Danas žene imaju pokret #MeToo. Danas poznate dame daju glas nepoznatim ženama koje godinama trpe nasilje. Monika Levinski (Monica Lewinsky) devedesetih godina nije imala nikoga uz sebe.
U novom eseju koji je napisala za novine “Vanity Fair”, Monika je navela da ju je pokret #MeToo natjerao da se suoči sa dinamikom moći iz devedesetih, vremena kada je imala aferu sa tadašnjim američkim predsjednikom Bilom Klintonom (Bill Clinton).
“Zadivljena sam hrabrošću žena koje su ustale i počele da se suočavaju sa ustaljenim vjerovanjima i institucijama. Kako se uklapamo moja prošlost i ja? Žao mi je što moram to da kažem, ali još uvijek nemam konačan odgovor za značenje svih događaja koji su 1998. godine doveli do istrage. Raspremam i ponovo procesuiram sve što mi se desilo”, napisala je Monika.
Njena afera sa Klintonom je javnosti postala poznata 1998. godine, kada je istragu vodio nezavisni advokat Ken Star (Ken Starr). Klinton je bio optužen zato što je, između ostalog, lagao o aferi sa Monikom pod zakletvom, no kasnije je oslobođen.
Monika je otkrila da zbog svega toga pati od posttraumatskog stresnog poremećaja, a zatim je dodala da je pokret #MeToo počeo da mijenja njeno mišljenje o aferi i kasnijoj istrazi. Priznala je da njeni prethodni opisi te afere, koji su naglašavali da je odnos bio konsenzualan, nije govorio o dinamici saglasnosti. Naime, Monika je u svojim ranim dvadesetim bila pripravnica u Bijeloj kući, a Klinton je bio jedan od namoćnijih muškaraca na svijetu.
“Sada vidim koliko je problematično bilo to što smo nas dvoje uopšte došli do mjesta gdje je postojalo pitanje saglasnosti. Umjesto toga, put koji je vodio tamo bio je opterećen neprikladnom zloupotrebom autoriteta, položaja i privilegije. Tačka”, napisala je Monika.
Pored toga, otkrila je da je prošle zime u Njujorku upoznala i Kena Stara, čovjeka koji je, kako sama kaže, njen život pretvorio u pakao.
“Pitao me je da li sam dobro. Nepoznat čovjek bi po njegovom glasu pomislio da se svih ovih godina brinuo zbog mene. Njegovo ponašanje, gotovo pastoralno, je bilo između stričevskog i jezivog. Stalno mi je dodirivao ruku i lakat zbog čega mi je bilo neprijatno. Zamuckujući, rekla sam mu da, iako bih voljela da sam napravila drugačije izbore tada, voljela bih da su i on i njegova kancelarija drugačije postupili. Retrospektivno, kasnije sam shvatila da sam mu utirala put za izvinjenje. No, nije mi se izvinio, samo mi je, sa onim istim zagonetnim osmijehom rekao: ‘Znam. Bile su to nesretne okolnosti'”, napisala je Monika.
Monika je otkrila da su joj se vođe pokreta #MeToo izvinile zbog toga što je tih devedesetih godina sama prolazila kroz čitav taj skandal.
“Bila sam sama. Potpuno sama. Javno sama – napuštena, prije svega, od strane ključne ličnosti u krizi koja me je ustvari dobro i intimno poznavala. Svi ćemo se složiti s tim da sam pogriješila. No, bilo je stravično plivati u tom moru osamljenosti”, navela je Monika.
Kompletan Monikin esej možete pročitati u magazinu “Vanity Fair”.