Priznanje joj je na prigodnoj ceremoniji, svečanoj sjednici Vijeća, uručio ministar civilnih poslova Adil Osmanović, a ona izjavila da joj je od činjenice što je dobitnica takvog priznanja, draže jedino što će Bosna i Hercegovina više ‘gledati na nauku’. Podsjetila je da su zemlje Evropske unije odavno prepoznale značaj jačanja naučnog potencijala kao neophodnog uvjeta za vlastiti prosperitet.
“I mi to možemo, imamo divnu omladinu, naučnike i istraživače”, rekla je prof. dr. Mirsada Hukić i utvrdila da je posvetila život edukaciji omladine, “njenih divnih studenata”.
Prof.dr. Mirsada Hukić naglašava da nije željela otići iz Bosne i Hercegovine jer je to zemlja koja ju je stvorila u naučnom smislu, ulagala u njeno obrazovanje. Te riječi je izgovorila ne krijući emociju i također navela da mnogi ljudi zaslužuju ovu nagradu, da nauka ne poznaje granice i da istraživanje podrazumijeva interdisciplinarni pristup i timski rad.
Prof. dr. Mirsada Hukić, redovna profesorica Medicinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli i fakulteta zdravstvenih studija u Sarajevu, svoj znanstveni pogled usmjerila je prema mikrosvijetu, gdje je između ostalog dala značajan doprinos istraživanju o hantavirusu.
Među brojnim naučnim djelima i njenim zaslugama je i uspostava suradnje s kolegama iz mikrobiološke znanosti iz cijelog svijeta.
Do sada je objavila više od 330 naučnih i stručnih radova te bila autor i koautor 13 objavljenih knjiga.
Iz Ministarstva civilnih poslova BiH je navedeno da joj je priznanje dodijeljeno za izvanredne rezultate koji su ostavili neizbrisiv trag u nauci, zdravstvenom sistemu i humanim resursima Bosne i Hercegovine.
Ona je dala novi i značajan kvalitativni i kvantitativni doprinos nauci te doprinijela ne samo promociji nauke u BiH nego i promociji Bosne i Hercegovine u svijetu.