Ovaj dan predstavlja stogodišnju borbu žena za ravnopravnost, kao i uspjeh koji su postigle tokom decenija da dobiju jednako pravo na obrazovanje, pravo glasa, pravo na rad, pravo da budu ravnopravne partnerice u braku i sva druga prava koja danas i zakoni štite.
Kako se uopšte počeo obilježavati Dan žena?
Radnice u njujorškoj tvornici tekstila su 8. marta 1857. godine štrajkovale zahtijevajući bolje uslove rada i veće plate, a samo dva mjeseca kasnije osnovale su i Sindikat.Tokom sljedećih godina štrajkovi i protesti žena su se nastavili, a jedan od najpoznatijih zasigurno je onaj iz 1908. godine, kada je 15.000 žena štrajkovalo u New Yorku tražeći pravo glasa, poštenije plate za svoj rad i kraće radno vrijeme.
Samo dvije godine kasnije, tačnije 1910. godine, obilježavanje Dana žena postalo je službeno pa je u Kopenhagenu održana prva Međunarodna ženska konferencija u organizaciji Socijalističke internacionale. Tada je, na prijedlog njemačke socijalistice Clare Zetkin, odlučeno da će se 8. mart obilježavati kao Međunarodni dan žena. Ovaj je datum izabran jer su tog dana 1917. godine žene i u Sovjetskom Savezu dobile pravo glasa.
I druge zemlje slijedile su isti primjer pa je već 1911. godine Međunarodni dan žena obilježilo više od milion ljudi u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švicarskoj.
Još i prije Prvog svjetskog rata, 8. marta 1913. godine, žene širom Evrope održale su demonstracije za mir, a demonstracije održane u Rusiji bile su prva faza revolucije u toj zemlji – koliko li je snage, ponosa, odricanja moralo biti potrebno za ovakve žiovtno važne, historijske poteze? Bile su to heroine koje nam moraju ostati uzor.
Uloga žene u BiH društvu danas
Danas…
Danas kao da smo malo posustale i da nedostaje vjetra u leđa. Danas će neke žene dobiti pokoji cvijet, skraćeno radno vrijeme i poneku lijepu čestitku. To je jedino što će ovaj dan činiti drugačijim od svih ostalih. Jer već sutra, žene će i dalje nositi preveliki teret koje su preuzele, boriće se kako znaju i umiju protiv sveprisutne profesionalne segregacije, podnosiće manje ili više dobro seksističke primjedbe i ostati malo cijenjene u politici, muzici, vojski, nauci…porodici… Različite vrste sabotiranja su sveprisutne, premalo volje i podrške za promjenama, kao i generalno nepoštivanje ljudskih prava, a samim tim i jednakosti spolova je naprosto, i nakon svih ovih godina, nemoguće iskorijeniti. Nove generacije mladih žena stasavaju i moraju biti svjesne odgovornosti koju nose.
Naša nastojanja da ovaj svijet učinimo zgodnim mjestom za življenje nisu ni blizu kraja i u jedno smo sigurne: da je više žena na rukovodećim pozicijama, bilo bi puno više racionalnijih rješenja, dogovora i sloge među ljudima. Ne smijemo posustati u nastojanjima, niti u dokazivanju svojih vrijednosti.
Zato, budite svoje, budite ponosne, budite dostojanstvene, nosite svoje vrline kao dijamantsku krunu, a svoje slabosti i pogreške kao ogrlicu od dragulja…
Budite ono što jeste i budite ponosne na to…
Sretan 8. mart – Međunarodni dan žena.