Modni dizajneri u 21. stoljecu su Hedi Slimane, Raf Simons, Tom Ford i mnogi drugi. Međutim, ne dopustite sebi da miješate kruške i jabuke, postoje druga pravila igre za ljude koje nazivamo ‘modnim ikonama’, oni su inovatori, konceptualni umjetnici na platnu i nedostižni prestiž. Oni su Coco Chanel, Elsa Schiaparelli, Karl Lagerfeld, Christian Dior i mnogi drugi, uključujući i veliko ime Yves Saint Laurent. Pierre Berge, Saint Laurentov partner jednom je rekao ”Chanel je ženama podarila slobodu, Yves im je dao moć”.
On nije bio samo dizajner koji se proslavio zbog svojih divnih kreacija, on je bio govornik feminizma kroz modu, veliki um koji je svojim dizajnima opunomoćio žene 1966. godine, dajući im esencijalni komad odjeće koji nose i danas- žensko odijelo kao odijek borbe žena za pravo na rad. Kao veliki pomak u borbi za ženska prava ‘70te godine donose ‘Tihu Revoluciju’ koja nosi korijene današnjeg feminizma. Saint Laurent bio je i ostao ikona sve godine od samog početka rada u modnoj kući Dior pa sve do svoje smrti 2008 godine, nakon čega je njegov život ovjekovječen na filmskoj traci Jalila Lesperta 2014. Godine.
Ovaj članak će vas voditi kroz historiju Yves Saint Laurent modne kuće, danas nazvane samo ”Saint Laurent” za R-T-W (spremno-za-obući) kolekcije, a punim imenom za modne dodatke i kozmetiku.
Dakle, pogledajte šta se krije u debelim knjigama pisanim o ovoj modnoj ikoni. Saint Laurent nekada i danas:
YSL za modnu kuću Dior tokom pozicije ‘Asistent glavnog dizajnera’
Poznata fotografija ”Dovima sa slonovima” Richard Avedoma ; Crtež YSL-a za Dior 1957.
Prva kolekcija YSL-a za Dior kao glavnog dizajnera, zvana ”Trapèze” 1958.godine.
Prva kolekcija YSL-a za Dior kao glavnog dizajnera, zvana ”Trapèze” 1958.godine.
Ikonski ‘Pea Coat’ kaput iz prve kolekcije od osnivanja kuće YSL sa Pierre Bergeom 1962.godine.
“Pea Coat”
1965. godine YSL dizajnira jednu od najpoznatijih kolaboracija mode sa umjetnošću, haljina sa Mondrianovim printom
Piet Mondrian, poznati umjetnik iz Holandije, jedan od kreatora ”De Stijl” (neoplasticizma) pokreta u umjetnosti; na slici iznad
Poznata pletena vjenčanica iz iste kolekcije, 1965.
Ikonska kolekcija Saint Laurenta ‘Pop Art’ odjekuje pokret iz ‘5oih i ‘60ih godina, vrišti bojama i oblicima
Ikonska kolekcija Saint Laurenta ‘Pop Art’ odjekuje pokret iz ‘60ih godina, vrišti bojama i oblicima
Jedno od najpoznatijih umjetničkih dijela Anda Warhola, portret Marilyn Monroe, iz 1962.godine najbolje opisuje ‘Pop Art’ pokret
Više iz iste kolekcije, žensko lice i tijelo oslikano na haljinama YSL postale su senzacija u modnom svijetu
Na cover-u magazine ‘Life’ 1966. Godine pop-art večernja haljina Yves Saint Laurent-a
Revolucionarno žensko odijelo ‘Le Smoking’ 1966. sa jakom porukom ženske moći. Slika fotografisana od strane Helmut Newtona u tamnoj uličici Rue Aubirot u Parizu davne 1975.godine za Vogue magazin. Čisti elegani simplizam koji je najbolje mogao opisati Laurentove kreacije. Historija ovog esencijalnog komada u ormaru kontemporarne žene, ikonski komad seduktivnog stila koji kako kažu odgovara na poznato Francusko ”Je ne sai quio” ili vam ”Ne znam, nemam pojma šta” korišteno za sve što Francuz ne može adekvatno opisati riječima. Najbolje je to sam opisao Yves Saint Laurent rekavši da je ” Za ženu, Le Smoking je neophodan odjevni predmet koji je stalno u modi, zato što je to odraz njenog stila, a ne mode. Moda dođe i prođe, ali stil je vječan”.
Iznad, Bianca Jagger, velika poklonica YSL u bijelom Le Smokingu sličnom onome koji je nosila na vjenčanje sa Mick Jaggerom. Fotografisana sa Nathalie Delon.
Interpretacija ‘Le Smoking’ odijela od strane Hedi Slimane-a, kreativnog direktora kuće Saint Laurent, kolekcija 2014.godine. Dokaz da, suprotno poznatom opredjeljenju da Slimane ne poštuje kodeks YSL kuće, on ipak održava originalnu tradiciju sa modernom interpretacijom.
1968. nova modna inovacija YSL-a – providne haljine
Kolekcija opravdano nazvana ‘Pure Elegance’ (Čista Elegancija) iz 1978.godine
Muza Yves Saint Laurenta iz 80ih godina, poznata manekenka Iman, donosi mu inspiraciju za elegante ali moderne i inovativne kreacije u vremenu
1986. godina i haljina iz ‘Haute Couture’ kolekcije daje mali povrat u prošlost YSL-a, tokom rada za Dior
Tokom svog kratkog rada za ‘YSL Rive Gauche’, Tom Ford je dizajnirao vrlo drugačije kolekcije onome do tada viđenome u poznatom brendu. Ford je jednom prilikom za ‘INDIPENDENT UK’ izvjavio da mu je Yves u jednom od pisama rekao da je: ”U 13 minuta uništio ono što je on stvarao 40 godina”
Izgled nazvan ‘Dirty look’ (Prljavi Izgled) Tom Ford za YSL Rive Gauche
Stefano Pilati, kreativni direktor kuće YSL između 2004 i 2012.godine, oživljava stare trendove osnivača. Kolekcija Jesen/Zima iz 2012.godine, malo prije odlaska Pilatija iz brenda, pokazuje nešto tamniju stranu Saint Laurent mode.
Hedi Slimane za Saint Laurent 2013.
Hedi Slimane za Saint Laurent 2013.
Hedi Slimane za Saint Laurent 2014.
Hedi Slimane za Saint Laurent 2014.
Hedi Slimane za Saint Laurent 2015.