koji su drugi po redu sastojak koji dokazano djeluje na zdravlje kože i regeneraciju nakon retinola, a zatim nanosim hidrator bogat ceramidima kako bih ugradila u kožu aktivne sastojke koji je štite,“ objašnjava Thomas, ali i upozorava da zima nije idealno vrijeme za početi koristiti retinol jer je koža već sklona iritaciji te je češće suha. „Potrebno je i to nekoliko tjedana da se koža navikne na retinol i uobičajeno je da iskusimo suhoću i crvenilo, a kako se zimi ionako koža nosi s time, može joj postati nepodnošljivo trpjeti i jedno i drugo.“
Smanjite pilinge
Kad vidimo da nam se koža ljušti, može nam prirodni impuls biti napraviti jedan fini temeljiti piling da uklonimo višak kože i malo je obnovimo. Nemojte. Ovo će vam dodatno narušiti zaštitnu barijeru i dovesti do dodatnih problema s kožom. Maruthappu kaže: „Uglavnom preporučam da se smanji frekvencija pilinga na jednom ili dvaput tjedno te da se izbjegava kombinacija fizičkog pilinga poput zrnatih gelova i kemijskih pilinga poput alfa ili beta hidroksi kiselina, jer to može dovesti do crvenila i iritacije, osobito ako također koristite retinoidni proizvod.“ Ukratko, neka vam rutina bude fokusiranija i nježnija.
Pojačajte unos antioksidansa
Jedan su od najvećih izazova tijekom zimskog perioda neprestani skokovi u temperaturi koji nam mogu biti zaista destruktivni za kožu. Ali provoditi vrijeme unutra bez svježeg zraka također može biti problematično: „Reciklirani zrak ima više toksina nego onaj vani, a centralno grijanje izvlači vodu iz zraka što također onda izvlači vodu iz kože,“ objašnjava Thomas koja je veliki fan ovlaživača zraka u prostorijama u kojima provodimo najviše vremena. Jednako je važna njega kože bogata antioksidantima jer pomaže koži protiv mikro-toksina koje izaziva reciklirani zrak, kao i protiv onih koji dolaze iz zagađenja zraka vani, UV i plave svjetlosti, što su sve vrlo realne prijetnje, čak i usred zime. Potražite sastojke poput vitamina C, vitamina E, resveratrol i niacinamida.
Izbjegavajte ulja ako imate masnu kožu
Hladni dani i dehidrirana koža ne znače da trebate zamijeniti svoje najdraže hidratantne kreme uljima za lice. Dok suhoj koži ona mogu biti korisna, kad imamo masniju kožu, bez obzira na to što se suši pod vjetrom, ulja nam mogu samo stvoriti probleme. Maruthappu kaže: „Generalno preporučam ulja za lice onima sa suhom kožom jer ulja ostaju na površini kože i sprečavaju dodatne gubitke hidratacije. Ali zapravo dodatna hidratantna krema može pomoći da se hidratiziraju dublji slojevi kože. Kada je riječ o koži koja je prirodno masnija ili sklona aknama, ulja obično potiču dodatno začepljivanje pora te mogu potaknuti izboje prištića.“ Za masniju se kožu preporuča držati se formula koje nisu komedogene te sadrže sastojke poput dimetikona, ceramida i hijaluronske kiseline.
Teške formule nisu nužno bolje
Kao i kada je riječ o uljima, guste i teške formule nisu nužno bolje za kožu, iako imaju svoje mjesto u režimima njege. Gusti hidratantni preparati za čišćenje odličan su način za njegu kože kad ju želimo malo počastiti, ali neće nužno hidratizirati kožu. „Ako nanesete puno teških proizvoda na površinu, vaša će koža ovo protumačiti kao znak da prava hidratacija nije neophodna te neće upiti nužnu količinu vode u dublje slojeve. Nakon nekog vremena, dublji se slojevi ulijene i zdravlje im bude narušeno što znači još više suhoće i iritacije na gornjim slojevima kože,“ objasnila je Thomas. Kako biste ovo zaliječile, potražite mnoštvo hidratantnih sastojaka poput hijaluronske kiseline i skvalana te ih naprosto ugradite u kožu uz pomoć spomenutih dobrih hidratora. I Thomas također podsjeća: „Najbolji je način da hidratizirate kožu – iznutra. Stoga pijte puno vode!“
Dodaci vitamina D su nužnost
Dani su kraći, sunce se probija kroz slojeve sivila, a tijelo troši one vrijedne zalihe vitamina D koje smo skupljale tijekom ljeta. Vitamin D važan je za niz stvari, između ostaloga i za zdravlje naše kože. Thomas kaže: „Vitamin D je ključan za zaštitu kože. Upalni poremećaji poput akni, rozaceje i ekcema često se aktiviraju upravo kad nam nedostaje vitamina D.“ Povrh toga, nedostatak vitamina D može negativno utjecati na naše raspoloženje te izazvati daljnji hormonalni disbalans što nadalje znači da će nam koža biti utoliko sklonija raditi probleme. Stoga upijte sunca koliko možete, ali ne zaboravite na dodatak vitamina D!
Preuzeto sa: elle.hr