Kreme za zaštitu od sunca su neophodan dodatak našoj koži kada je izložena suncu. Ali, možemo li vjerovati u njenu efikasnost?
Prije svega, da li zaštitna krema za sunčanje ima rok trajanja? Većina krema za sunčanje najčešće ima rok trajanja. Rok upotrebe je odštampan na kartonskoj ambalaži, ali nažalost ne i na flašicama/tubama. Veoma je važno da ne koristite kreme nakon isteka roka, jer se hemikalije razgrađuju i mogu izgubiti zaštitni efekat.
Šta ako ste bacili ambalažu na kojoj piše rok trajanja ili je datum izbrisan sa flašice? Važno je da znate da većina krema sa zaštitnim faktorom imaju rok upotrebe najmanje godinu dana.
Kako odrediti da li krema više nije bezbjedna za upotrebu? Znak upozorenja na koji morate obratiti pažnju je miris i tekstura kreme. Ako je istekao rok, tekstura će biti odvojena. Krema, koja više nije bezbjedna da se koristi ima drugačiji miris i teksturu, tako da ne treba da je koristite već odmah bacite.
Šta se može desiti ako slučajno koristite kremu kojoj je istekao rok trajanja? Krema može da izazove neželjene reakcije na koži (iritaciju), zbog promjene hemijskog sastava.
Koje faktore treba izbegavati? Ako kreme za sunčanje stalno držite direktno izložene suncu (na plaži ili na sjedištu automobila), čak i najstabilnija formulacija može da se pokvari. Odgovarajuće skladištenje zaštitnog sredstva od sunca je izuzetno važno. Najprikladniji je suh i hladan prostor.
Izvor: Ženaski magazin