Ulaganje u kvalitetan nakit uvijek se isplati i financijski i emotivno. Zasigurno, svaki primjerak u vašoj ličnoj kolekciji ima posebnu priču. Neke komade dobili ste na poklon i zauvijek će vas podsjećati na posebne dane u vašem životu, neke komade ste naslijedili od mame ili bake, a za neke komade ste štedjeli i samostalno se nagradili. Bez obzira koju priču priča vaš nakit, riječ je o vrijednim predmetima koji su dragi srcu i zaslužuju pažljivo rukovanje. Uz pravilnu njegu, osigurava mu se status obiteljskih ‘relikvija’.
Donosimo vam nekoliko univerzalnih preporuka za njegu nakita izrađenog od srebra, zlata i drugih materijala.
Redovno brišite nakit
S vremenom, bilo koji metal može izblijediti i izgubiti svoj sjaj pa preporučujem redovito čišćenje srebrnog i pozlaćenog nakita suhim flanelom, antilopom ili mekanom tkaninom kako biste vratili sjaj. Pogodna je i meka četkica za zube natopljena toplom vodom i dječjim sapunom.
Skinite nakit tokom fizičke aktivnosti
Od bilo kakvog grubog mehaničkog udara, metalni dio vašeg nakita može se ogrebati ili čak deformirati, a na kamenju će se pojaviti pukotine i krhotine, stoga ne zaboravite ukloniti nakit prije treninga i drugih fizičkih aktivnosti. Uz to, nakit ne voli velike promjene temperatura, stoga skinite svoje lančiće, naušnice, narukvice i prstenje kada se sunčate, idete u solarij ili kada idete pod tuš.
Izbjegavajte kontakt s proizvodima za kućanstvo i kozmetikom
Kada kozmetički proizvodi, kao i kućni deterdženti dođu u kontakt s nakitom, mogu se pojaviti mrlje i oštećenja metalne površine uslijed oksidacije. Isto je vjerojatno da se dogodi i s produljenom interakcijom s losionom za sunčanje, parfemom i drugim kozmetičkim proizvodima.
Pravilno se brinite za nakit s biserima i prirodnim kamenjem
Nakit s biserima i prirodnim kamenjem najbolje je pohraniti tako da izbjegavate izravnu sunčevu svjetlost jer tako će zadržati boju i sjaj. Osim ultraljubičastog zračenja, oni zapravo ne vole jodiranu (slanu) morsku vodu. Kada odlazite na plažu, takav nakit ostavite u sefu u hotelskoj sobi ili kod kuće. Ak se pak radije ne odvajate od svog nakita, svakako nakon kupanja u moru isperite ih slatkom vodom i obrišite suhom tkaninom.
Pohranite nakit u za to namijenjene kutije
Najbolje je pohraniti nakit u pojedinačnim pakiranjima u kojima su i kupljeni ili u posebnim kutijama i futrolama za nakit. Takve kutije u pravilu sadrže odvojene odjeljke za određene komade. Naušnice se umeću u posebno predviđene rupe, prstenje je nanizano između mekanih odjeljaka, a lančići se stavljaju u posebne džepiće kako ne bi došlo do savijanja i čvorova.