Koliko god mislili ili ne o lubenici, bićete iznenađeni kada pročitate izvanredne činjenice o ovom voću.
Ima svoj nacionalni dan
U Americi je 3. avgusta nacionalni dan lubenice. Ovaj dan se u pojedinim državama smatra čak i praznikom. Ovo ne znači da ljudi prije ili nakon praznika ne treba da uživaju u lubenici. Jednostavno, lijepo je znati da i ona ima svoj dan.
Klasifikuje se i kao voće i kao povrće
Znajući je kao slatku i sočnu, najvjerovatnije ste cijelog svog života mislili da je lubenica voće. Na neki način i niste pogriješili, posebno zato što se uzgaja kao i svako drugo voće i sadrži sjemenke. U svakom slučaju, može se u drugu ruku klasifikovati kao tikva, a to je povrće.
Možete pojesti cijelu lubenicu – bukvalno
Uglavnom pojedemo samo slatke i sočne dijelove lubenice koji se nalaze iznutra. Zapravo, i kora lubenice je jestiva. Ona je puna zdravih “elemenata”. Ako niste nikad čuli za slatko od lubenice, treba da znate da se ono pravi upravo od kore. Takođe, možete je osušiti ili propržiti i jesti je umesto grickalica. I sjemenke su jestive, takođe. Baš kao i sjemenke bundeve, u Kini se sjemenke lubenice suše, a potom peku. Mogu vam poslužiti kao savršene grickalice. Možete ih sami napraviti ili ih potražiti u kineskim prodavnicama i restoranima.
Postoje lubenice koje rastu bez sjemenki
Lubenice bez sjemenki rastu prirodno zahvaljujući hibridizaciji. Nema nikakve genetske modifikacije u njima. I dalje se može naći poneka bijela sjemenka, ali njih i ne osjetite dok je jedete.
Postoji mnogo sorti lubenica
Stručnjaci u oblasti poljoprivrede kažu da postoji preko 1.200 različitih vrsta lubenica. Međutim, da bi bilo lakše orijentisati obične ljude, razvrstane su u nekoliko manjih kategorija. Kod nas su uglavnom znane kao klasične, žuto-narandžaste i one bez sjemenki.
Lubenica vas može zaštititi od raka
Baš kao paradajz, lubenica sadrži antioksidans poznat kao likopen. Dokazano je da likopen smanjuje rizik od raka pluća, želuca i raka prostate. Ovo je samo razlog više da volite lubenice.
U Japanu rastu kockaste lubenice
Japanci su prvobitno došli na ovu ideju kako bi olakšali skladištenje lubenica u frižideru. Male lubenice se stave unutar rasklopivih staklenih ili metalnih kutija, i na taj način dobijaju kockasti oblik dok rastu. Međutim, ma koliko bile praktične za skladištenje, ova sorta lubenica nije baš slatka. Nije pretjerano reći da su kockaste lubenice praktičnije za fotografisanje nego za naše trpeze. Osim toga, koštaju približno 100 evra.
Vjeruje se da lubenice potiču iz Egipta
U Egiptu se lubenice uzgajaju preko 5.000 godina. Mogu se naći u hijeroglifima na zidinama egipatskih grobnica. Egipćani su vjerovali da će lubenice hraniti mrtve dok putuju na drugu stranu, pa su zbog toga pored pokojnika ostavljali po jednu lubenicu.
Izvor: ljepotaizdravlje.ba