Pasivno- agresivno prevrtanje očima nije samo nešto svojstveno tinejdžerima. Evolucijski psiholozi kažu kako žene svih dobi sudjeluju u ovom ne tako suptilnom činu dominacije.
Lisa Damour, psihologinja, objašnjava za New York Times kako je ova gesta bila prvi i jedini način reagovanja potlačenih tinejdžera na nedostatak slobode.
Evolucijska teorija sugerira kako je ovaj pokret očima zapravo temeljna strategija kada žene iskazuju dominaciju, naročito nad drugim ženama. Za razliku od muškaraca, žene istu ističu na manje vidljive načine. Taktike koje su sklone koristiti, svrstane su kategoriju indirektne dominantnosti, a ta uključuje ponašanje kao što je kritiziranje, reakcija na širenje glasina… Sve to obuhvaćeno oštrim kolutanjem očima.
“Čini mi se da su žene diljem svijeta prevrću očima”, kaže dr Tracy Vaillancourt, professor na Sveučilištu u Ottawi, koji je proveo 2013 studija o korištenju ovakvih strategija kod žena. To je strategija nižeg rizika. Evolucijski psiholozi smatraju da ovakve strategije žene koriste jer historijski gledano, žene su potrebne za opstanak naših potomaka. Iz tog razloga nisu poput muškaraca koji dominaciju puno direktnije iskazuju.
Drugim riječima, muškarci koji nisu toliko bitni u procesu odgajanja djece, biološki gledano, puno brže se upuštaju u bilo kakvu vrstu sukoba, pa čak i rizikujući život. Žene, kada žele signalizirati ko je “glavna” koriste ovu metodu.
Postoje naučni dokazi prednosti ovih pokreta. Ukoliko se verbalno “takmičite” sa uključivanjem ovih signala, kod protivnika stvarate osjećaj kako ste nadmoćniji, te privlačite više potencijalnih partnera bez ulaska u direktnu borbu.
I ponavljamo, iako prevrtanje očima u svijetu predstavlja protest , mrzovoljnost ili direktno “Ne šali se sa mnom” ono nije svojstveno samo mladima. Znamo da i vi sa 30, 40 ili 50 godina prevrćete očima, ne krijte se 🙂