U proljeće i ljeto svi volimo ukrasiti svoj dom rezanim cvijećem koje unosi vedrinu i boju u naš dom. Kako bi vaš buket trajao što duže, svakako obratite pažnju na ove savjete ovisno u vrsti cvijeća koju imate u vazi.
Ruže
Ovo je najpopularniji i najdraži cvijet mnogih. Da biste produžili život buketa ruža, postoji jednostavan trik. U vazu stavite pola tablete aspirina, žlicu šećera i žlicu octa te pomiješajte s hladnom vodom. Dubina vode u zavi, bez obzira na duljinu stabljike ruže, ne smije biti viša od 15 centimetara.
Tulipani
Uz ruže, tulipani su vjerojatno najpopularnije cvijeće. Loša strana tulipana je to što im je životni vijek vrlo kratak. U trenutku kupnje trebate odabrati cvijeće s debelim stabljikama, a pupoljci bi trebali biti srednje veličine i važno je da nisu potpuno otvoreni. Prije nego što postavite buket u vazu, odrežite krajeve stabljika i umočite ih u toplu vodu. Tulipani zatim stavite u vazu i zapamtite da vole hladnu i slatku vodu. Održavajte temperaturu vode u vazi s kockicama leda. Ubacite dvije kockice leda svakih par sati.
Gerberi
Ovo su vrlo lijepi cvjetovi koji se često mogu pronaći u vazama diljem svijeta. Stare biljke mogu se prepoznati po padu latica i pojavi plijesni u cvatu. Gerber ne voli baš vodu. Cvjećari savjetuje trljanje stabljike solju, a tek nakon toga uronite u vazu u kojoj dubina vode ne smije biti veća od 5 centimetara.
Ljiljani
Kada kupujete buket ljiljana, obratite pažnju na bazu neotvorenih pupova. Trebala bi biti svijetlo zelene boje. Ako su pupoljci žuti, nemojte ih kupiti jer se nikad neće otvoriti. Da bi ljiljani duže bili svježi i lijepi, trebate odmah, ali pažljivo ukloniti svi moguću pelud koja se nalazi na stabljikama. Gnojidba za ovaj cvijet nije potrebna, ali važno je zapamtiti da se ljiljani ugodno osjećaju u hladnoj vodi.
Ovaj cvijet može trajati jako dugo ako ga pravilno izaberete. Odabir krizantema je jednostavan, okrenite svijeće na stranu cvijeta prema podu i malo protresete. Ako su cvjetovi svježi, latice će ostati na mjestu. Ako su stare, počet će se raspadati. Krajeve stabljika trebate proći pod vrućom vodom te ih nakon staviti u hladnu slatku vodu s prstohvatom limunske kiseline.
Često se dodaju u velike bukete. Ali malo ljudi zna da narcisi ne bi trebali biti pored drugih cvjetova jer oni luče otrovni sok, što skraćuje život buketa. Iz tog razloga vodu iz buketa narcisa treba mijenjati što je češće moguće. Da biste smanjili učinak soka pomoći će bakreni novčić, koji se mora ubaciti na dno vaze.
U martu ih praktički nema, ali u maju se itekako počinju pojavljivati u našim domovima. Ova biljka je u osnovi nespojiva s drugim cvjetovima. Pri kupnji provjerite stabljiku i pupoljak, trebali bi biti čvrsti. U vazi dodajte pola aspirina, a bez obzira na to koliko je stabljika duga, osigurajte da razina vode nije viša od 10 centimetara.