Mnogi roditelji prvi susret sa svojim djetetom opisuju kao ljubav na prvi pogled. I znanstvenici danas potvrđuju da je promjena koja se događa u mozgu kada dobijemo dijete vrlo slična onoj kada se zaljubimo. To je obično izraženije kod mladih majki, kojima se mozak počinje mijenjati već tokom trudnoće.
Dokazano je da se promjene događaju u različitim dijelovima mozga, siva tvar se zgušnjava, a moždana aktivnost povećava se u područjima zaduženima za suosjećanje, brigu i socijalne interakcije. Upravo zahvaljujući ovim promjenama, kao i poplavi hormona tokom trudnoće i nakon poroda, mlada je majka toliko očarana svojom bebom, a uz neopisivu majčinsku ljubav, javljaju se i snažni zaštitnički porivi i stalna zabrinutost.
Osjetljivi na potrebe bebe
Za majčinske osjećaje i ponašanje odgovorno je nekoliko međusobno povezanih regija u mozgu. Posebno mjesto među njima ima amigdala, skup neurona u obliku badema, povezan s emocionalnim reakcijama poput straha, brige i agresije. U normalnom mozgu, aktivnost u amigdali povećava se u sedmicama i mjesecima nakon rođenja djeteta.
Istraživači smatraju da je taj rast amigdale, podržan koktelom hormona, povezan s ponašanjem mladih majki i čini ih izuzetno osjetljivima na potrebe njihove bebe. Istraživanja su pokazala da je aktivnost u amigdali povezana sa snažnim osjećajima majke prema vlastitoj bebi, u poređenju s ostalim bebama.
Sve je to povezano i s hormonima koji preplavljuju amigdalu, koja sada ima i više hormonskih receptora za hormone poput oksitocina, koji se počinje pojačano lučiti tokom trudnoće i posebno poroda, a onda i tokom dojenja.
“Promjene su vidljive i kod hormona i na mozgu. Nivo oksitocina, koji je odgovoran za stvaranje veze između majke i novorođenčeta kod svih sisavaca, dramatično se povećavaju tokom trudnoće i babinja, a što je majka više angažovana u brizi za bebu, porast oksitocina je veći”, kaže neuroznanstvenica Ruth Feldman.
Izvor: klokanica.ba