Dakako, ‘sponzor’ je muškarac (rjeđe žena) koji je u tom odnosu zadužen/a za financije, materijalnu sigurnost i luksuz.
Sponzoruše ili ‘kopačice zlata’, kako bi glasio doslovan (i nespretan) prijevod s engleskog jezika izraza ‘gold digger’, uvriježile su se i u našem svakodnevnom govoru, a zanimljivo je da je taj pogrdan izraz nastao kako bi u 90-ima opisao žene, pratilje pripadnika nove skorojevićke elite s ovih prostora koji su se naglo obogatili na moralno dvojbene načine nakon raspada bivše Jugoslavije u vrtlogu rata, sloma prijašnjeg socijalističkog društva i tranzicije.
Sponzoruše imaju i svoju aplikaciju i – seminar
Žene, ali i muškarci koji žele bogatog bračnog partnera, nisu nikakav fenomen novoga doba. Oduvijek je bilo osoba koje tako žele riješiti svoju egzistenciju pa ne čudi kako danas, kad je potraga za materijalnim imperativ više no ikada, postoje čak akademije ili škole za sponzoruše. Bizarno zvuči informacija da je ove godine maju u Londonu održan ‘Summit sponzoruša’ na kojem su one koje su uspješno bave takvim ‘biznisom’, sve zainteresirane podučavale kako pronaći i zadržati bogate muškarce koji će ih uzdržavati i obasipati skupim poklonima.
Kako živimo u tehnološkom dobu, nije trebalo dugo čekati da se pojavi i posebna aplikacija ‘Seeking Arrangement’, koja pomaže djevojkama i ženama doći do ‘sponzora’, ali i ‘sponzorima’ doći do idealnih sponzoruša, o čemu je pisao Independent.
Aplikaciju je osmislio Brandon Wade koji kaže kako postoje brojne prednosti takvog ‘poslovnog odnosa’.
‘Dugotrajne veze moraju se temeljiti na ljubavi i povjerenju, a moja aplikacija promiče iskrenost. Morate biti brutalno iskreni o onome što želite u vezi’, objasnio je autor aplikacije i organizator seminara ‘Sugarbaby Summit’.
Sponzoruša kao prijeteća figura za kapitalistički patrijarhat
Iako s inozemnim istomišljenicama dijele jednake afinitete materijalne prirode, ‘balkanske’ sponzoruše posebna su društvena pojava koja je zaintrigirala i doktoricu znanosti Dijanu Jelaču, predavačicu na uglednom njujorškom Sveučilištu Fordham koja je na nedavno održanom 46. hrvatskom seminaru za strane slaviste Zagrebačke slavističke škole u Dubrovniku, održala predavanje na tu temu.