Da u Bosni i Hercegovini žive i djeluju mladi ljudi koji vjeruju u bolje sutra dokazuje i mlada Tajra Hadžić, polaznica II generacija SHL Akademije za mlade lidere u civilnom društvu, sa kojom smo imali priliku razgovarati a povod je njen projekat kojim itekako doprinosi svojoj lokalnoj zajednici.
O čemu se radi pročitajte u nastavku.
Tajra, tvoj projekat baziran je na uvođenju direktne autobuske linije Vijećnica- Hrasnica u Sarajevu. Zašto si odlučila baviti se ovakvim jednim problemom?
Ideja za ponovno uvođenje autobuske linije Vijećnica-Hrasnica mi se javila nakon što sam iskusila sve muke sa javnim gradskim prevozom na putu do Burch univerziteta na kojem studiram. Kašnjenje, prevelike gužve, zastoji, kvarovi, nečistoća… sve su to nažalost riječi sa kojima se opisuje gradski prevoz u Sarajevu, te sam jednostavno imala potrebu da djelujem.
Koristila sam autobusku liniju Vijećnica-Hrasnica dok je bila u upotrebi, i to je jedna mnogo ugodnija i brža alternativa, koja je bez ikakvog logičnog objašnjenja za građane, ukinuta. Tako da sam, početkom marta ove godine krenula sa istraživanjem samog problema, te razloga ukidanja autobuske linije, a potom i anketiranjem građana općine Ilidža. Sa ponosom mogu reći da se anketiranju odazvalo 760 osoba, od kojih je 750 njih potpisalo i peticiju.
U ime sedam stotina pedeset ujedinjenih glasova studenata, roditelja, penzinera, poslali smo poruku vlastima da nemamo alternative u slučaju prestanka rada tramvaja, osim vožnje taksijem, što predstavlja luksuz za veliki broj studenata i penzionera, te da želimo da autobuska linija koja će povezati dva dijela grada bude ponovno uvedena.
Uz veliku podršku službenika općine Ilidža, uspjeli smo završiti anketiranje te poslati zahtjev Ministarstvu saobraćaja KS, a sam zahtjev će se razmatrati i na idućoj skupštini Kantona Sarajevo. Sada nam samo preostaje da čekamo ishod, u nadi da političari neće zaboraviti da su oni poslati na mjesto gdje su sada od strane naroda, te da su zbog toga dužni staviti želje i potrebe građana ispred drugih interesa.
Šta je ono što te inspiriše da tako motivirano radiš?
Prvenstveno to je potreba da promijenim nešto što ne funkcioniše ispravno, jednostavno jer ne mogu da se pomirim da su stvari takve kakve jesu. Vjerujem da se u Bosni i Hercegovini mnoge stvari mogu mijenjati na bolje, i da samo trebamo početi raditi na tome. Zamislite šta bi se desilo kad bi svako pokušao poboljšati bar jednu stvar iz svoje okoline, unutar vlastite mjesne zajednice, za par mjeseci mi bi živjeli u daleko boljoj sredini.
Zašto mladi odlaze iz BiH umjesto da se fokusiraju na ovako pozitivne poduhvate poput tvog? Da li si ti razmišljala kako bi možda u nekom momentu napustila BiH?
Pasivnost je najveći problem mladih, koji nisu svjesni da moraju stvarati sami sebi prilike. Akademija za mlade lidere u civilnom društvu je projekat koji je meni definitivno promijenio način razmišljanja, pa mogu reći i život, a prijavljivanje na istu bi trebala biti jedna pozitivna odluka svog mladog pojedinca u BiH.
Nažalost, mnogi ne žele raditi na sebi, ne osjećaju građansku odgovornost, a odlazak smatraju jedinim načinom da budu sretni. Ja smatram da bi mi možda u nekoj drugoj državi bilo mnogo lakše, ali ja bih tamo negdje uvijek bila stranac. Ovo je moja zemlja na koju sam izuzetno ponosna, bez obzira na sve te negativne aspekte nje, i mogu reći da sam veliki zeljubljenik u Bosnu i Hercegovinu.
Vjerovatno je i taj patriotizam jedan od mojih pokretača. Planiram master studije završiti u inostranstvu, ali se onda sa stečenim znanjem i iskustvima vratiti u Bosnu i Hercegovinu.
Šta je najbolje iskustvo kada govorimo o Akademiji za mlade lidere?
Akademija za mlade lidere je jedinstven program, upravo zbog toga što je usmjeren ka jačanju pojedinca. Pored 8 tematskih modula, gdje mladi uče o vještinama javnog nastupa, kritičkog pisanja i sl, polaznici su dužni odraditi praksu u drugom gradu, te raditi na vlastitom projektu. Za mene su upravo ti praktični aspekti Akademije imali najveću važnost, jer sam stekla veliki broj kontakata, te iskusila, po prvi put šta znači živjeti i raditi u nekom drugom gradu.
Praksu obavljam u Mostaru, u Centru za djecu i mlade sa posebnim potrebama Los Rosales, kao i u Online Studentskom Servisu. Za razliku od brojnih dvodnevnih seminara, Akademija pruža polaznicima jedan temeljiti pristup, gdje se godinu dana radi na tome da se osnaže mladi aktivisti, koji će sutra biti sposobni i hrabri da mijenjaju društvo, prvenstveno zbog toga što vjeruju da mogu nešto poboljšati. Pored te snage, mladi mogu dobiti mnogo kontakata, te sklopiti iskrena prijateljstva.
SHL kuća je mjesto gdje je nas dvadeset polaznika svaki mjesec provodilo po 5 dana, zajedno smo učili, jeli, zabavljali se, diskutovali, i u takvom okruženju gdje bukvalno živite sa nekima, stvore se neka predivna prijateljstva i ostanu uspomene za čitav život.
Iako zvuči kao jedna od izlizanih fraza, odluka da upišem SHL Akademiju za mlade lidere je zaista bila jedna od najboljih odluka koje sam donijela, i svakom bih preporučila da se prijavi. Mislim da Bosni i Hercegovini treba više ovakvih pozitivnih priča koje će pokazati da u životu nije sve tako sivo, kao što kažu izvođači mog omiljenog benda Hladnog Piva, te da možemo naše društvo učiniti boljim.
Zašto bi mladi trebali pohađati ovakav program?
Mladi u BiH često koriste različite stvari kao izgovore odlaska ili nezadovoljstva, od rata do političkih stranaka, ali ja mislim da kad se ima jasan cilj, prepreke se lako preskaču, a predivni osjećaj uspjeha je znan samo onima koji se ustanu iz udobne fotelje svakodnevnice i navike, iskoče iz vlastite zone komfora, i pokušaju.
Ekipa portala Ženski.ba Tajri želi mnogo sreće u nastavku realizacije njenog projekta kao i motivaciju da još dugo radi na ovako pozitivnim koracima uz koje ima nade da su mladi perspektivna budućnost Bosne i Hercegovine.