Sva živa bića trebaju san. To je primarna aktivnost mozga za vrijeme ranog razvoja. Ritam budnosti i spavanja je reguliran ritmom dana i noći, a potrebno je određeno vrijeme da se ova dva ritma usklade. To se počinje događati nakon otprilike 6 sedmica od rođenja, a ravnomjerni ciklusi se uspostave u prosjeku nakon 3 do 6 mjeseci. Do druge godine, većina djece više vremena provede spavajući nego budni te, prema nekim istraživanjima, 40% djetinjstva provedu spavajući. San je za djecu osobito važan jer izravno utječe na psihički i fizički razvoj.
Postoje dvije vrste sna:
- Non-REM faza ili pasivni san za vrijeme kojeg je pojačana opskrba mišića krvlju, energija se pohranjuje, tkivo se obnavlja i raste, izlučuju se hormoni za rast i razvoj
- REM faza ili aktivni san za vrijeme kojeg je mozak aktivan i u kojem sanjamo. Tijelo nam je mirno, disanje i puls su nepravilni
Predškolci spavaju obično između 11 i 13 sati na noć. Nakon pete godine većina više ne spava u toku dana. Kako im se razvija imaginacija, česti su noćni strahovi i noćne more, neki počnu i mjesečariti.
Roditelji, evo kako ćete im pomoći:
- zadržite pravilan i dosljedan raspored spavanja
- potaknite neku opuštajuću rutinu prije spavanja koja se odvija u sobi u kojoj dijete spava (čitanje priče, pjevanje, slušanje glazbe i sl.)
- dijete bi svaku večer trebalo spavati na istom mjestu koje je tiho, mirno, tamno i bez televizije i računala
Spavanje i djeca školske dobi
U prosjeku, potrebno im je 10 do 11 sati sna. Djeca ove dobi imaju sve manje slobodnog vremena – povećava se količina obveza koje trebaju ispuniti nakon škole, poput pisanje domaćih zadaća, odlazaka na sportski trening, u glazbenu školu i sl. Djeca počinju pokazivati sve veći interes za TV, računar, internet, proizvode koji sadrže kofein (Coca Cola, kava, čaj), a to sve može utjecati na nastajanje poteškoća s usnivanjem, pojavljivanje noćnih mora te buđenje u toku noći. Neka istraživanja pokazala su kako je gledanje televizije neposredno prije spavanja povezano s odbijanjem odlaska u krevet, poteškoćama usnivanja, anksioznošću prije spavanja te s manjom ukupnom količinom sna. Bilo kakve poteškoće ili nepravilnosti povezane sa spavanjem mogu voditi ka čestim promjenama raspoloženja, poteškoćama u ponašanju poput hiperaktivnosti i kognitivnih problema koji potom utječu na djetetovu sposobnost učenja u školi.
Kako djetetu olakšati i uljepšati spavanje…
-Neka uspavljivanje bude dio svakodnevne rutine prije spavanja
-Budite dosljedni pri postavljanju vremenske granice kad vaše dijete treba ići na spavanje – slobodno ga upozorite da za npr. pola sata treba biti u krevetu
-Dozvolite djetetu da, u okviru pravila koja ste vi postavili, nešto može i samo izabrati (npr. koju pidžamu želi obući, s kojom igračkom želi spavati i sl.)
-Ako vašem djetetu to odgovara, možete tiho pustiti neku laganu muziku
-Nježno ušuškajte dijete prije spavanja kako bi se osjećalo sigurno i zaštićeno
-Starije dijete ili adolescenta potaknite da na vrijeme ide spavati kako bi se dovoljno odmorio prije jutarnjeg polaska u školu
Novogodišnjim praznicima najviše se vesele djeca, stoga iskoristite popust od 20% u Alma Ras prodavnicama na dječiji asortiman besprijekorno udobnih, pamučnih pidžama i donjeg rublja sa zanimljivim motivima koji će obradovati vaše mališane.